پلاک میکروبی لایه چسبناک و بی رنگی است که بطور دائم روی دندان ها و لثه تشکیل و انباشته میشود.و با مسواک زدن صحیح برداشته می شود و در طول روز نیز خوردن مواد غذایی سفت ومیوه هایی همچون سیب باعث برداشت پلاک و جلوگیری از تولید و جایگزینی کلونی باکتری میشود.
در صورت برداشته نشدن پلاک میکروبی از سطوح دندان با رژیم غذایی سفت و در صورت عدم رعایت بهداشت دهان روزانه در منزل باعث التهاب لثه و پدید آمدن جرم سفت و سخت یا بعبارتی پلاک میکروبی کلسیفیه می گردد.
جرم را نمی توان با مسواک زدن برداشت.خمیر دندان ها هم از تولید جرم جدید جلوگیری می کند.
تنها راه حذف جرم با روش جرمگیری توسط دندانپزشک می باشد تا کاملا پاکسازی گردند.
نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
30 فروردین 1394 - ساعت : 16:46
بازدید ها: 1414

لثه های سالم از دندانهای شما در برابر بیماریهای لثه؛  محافظت نموده و لبخند بزرگ ! زیبایی را برای شما به ارمغان می آورند.در برخی بیماران تحلیل و نشست لثه ها مشاهده می گردد که بیماری لثه و مسواک زدن بیش از حد دو علت اصلی تحلیل لثه می باشند که می تواند منجر به تبعات زیر گردد :

 • لبخند نا زیبا
 • حساسیت دندان
 • کاهش استحکام دندان
 • پوسیدگی دندان
 • تجمع پلاک میکروبی
 • پیشرفت بیشتر تحلیل لثه در آینده
 •  

برای درمان تحلیل لثه از روشهای  درمانی مختلفی استفاده می گردد. 

 

 

قبل بعد
نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
30 فروردین 1394 - ساعت : 16:19
بازدید ها: 778

بيماري لثه در زنان

شما به عنوان یک خانم میدانید که نیاز های بهداشتی شما متمایز از آقایان است. همچنین شما میدانید که در زمان های خاصی از زندگی خود، نیاز به مراقبت های بهداشتی ویژه دارید؛ مانند زمان های بلوغ، یائسگی، بارداری یا عادات ماهیانه. آیا میدانید که نیازهای بهداشتی شما در این زمان ها تغییر می یابد؟
در حالیکه زنان بهتر از مردان بهداشت دهان خود را رعایت می نمایند، سلامت دهان آنها به طور مشخصی بهتر از مردان نمی باشد. این موضوع به دلیل تغییرات هورمون در طول زندگی زنان است که می تواند بسیاری از بافت ها از جمله لثه را تحت تاثیر قرار دهد. حداقل 23% زنان 30 تا 45 ساله و 44% زنان 55 تا 90 ساله، بیماری پریودنتیت دارند که یک مرحله پیشرفته از بیماری بافت های اطراف دندانی است.
در این بیماری تخریب بافت های نگهدارنده دندان صورت میگیرد. از آنجایی که پریودنتیت، بیماری است موذی که علائم آن گهگاه جلب نظر نمی کند، بسیاری از زنان نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند تا هنگامی که این بیماری حالت پیشرفته پیدا کند. با این حال در هر مرحله از زندگی شما، اقداماتی وجود دارد که با انجام آنها می توانید سلامت دهان خود را حفظ کنید.


بلوغ :

در طول بلوغ، افزایش در هورمون های جنسی مانند پروژسترون و احتمالا استروژن، سبب افزایش جریان خون لثه ها می گردد. این موضوع احتمالا باعث افزایش حساسیت لثه ها گشته منجر به واکنش های شدید به عوامل محرک مانند خرده های غذایی یا پلاک می گردد. در این زمان لثه ها متورم، قرمز رنگ و حساس به نظر می رسند. همچنان که یک خانم جوان دوران بلوغ خود را سپری می کند، تمایل لثه ها به تورم در پاسخ به محرک های موضعی افزایش می یابد. با این حال مهم است که در دوران بلوغ یک رعایت بهداشت خوب در منزل دنبال گردد که شامل استفاده مرتب از مسواک و خمیر دندان، نخ دندان و انجام جرم گیری های منظم توسط دندانپزشک است. در بعضی از موارد در صورت بروز بیماری ممکن است دندانپزشک یا متخصص لثه درمان پریودنتال را جهت جلوگیری از صدمه به بافت ها و استخوان اطراف دندان ها به شما پیشنهاد نماید.


عادت ماهیانه :

بعضی از خانم ها التهاب لثه (ژنژویت)  همزمان با عادت ماهیانه را تجربه می کنند. زمانی که به این حالت دچار می باشند ممکن است دارای لثه هایی که به راحتی خونریزی می کنند، با رنگ قرمز پر رنگ و متورم باشند و در درون گونه خود احساس سوزش نمایند. ژنژویت همزمان با عادت ماهیانه، درست قبل از دوره ماهیانه زنان شروع شده و با پایان دوره ماهیانه قطع می گردد.


بارداری :

خانم ها ممکن است دچار افزایش شدت ژنژویت یا ایجاد ژنژویت حاملگی شوند که در ماه های دوم و سوم بارداری شروع شده و شدت آن تا ماه هشتم ادامه دارد. در طی این مدت بعضی از خانم ها تومور، خونریزی، قرمزی یا حساسیت را در لثه های خود تجربه می کنند. در بعضی از موارد، لثه های متورم دوران بارداری می توانند واکنش های شدیدی به عوامل محرک موضعی نشان داده و برآمدگی های بزرگی را ایجاد نمایند. این برآمدگی ها که تومورهای بارداری نام دارد بدخیم نمی باشند و معمولا بدون درد هستند. اگر این تومورها بعد از بارداری باقی بمانند باید توسط متخصص لثه برداشته شوند.


