مراقبت های لازم، پس از سفيد كردن دندانها( بليچينگ)


مراجعه کننده محترم، برای آنکه دوره بعد از درمان را با راحتی و آرامش بیشتری طی نمایید، خواهشمند است این مطلب را به دقت مطالعه نموده، از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.


1. سفيد كردن دندانها به روش اصولي و درست هيچگونه ضرري براي دندانها نخواهد داشت اما بعد از بليچينگ احتمال حساسيت دندانها وجود دارد كه پس از چند روز بهبود مي يابد.
2. استفاده از خمير دندانهاي ضد حساسيت و اجتناب از خوردن غذاهاي اسيدي و سرد پيشنهاد مي شود.
3. تا 24 ساعت پس از سفيد كردن دندانها از اين موارد پرهيز شود:
كشيدن سيگار،خوردن چاي،‌ قهوه،‌ نوشابه، ‌سس قرمز و ساير سس هاي رنگي،‌رب گوجه فرنگي، شكلات و هر گونه مواد رنگي ديگر.
4. سفيد كردن دندانها دائمي نبوده و دوام آن كاملاً بستگي به رعايت بهداشت و رژيم غذايي فرد دارد.بنابراين رعايت دقيق اصول بهداشتي و محدود كردن استفاده از مواد رنگي نظير چاي، قهوه، نوشابه و ..و نيز پرهيز از كشيدن سيگار مي توانداثر بليچينگ را بيشتر و طولاني تر ‌كند.

سفيد كردن دندانها در منزل

1. پس از تشخيص پزشك مبني بر اين كه مواد رنگي دندانهايتان را مي توان با اين روش از بين برد، ‌از فك شما قالبي تهيه مي شود و درلابراتوار يك قاشقك tray يا قالب پلاستيكي نرم و شفاف ساخته مي شود اين قالب در دهان شما امتحان شده و سپس به همراه ژل بليچينگ به شما داده مي شود.

2. غلظت ماده سفيد كننده موجود در ژل معمولاً 10-20 درصد بوده و به علت اثر سوزانندگي آن بر روي لثه بايستي در مصرف آن بسيار دقت كرد.

3. طول دوره درمان بطور متوسط 2 هفته مي باشد كه بايستي 4-6 ساعت