مدتی طولانی است که میدانیم عواملی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل یا دارو ها عوامل خطرسازی هستند که ممکن است سبب شوند مادران دارای فرزندانی نارس و کم وزن گردند. هم اکنون شواهدی در دست می باشد که نشان می دهد بیماری های پریودنتال نیز می توانند یکی از این عوامل خطرساز باشند. زنان بارداری که بیماری های پریودنتال دارند، هفت برابر احتمال بیشتری برای به دنیا آوردن کودکانی نارس و با وزن کم دارند. مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا دقیقا اثبات شود که چگونه بیماری های پریودنتال سبب ایجاد موادی بیولوژیک در خون می شود که عامل زایمان زودرس می باشند. به علاوه زنانی که بیماری آنها در طول بارداری تشدید می گردد در معرض خطر بیشتری برای زایمان های زودرس می باشند.
تمامی عفونت ها باید در زنان باردار مورد توجه قرار گیرند. زیرا برای سلامت جنین خطر ساز می باشند. به همین دلیل توصیه می گردد زنانی که قصد باردار شدن دارند وضعیت پریودنتال خود را با مراجعه متخصص لثه مورد ارزیابی قرار دهند.

یائسگی و دوران پس از آن :

خانم ها ممکن است در این دوره تغییراتی را در دهان خود مشاهده نمایند. آنها ممکن است از ناراحتی های مانند خشکی دهان، درد یا سوزش لثه یا تغییر طعم مانند شوری، تندی یا تلخی شکایت نمایند.
این حالت که به آن ژنژیواستوماتیت یائسگی گفته می شود، درصد کمی از خانم ها را مبتلا می نمایند. در این شرایط لثه ها خشک و براق به نظر می رسند، به آسانی دچار خونریزی شده و رنگ آنها از صورتی کم رنگ تا قرمز پررنگ متغیر است. مراقبت های ویژه توسط متخصص لثه می تواند به کنترل این وضع کمک نماید. بسیاری از زنان با استفاده از هورمون های استروژن تحت نظر پزشک متخصص از این عوارض رهایی می یابند. در بیماری های پریودنتال و پوکی استخوان ماده استخوانی کاهش یافته و حجم استخوان ها نیز کم می شود. مطالعاتی در حال انجام است تا رابطه این دو بیماری را نشان دهد. خانم هایی  که تحت درمان های جایگزین کننده هورمون برای جلوگیری از پوکی استخوان میباشند، باید به خاطر داشته باشند که این درمان ها به حفظ سلامت دندان های آنها کمک می نماید.
نظارت دقیق بر بافت های پریودنتال و لثه و بهداشت دهان برای خانم هایی  که دچار تغییرات دهانی در زمان تغییرات هورمونی می گردند بسیار مهم است. جهت کمک به بهداشت دهان، همچنین سلامت عمومی، موارد زیر توصیه می گردد:

 • حداقل دو بار در سال به یک دندانپزشک جهت معاینه و جرم گیری مراجعه نمایید.
 • دندانپزشک خود را در جریان هر دارویی که مصرف می کنید یا تغییری که در سلامت عمومی شما رخ داده است قرار دهید.

در صورت مشاهده موارد زیر به یک متخصص لثه مراجعه نمایید:

 •  خونریزی از لثه ها هنگام مسواک زدن
 •   لثه های قرمز، متورم یا حساس
 •   لثه هایی که از دندان ها جدا شده اند
 •  بوی بد دهان
 •  مشاهده چرک در بین دندان ها یا لثه ها
 •  تغییر در جفت شدن دندان هایتان هنگامیکه آنها را روی هم می گذارید یا تغییر محل دندان ها
 •  تغییر در نحوه قرار گرفتن و ثبات دندان ها مصنوعی.
نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
30 فروردین 1394 - ساعت : 16:17
بازدید ها: 780

بیماری پریودنتال چیست؟

معنی کلمه پریودۥنتال از لحاظ لغوی، یعنی اطراف دندان. بیماری پریودنتال که به آن بیماری لثه نیز گفته می شود، یک عفونت باکتریایی است که لثه ها و استخوان نگهدارنده دندان را مبتلا می کند.

این بیماری زمانی شروع  می شود که پلاک میکروبی (لایه ای چسبنده و بی رنگ که بطور دائم  روی دندانهای شما تشكيل می گردد)در صورت عدم رعایت بهداشت  روزانه دهان در منزل و  مراجعات منظم دندانپزشکی  تمیز نگرديده  و باعث التهاب  لثه ها گردد.

در خفیف ترین حالت از بیماری لثه یا ژنژیویت (التهاب لثه ) ، لثه ها قرمز و متورم شده ،به راحتی دچار خونریزی می شوند. ژنژیویت اغلب ناشی از بهداشت دهان ناکافی است ولی با حذف پلاک میکروبی به صورت حرفه ای توسط متخصص مربوطه و نیز رعایت بهداشت دهان مناسب در منزل، قابل برگشت است. در صورت عدم درمان، ژنژیویت می تواند تبدیل به پریودۥنتیت (پیوره یا عفونت لثه) گردد.

سموم تولید شده  توسط باکتریهای موجود در پلاک در نهایت منجر به تخریب بافتها و تحلیل استخوان نگه دارنده دندان می شوند.

چون این بیماری اغلب به آرامی پیشرفت کرده و معمولا بدون درد می باشد، بسیاری از مردم حتی متوجه ابتلا به این بیماری نیز نیستند. بطوریکه با لق شدن دندان که مفهوم آن تخریب تمامی استخوان اطراف دندان است، فرد متوجه بیماری لثه ی خود می گردد! که شاید دیگر بسیار دیر باشد.

نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
30 فروردین 1394 - ساعت : 16:13
بازدید ها: 762

تغذيه و سلامت دهان و دندان

تأثیر غذاها بر سلامت دهان و دندان

اگر می خواهید از پوسیدگی دندان پیشگیری کنید‏‏،باید بدانید که تعداد دفعات خوردن نیز به اندازه چیزی که می خوریداهمیت دارد.خوردن شیرینی همراه شام،کمتر از خودن شیرینی به عنوان عصرانه به دندان های شما آسیب می زند.البته،تغذیه نادرست و نا کافی نیز می تواند در طولانی مدت سلامت دهان شما را به مخاطره اندازد.آموزش اینکه غذاها چگونه سلامت دندان و لثه های شما را تحت تأثیر قرار می دهد اولین گام به سوی تغذیه سالم برای حفظ بهداشت دهان است.

تأثیرات فوری غذا
به محض شروع خوردن برخی غذاها،تغییراتی در دهان ایجاد می شود.باکتری های موجود در دهان باعث می شوند که پلاک های دندانی حالت اسیدی بیشتری پیدا کنند و این اسید شروع به تخریب دندان می نماید و باعث پوسیدگی دندان می شود.
تمام غذاهایی که دارای کربوهیدرات هستند در نهایت کربوهیدرات هایشان به قندهای ساده همچون گلوکز،فروکتوز،مالتوز و لاکتوز تبدیل می شوند.برخی غذاها که کربوهیدرات های قابل تخمیر دارند در همان دهان شکسته می شوند در حالی که کربوهیدرات برخی غذاها در بقیه قسمت های دستگاه گوارش شکسته می شود.

بعضی باکتری هایی که روی دندان ها هستند از این قندها استفاده کرده و اسید تولید می کنند.این اسیدها مواد معدنی مینای دندان را حل می کنند.البته دندان ها طی فرآیندی مواد معدنی را دوباره بازسازی می کنند.بزاق دهان،فلوراید و برخی غذاها به این فرآیند کمک می کنند.فساد دندان زمانی آغاز می شود که سرعت از دست رفتن مواد معدنی بیش از به دست آمدنشان باشد.
هر قدر غذا به مدت طولانی تری در مجاورت باکتری ها روی دندان باقی بماند،اسید بیشتری تولید خواهد شد.بنابراین کربوهیدرات های چسبنده آسیب بیشتری به دندان می رساند.غذاهایی هم که در شیارهای دندانی جمع می شوند باعث پوسیدگی دندان می گردند مانند سوهان - گز- چیپس و....

چیپس یکی ا ز بدترین این مواد است.فقط کافی است یک مشت چیپس بخورید و بعد ببینید چقدر تلاش لازم است تا تمام آنچه را که بین دندان ها و روی شیارها و شکاف ها ی دندان ها باقی مانده است تمیز کنید.دندان های کرسی که شیارهای بیشتری دارند،بیشتر در معرض پوسیدگی قرار دارند.


   
کسانی که در طول روز نوشابه یا قهوه شیرین را جرعه جرعه می نوشند و یا شیرینی های کوچک و اسنک های حاوی کربوهیدرات زیاد مصرف می کنند،تقریبا به طور دائم یک منبع قندی در اختیار باکتریها قرار می دهند.مطالعات نشان داده اند کسانی که بین وعده های غذایی،میان وعده های شیرین مصرف می کنند،بیشتر از کسانی که همان مقدار شیرینی همراه با غذای خود می خورند،در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند.
البته غذاهایی هم وجود دارند که دندان ها را در مقابل پوسیدگی حفظ می کنند،زیرا ترشح بزاق را افزایش می دهند و اسید ها را خنثی می کنند و باعث می شوند که مینا کمتر مواد معدنی خود را از دست بدهد.برای مثال،پنیر کهنه اگر بلافاصله پس از غذا خورده شود،اثر اسید را خنثی می کند.

 

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود کسانی که میان وعده های شیرین می خورند،بیشتر در معرض پوسیدگی دندان قرار گیرند این است که آنان غذاهایی مصرف نمی کنند که اثر قند را تعدیل نماید.جویدن آدامس های بدون شکر می تواند به حفاظت دندان در برابر پوسیدگی کمک نماید.

سلامت دندان ها نیز مانند سایر اعضای بدن ارتباط با تغذیه شما دارد.در واقع دهان شما نسبت به تغذیه نا کافی بسیار حساس است و این مسئله منجر به از دست رفتن زود هنگام دندان ها،مشکلات لثه و بوی بد دهان می شود. بسیاری از مشکلات تغذیه ای دهان شما را بسیار زودتر از سایر اعضای بدن تحت تأثیر قرار می دهند زیرا سلولهای تشکیل دهنده لایه داخلی دهان که مخاط نام دارد به طور مداوم در حال از بین رفتن و باز سازی می باشند.
    

چه بخوریم ؟

با رعایت توصیه های ساده زیر می توانید به سلامت دندان های خود کمک کنید:

     هر روز به جای برنج و نان سفید از غلات کامل مانند برنج قهوه ای،جوی دو سرو نان تیره استفاده کنید.

     سبزیجات سبز تیره یا نارنجی رنگ بیشتر مصرف نمایید.

     میوه های گوناگونی بخورید.

     از رژیم پر غلات،میوه جات و سبزیجات پیروی کنید.

     برای تأمین بخشی از پروتئین روزانه خود ماهی،حبوبات،مغزها و دانه ها را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

     غذاهای کم نمک مصرف کنید.

     وزن خود را در حد متعادل حفظ کنید و فعالیت بدنی کافی داشته باشید.

    به طور کلی در هرم غذایی خود باید غلات کافی،حداقل دو نیم واحد سبزیجات،2واحدمیوه،حداقل 3 لیوان شیر، ماست و پنیر حاوی کلسیم و پروتئین هایی مانند گوشت،حبوبات،تخم مرغ و مغزها را قرار دهید و در مصرف چربی ها و شیرینی ها امساک نمایید.

 

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- مصرف اسنک ها (میان وعده ها ) را به حداقل برسانید تا زمانی را که دندان هایتان در معرض تماس اسید قرار می گیرند کاهش دهید . اگر اهل میان وعده هستید،غذاهایی را انتخاب کنید که کربوهیدرات های قابل تخمیر نداشته باشند.
بهترین انتخاب ها، پنیر،مرغ یا گوشت های دیگر،مغزها یا شیر است.این غذاها ضمناً می توانند با تأمین کلسیم و فسفر به بازسازی مواد معدنی دندان کمک کرده و محافظی برای مینای دندان ایجاد نمایند.
انتخاب متوسط، میوه های سخت مانند سیب،گلابی وسبزیجات هستند.گرچه میوه ها حاوی قند طبیعی هستند ولی مقدار زیادی نیز آب دارند که قند میوه را رقیق کرده و ترشح بزاق را تحریک می نمایند. بزاق نیز به علت دارا بودن مواد ضد باکتری از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می نمایند.سبزیجات به اندازه ای کربو هیدرات ندارند که خطرناک باشند.
بدترین انتخاب‌ها، شکلات،شیرینی،کیک،چیپس وپفک،نان،مافین(کلوچه)،سیب زمینی سرخ کرده،چوب شور،موز،کشمش و دیگر میوه های خشک هستند.این غذاها منبع قندی لازم برای تولید اسید را در اختیار باکتری ها قرار می دهند.اگر این خوراک ها به سطح دندان بچسبند یا بین دندان ها گیر کنند خطرناک تر خواهند بود

 

2- مصرف نوشابه حتی بدون قند یا هر نوشیدنی حاوی شکر مانند قهوه یا چای شیرین و لیموناد را کاهش دهید. آب میوه ها حاوی قند طبیعی هستند و می توانند موجب پوسیدگی شوند.اگر چنین نوشابه هایی مصرف می کنید،آن ها را جرعه جرعه به مدت طولانی استفاده نکنید.اگر یک بطری نوشابه را همراه غذا بنوشید و تمام کنید بهتر از این است که تا دو ساعت آن را جرعه جرعه مصرف کنید.
انتخاب های بهتر، چای بدون قند،شیر و آب،به خصوص آب حاوی فلوراید انتخاب های خوبی هستند.چای هم دارای فلوراید است و می تواند مینای دندان دار تقویت نماید و پوسیدگی دندان را به تأخیر اندازد.البته مصرف چای غلیظ نیز قابل توصیه نیست.
آب نیز موجب شسته شدن بقایای غذا و رقیق شدن اسید دهان می گردد.

    

3- از مکیدن آب نبات سخت،حتی اگر بسیار کوچک باشند،اجتناب نمایید.زیر آب نبات ها قند زیادی برای افزایش اسید تولید شده توسط باکتری ها دارند.اگر می خواهید طعم دهان خود را تغییر دهید از آدامس های بدون قند استفاده کنید.
4- خوراکی های ترش و اسیدی به تحلیل مواد معدنی مینای دندان کمک می کنند.

 5- پس از خوردن غذا،دندان های خود را مسواک برنید تا پلاک های باکتریایی را از سطح دندان های خود پاک کنید.حداقل روزانه دو بار مسواک بزنید.
6- جویدن آدامس های بدون قند که حاوی زایلیتول هستند به کاهش خطر پوسیدگی دندان کمک می کنند،زیرا به تنها موادی را که به دندان ها چسبیده اند جدا می کنند بلکه ترشح بزاق را نیز افزایش می دهند.

نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
29 فروردین 1394 - ساعت : 22:48
بازدید ها: 629

مراقبت هاي دندانپزشكي در دوران بارداري

بارداري و دندانپزشكي

اگرچه اغلب خانمها در مورد اثرات فيزيكي ناشي از تغيير هورمونها در دوران بارداري مطالب زيادي مي شنوند، معمولا از تاثير اين تغييرات بر سلامت دهان و دندان غافلند. با وجود آنكه يك بهداشت دهاني خوب، هم براي سلامتي مادر و هم جنين ضروري است، درصد كمي از زنان در دوران بارداري به دندانپزشك مراجعه مي كنند. حاملگي و بارداري به صورت مستقيم بر ضعف دندانها، برداشت كلسيم و ايجاد پوسيدگي تاثير ندارد، بلكه به صورت غيرمستقيم و با تغيير شرايط محيط( تغيير عادات غذايي، تغيير در رعايت بهداشت دهان و دندان و ...)بر وضع دهان تاثير مي گذارد. در حقيقت، مراقبت هاي دندانپزشكي در طول دوران بارداري نه تنها امن و موثر است، بلكه براي جلوگيري از اثرات مخرب بيماري‌هاي دهان ضروري است.

ملاحظات قبل از بارداري

برخي از حاملگي ها به صورت برنامه ريزي نشده اتفاق مي افتد. بنابراين تمام خانم هاي متاهل در سن باروري لازم است نكاتي را مد نظر قرار دهند. درمانهاي سخت و پيچيده دندانپزشكي در دوران حاملگي، حتي اگر خطرناك نباشد ممكن است مشكل و دشوار باشد؛ هم براي مادر و هم براي دندانپزشك. ازطرفي اگرچه انجام راديوگرافي در زنان حامله با رعايت ملاحظاتي قابل انجام است، اما اين كار مطلوب و مورد قبول مادران نمي باشد. همچنين تجويز داروها در زنان حامله با محدوديت و با اجازه پزشك متخصص زنان صورت مي گيرد. بروز موارد اورژانس كه قبل از حاملگي قابل پيشگيري بوده است باعث درد، رنج ، اضطراب و ناراحتي مي گردد لذا بهترين راه، پيشگيري و درمان قبل از زمان حاملگي است.

بيماري هاي دهان و دندان خصوصيتي دارند كه در بسياري از موارد به صورت خاموش و بدون علامت پيشرفت مي كنند. به همين علت زماني شخص متوجه بيماري مي شود كه بيماري گسترش يافته و نياز به درمانهاي متوسط يا حتي پيشرفته دارد. بنابراين اين احتمال وجود دارد خانمي كه هيچ احساس نامطلوب و شكايتي از دندانها و محيط دهان خود ندارد، در طول دوره حاملگي دچار ناراحتي حاد و اورژانس دندانپزشكي شود. لذا مواكداً توصيه مي شود تمام خانم هايي كه در سن باروري هستند هر شش ماه يك بار جهت معاينات دوره اي منظم و در صورت لزوم گرفتن راديوگرافي هاي تشخيصي مراجعه نمايند. بديهي است اين كار ضمن كاهش نگراني باعث مي شود در طول دوره حاملگي نياز به خدمات دندانپزشكي به حداقل كاهش يابد.
  

 


رايج ترين مشكلات دندانپزشكي زنان در طول دوره بارداري چيست؟

عدم توجه به دندانهاي پوسيده و وجود جرم هاي دنداني قبل و در طول دوره حاملگي باعث گرفتاري زنان در طول دوره بارداري مي شود. دندانهاي پوسيده ممكن است با پيشرفت در دوره حاملگي باعث درد، آبسه حاد و يا شكستگي شوند كه لازم است به صورت اورژانس كنترل و درمان شوند. به علاوه يك تومور خوش خيم در زمان حاملگي در دهان زنان حامله رشد مي كند كه عامل اصلي آن جرم هاي دنداني و تحريك مداوم لثه و مخاط به وسيله آن است


گزارش ها حاكي از اين است كه شايع ترين بيماري دهان و دندان در زنان حامله التهاب لثه يا gingivitis است كه به علت تغييرات هورموني ايجاد ميشود تغييرات هورموني به صورت غير مستقيم بر سلامت لثه تاثير مي گذارند تغيير نوع و دفعات تغذيه وجود حالت تهوع و همچنين عدم رعايت بهداشت دهان و دندان به دليل تغيير در شرايط زندگي ( كار ، استراحت ، خواب و خوراك )‌ باعث تجمع ميكروبها در سطح دندانها شده و بيماري را ايجاد مي نمايد .
 

 


 رابطه بیماری پریودنتال با زایمان زودرس و تولد نوزاد کم وزن

بر اساس مطالعات انجام شده، مادراني كه به بيماري هاي پيشرفته لثه مبتلا هستند، بيش از ساير مادران در معرض به دنيا آوردن كودكان با وزن كم مي‌باشند. در حقيقت نقش پريودنتيت در ايجاد زايمان زودرس بيشتر از مصرف دخانيات يا الكل در طي بارداري بود. نوزادان به دنیا آمده با وزن کم آنهایی هستند که هنگام تولد وزن کمتر از 2500 گرم دارند و احتمالا 40 برابر بیشتر از نوزادان متولد شده با وزن طبیعی در دوره نوزادی فوت مینمایند.
حدود 7% همه نوزادان با وزن کمتر از 2500گرم متولد می شوند ولی دو سوم مرگ ومیر نوزادی در این دسته رخ می دهد.

 

 روش درمان التهاب لثه دوران بارداري چيست؟
بهترين و مناسب ترين كار پيشگيري است و اولين گام در اين راه دادن آگاهي هاي لازم و كافي به خانم ها مي باشد. لازم است علاوه بر آموزش راههاي عملي پيشگيري مثل استفاده از مسواك، خمير دندان، نخ دندان و واترجت آنان را از عوارض ابتلا به بيماري هاي لثه آگاه ساخت. در وهله بعد در صورتي كه بيماري التهاب لثه حادث شده باشد لازم است فرد براي تشخيص قطعي و درمان به دندانپزشك مراجعه نمايد برداشتن جرم ها از سطوح دندانها و پاكسازي طوق دندانها از هر گونه پلاك به وسيله دندانپزشك در كلينيك دندانپزشكي انجام ميشود. انجام اين كار معمولا به بي حسي نياز ندارد و خطري براي مادر و جنين ندارد. در موارد خاص ممكن است انجام اين كار ساده نيز با مشورت پزشك متخصص زنان و زايمان انجام شود .

    

 

 

تاثير راديوگرافي هاي دنداني بر سلامت جنين
از آنجا که در رادیوگرافی های دندانی، اشعه به ناحیه سر و گردن می تابد، میزان اشعه رسیده به جنین درمقایسه با اشعه طبیعی موجود در محیط اطراف آنقدر اندک است که که مادر می تواند رادیوگرافی های دندانی مورد نیاز را تهیه نماید. هيچ اطلاعاتي دال بر ايجاد عوارض در جنين در اثر تهيه راديوگرافي دندان از مادر وجود ندارد. حتي اگر از مادر سري كامل راديوگرافي از تك تك دندان‌ها تهيه شود و حتي اگر مادر پيش‌بند سربي نپوشيده باشد، ميزان اشعه x رسيده به جنين قابل ملاحظه نمي‌باشد.

اما به دليل آنكه تيروئيد مادر در محدوده رادياسيون قرار دارد، ممكن است نپوشاندن تيروئيد سبب تولد نوزاد با وزن كمتر شود.بنابراين، پوشاندن تيروئيد مادر باردار با يقه سربي در حين تهيه راديوگرافي داخل دهاني ضروري است. پس به خاطر داشته باشيد كه در صورت بارداري، حتما مسئولين راديولوژي را مطلع نماييد تا اقدامات حفاظتي لازم را انجام دهند. در عين حال،راهنماهاي تجويز راديوگرافي هاي دهان ودندان، كليه افراد اعم از باردار و غيرباردار و يا كودكان و بزرگسالان، همه را به طور يكسان در بر مي گيرند و تنها برانجام اقدامات حفاظتي سختگيرانه تر براي كودكان و مادران باردار تاكيد مي نمايند.

نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
29 فروردین 1394 - ساعت : 22:45
بازدید ها: 495

كنترل عفونت در دندانپزشكي

يکی از دغدغه های مراجعه کنندگان به مطبهای دندان پزشکی انتقال بیماری است که مهم ترین وترسناک ترین آنها ایدز می باشد.
ایدز به لحاظ مشکلات درمانی وعوارض و درگیری هایی که برای مبتلایان ایجاد می کند. بیماری خطرناکی است و حفاظت شخصی و گروهی در جامعه برای جلوگیری از انتقال آن الزامی واجباری است.
انتقال ویروس ایدز از طریق خون،رابطه جنسی، مادر به فرزند و تزریقات است که بالاترین آمارمبتلایان در ایران وازطریق تزریقات میباشد. انتقال این بیماری از طریق خون یا به واسطه دریافت خون آلوده به دلیل کمبود خون و یا از طریق زخم های خون چکان است.
ویروس ایدز علیرغم مهاجم بودن ، در برابر مواد ضد عفونی کننده خیلی ضعیف است به سرعت نابود می شود حتی ویروس ایدزدرخون پس از20دقیقه درمعرض هوا قرار گرفتن از بین می رود.
در واقع احتمال انتقال ویروس ایدز از طریق خون ناشی از زخم خیلی کم است.
 
امروزه در دندان پزشکی اکثر وسایل مورد استفاده بیماران یکبار مصرفند وپس ازاستفاده به سطح زباله های عفونی منتقل می شوند و آن دسته ازوسایلی که امکان یکبار مصرف کردن آنها نیست پس از ا ستفاده شسته شده و در مواد ضد عفونی کننده قوی قرار می گیرد. دراین مواد کلیه ویروسها ازجمله ایدز وهپاتیت درعرض یکی دو دقیقه نابود می شوند. در ادامه مرحله ( قرار گرفتن در مواد ضد عفونی کننده ) که ممکن است چندین ساعت طول بکشد وسایل پس از قرار گرفتن در پکهای مخصوص و بسته بندی کامل بدون درز در دستگاه اتو کلاو قرار می گیرند.
این دستگاه با استفاده ازبخارآب و درمحفظه ای که تحت فشار است مرحله کامل استریلیزاسیون را انجام می دهد. وسایلی که ازاتو کلاو خارج میشوند کاملا استریل شده وعاری از هرگونه میکروبی می باشند.
دانستن این نکته که دندانپزشک و پرسنل یک مطب یا درمانگاه اولین کسانی هستند که درمعرض انتقال عفونت میباشند، رعایت موارد کنترل عفونت بیماری را برای ایشان ازهمه واجب ترمی کند و به همین دلیل هم که شده رعایت اصول کنترل عفونت برای این افراد الزامی است ، پس دیگر جای هیچ نگرانی برای مراجعه کنندگانی باقی نمی ماند . آنچه توجه به آن درمراجعه کنندگان به مراکز درمانی واجب است این که دقت داشته باشند از پکهای یکبار مصرف استفاده شده و در حضور ایشان این پک بسته بندی شده باز شود
برای جلوگیری از انتقال عفونت چه اقداماتی توسط دندانپزشک و دستیار دندانپزشک باید انجام شود؟ 
اطمینان از استریل بودن وسایل مورد استفاده، پوشیدن دستکش، استفاده از ماسک و عینک ضروری است استفاده از پوشش های یکبار مصرف براي مواردي مثل صفحه کلید یونیت، دستگاه رادیوگرافی، دسته چراغ یونیت و مانند آن لازم است. دستیار باید مراقب باشد این پوشش ها برای هر بیمار تعویض گردد. داشتن ظرف مخصوص وسایل استفاده شده تیز مثل سرسوزن ، سوزن بخیه و تیغ های جراحی نیز از ملزومات هر مطب دندانپزشکی است. شستشوی سطوح مطب مثل کابینت های دندانپزشکی کف مطب و مانند آن و استفاده از مواد مناسب ضد عفونی کننده نیز جزء برنامه های مرتب و منظم هر کلینیک دندانپزشکی می باشد .
 
از نظراهميت استرلیزاسیون وسایل دندانپزشکی آیا استرلیزاسیون همه وسایل به یک اندازه مهم است؟ 
خیر، استرلیزاسیون وسایل به یک اندازه اهمیت ندارد و همانطوری که خود وسایل بسته به کاربرد شان دارای درجه اهمیت می باشند، به همان ترتیب طبقه بندی می شوند. وسایل دندانپزشکی به طور کلی به سه دسته 1- بحرانی 2- نیمه بحرانی 3- غیر بحرانی تقسیم می شوند. 
1- وسایل بحرانی: وسایلی هستند که در داخل نسج زنده بدن نفوذ می کنند و بالقوه امکان بیشتری برای انتقال عفونت دارند مثل سوزن های تززیق کورت ها ، فورسپس ها ، فایل های اندودانتیک و مانند آنها 
2- وسایل نیمه بحرانی : وسایلی هستند که در تماس با پوست یا مخاط قرار می گیرند مثل قلم های ترمیمی و آینه 
3- وسایل غیر بحرانی : مثل سر ساکشن – شلنگ های یونیت دندانپزشکی و موارد مانند آن 
چه بیماریهای ویروسی از طریق وسایل دندانپزشکی قابل انتقال هستند ؟
مهمترین ویروس های بیماریزا که از طریق وسایل جراحی و دندانپزشکی قابل انتقال است انواع ویروس های هپاتیت و ویروس HIV (ویروس عامل ایدز ) می باشد.
 
ریسک ابتلا به کدام بیماری ها بیشتر است ؟
ریسک ابتلا به هپاتیت از دو جهت بیشتر از HIV می باشد چرا که اولا شیوع این بیماری در جامعه بیشترو درصد افراد ناقل هپاتیت (حدود 3 ٪افراد جامعه ) به مراتب بیشتر می باشد. ثانیا ویروس ایدز در قیاس با ویروس هپاتیت بسیار ضعیف تر و غیر مقاوم تر می باشد، به ترتیبی که امکان ارائه حیات ویروس ایدز در محیط خارج از بدن بسیار کم و کوتاه می باشد در حالیکه ویروس هپاتیت قادر است در محیط خارج از بدن مدتها زنده بماند.
 
راه پیشگیری از انتقال این بیماریها چیست ؟ 
هم اکنون بسیاری از وسایل دندانپزشکی یکبار مصرف می باشد، ضمن اینکه برای استریل نمودن وسایل با استفاده از اتو کلاوهای جدید و سریع امکانات بسیار خوبي وجود دارد. واکسیناسیون دندانپزشک و تیم همکار در مطب دندانپزشکی نیز علاوه بر تضمين نسبي سلامت پرسنل دندانپزشکی به پیشگیری از انتقال بیماریها کمک می نماید. لازم است در این زمینه به اهمیت آموزش علمی و عملی پرسنل دندانپزشکی و عامه مردم توجه گردد.
نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
29 فروردین 1394 - ساعت : 22:44
بازدید ها: 308

دندان قروچه

دندان قروچه به چه معنی است؟
به سائیدن دندانها بر روی یکدیگربه صورت عادت و غیر ارادی در طول روز یا شب در حالیکه شخص در حال خوردن یا جویدن غذا نمی باشد اطلاق میشود. معادل دندان قروچه در زبان انگلیسی Bruxism است.
 
چه عواملی در ایجاد دندان قروچه موثر است؟
به طور کلی علت ایجاد دندان قروچه را به 2 دلیل اصلی منتسب می کنند که عبارتست از:
 
 1- جفت شدن نادرست دندانها و تماس های زودرس بین دندانهای فک بالا و پایین .
 
 2- فشارهای روانی و ا سترس ها.
 
 در توضیح 2 علت یاد شده باید گفت که دندانها دارای شکل و ترکیب(آناتومی)خاص هستند و سطح دندانهای آسیای کوچک و بزرگ مسطح نیست و دارای برجستگیها و فرورفتگی هایی می باشدکه در هنگام جویدن دندانهای بالا و پایین به صورت مرتب و با تناسب خاصی بر روی هم قرار می گیرند. به عبارت دیگر در یک تماس صحیح برجستگی های دندانها که به انها کاسپ می گویند در داخل سطوح فرو رفته ی دندان مقابل قرار گرفته و تمامی دندانهای موجود در دهان به صورت متعادل فشارها را متحمل میشوند. در صورتی که اختلال یا بی نظمی در ردیف دندانها باشد یا ایجاد شود ممکن است شخص به صورت غیر ارادی با تغییر در مسیر بسته شدن دهان وجفت کردن دندانها. دندانها را به هم بساید و این عمل به صورت یک عادت یا حالت پارافانکشنال درآید.
همچنین برخی فشارهای روانی و استرس ها ممکن است در ایجاد و ادامه دندان قروچه موثر باشد. البته این مطلب به این معنی نیست که استرس همیشه و در همه ی افراد باعث دندان قروجه می شود یا هر کسی که مبتلا به دندان قروچه است دچار استرس است.

قرارگيري دندان هاي عادي

قرارگيري دندان هاي با دندان قروچه

 
علائم دندان قروچه چيست؟
 
دندان قروچه اگر چه در حالت بيداري هم ممكن است وجود داشتهباشد اما بيشتر در حالت خواب انجام مي شود. در اين صورت اطرافيان و خانواده شخص ازصداي سايش دندانها متوجه خواهند شد ضمنا در صورت تداوم و شدت دندان قروچه پس ازخواب عضلات صورت خسته و در مواردي ممكن است در لمس دردناك باشد.
 
دندان قروچه چه آثاري بر دهان و سيستم جونده دارد؟
در كساني كه به صورت طولاني مدت دچار اين عارضه هستند علائم زير ممكن است قابل ملاحظه باشد:
1- عضلات جونده منقبض و درجاتي از افزايش حجم را بروز مي دهند ضمنا ممكن است در عمل كمي دردناك باشد.
 
 2-سطح جونده دندانها و همچنين لبه برنده دندانهاي قدامي دچار سايش ميشوند و دندانهاي كرسي سطح صاف پيدا مي كند و ارتفاع دندانهاي قدامي كاهش پيدا مي كند.در موارد شديدو طولاني مدت ممكن است تمام دندانهاي قدامي سائيده و طول تاج دندان به صورت محسوس و قابل مشاهده كوتاه ميشود.
 
 3-به علت سایش سطح دندانها و فشارهای ناشی از جویدن های عادتی دندانها به سرما و گرما حساس و در موارد شدید باعث تاثیر بر سلامت پالپ دندان میشود ممکن است در نهایت به نکروز یا مرگ پالپ دندان بیانجامد.
 
 4-دندان قروچه و فشارهای ناشی از این عادت پارافانکشنال به عنوان یک عامل موثر در بیماری های لثه شناخته شده است و در صورت وجود بیماری های لثه می تواند بر سرعت پیشرفت بیماری و شدت آن بیافزاید این به این معنی است که تخریب بافتهای نگهدارنده دندان و علی الخصوص استخوان اطراف دندان ها تسریع و تشدید می شود.
 
راه تشخیص دندان قروچه جیست و آثار مخرب این عادت چگونه بررسی و ارزیابی می شود؟
 
معمولا اشخاص از طریق اطرافیان و خانواده متوجه سائيده شدن دندانها در حالت خواب می شوند. ضمن اینکه خستگی و دردناک بودن عضلات جونده درد در ناحیه مفصل گیجگاهی فکی و در موارد پیشرفته سایش لبه و سطح دندانها شخص را متوجه این اشکال می نماید.
 
 
چه راههایی برای تشخیص و معالجه این بیماری وجود دارد؟
تشخیص دندان قروچه و بررسی دلایل ایجاد کننده آن به وسیله پزشک انجام می شود.دندانپزشک ضمن گرفتن تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی از بیمار معاینه داخل دهاني و خارج دهانی(عضلات سر و صورت،مفصل گیجگاهی فکی) گرفتن رادیو گرافی و ارزیابی وضعیت ریشه ها و بافتهای نگهدارنده به بررسی مشکل خواهد پرداخت و توصیه های لازم را خواهد نمود. در صورتی که دندانپزشک متوجه تماسهای زودرس و نامطلوب دندانها شود اقدام به اصلاح خواهد نمود. اصلاح روابط دندانها باید با دقت و پس از تشخیص قطعی انجام می شود.توصیه می شود اصلاح جفت شدن دندانها (اکلوژن)به وسیله یک دندانپزشگ متبحر که مطالعه و اطلاعات کافی در زمینه اکلوژن دارد انجام شود. 
 
آیا تشخیص و درمان دندان قروجه نیاز به تخصص خاصی دارد؟
 
تشخیص دندان قروچه کار مشکلی نیست اما درمان آن یک دید و آگاهی وسیع و جامع می خواهد که معمولا در قالب یک تیم تخصصی دندانپزشکی قابل انجام است علی الخصوص زمانی که دندان قروچه باعث درگیری بافتهای نگهدارنده و آسیب و تخریب نسوج دندانی وپالپ شده باشد در این صورت ضرورت دارد به تخصصهای دندانپزشکی مرتبط که عبارتند از:پروتزهای دندانی-پریودانتیکس-ارتودنسی-اندودانتیکس-جراحی فک و صورت مراجعه گردد.
 
 
پروتزیست چه کمکهایی به اشخاص مبتلا می نماید؟
 
در مراحل اولیه ممکن است متخصص پروتز با یک تراش ساده و اصلاح اکلوژن به حل مشکل اقدام نماید یا در صورت ضرورت با قالبگیری از دندانها و مطالعه و بررسی دندانها و جفت شدن آنها اقدام به ساخت نایت گارد نماید. نایت گارد محافظی است که در هنگام استراحت و خواب در داخل دهان و ما بین دندانهای بالا و پایین قرار میگیرد و مانع تماس و سایش دندانها می شود.همچنین پروتزیست با جایگزینی دندانهای از دست رفته میتواند به حل مشکل کمک نماید.
 
 
آیا دندان قروچه می تواند باعث لقی دندانها و از دست رفتن دندانها گردد؟
عامل اصلی بیماریهای لثه میکروب ها هستند و عوامل دیگری مثل فشارهای نامناسب به علت تماس زودرس یا دندان قروچه می توانند پيشرفت بیماری را شدت بخشند. بنابراین در موارد مزمن و طولانی مدت که شخص مبتلا به بیماری بریودنتال و دندان قروچه باشد احتمال لق شدن و یا از دست رفتن دندانها وجود دارد. به همین دلیل به محض ابتلا لازم است به دندانپزشک یا متخصص جراحی لثه مراجعه گردد تا پس از تشخیص درمانهای لازم صورت گیرد.
 
در مورد احتمال وجود فشارهای روانی چه اقدامی توصیه می شود؟
برای تشخیص قطعی و بررسی عوامل دندانی لازم است فرد مبتلا ابتدا به دندانپزشک مراجعه نماید و در صورت صلاحدید جهت بررسی و مشاوره به روانپزشک ارجاع داده شود. بدیهی است در بسیاری از موارد افراد با کمک و راهنمایی روانپزشک یا روانشناس میتوانند از دام و تله استرس رها و آزاد شوند.
نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
29 فروردین 1394 - ساعت : 22:43
بازدید ها: 457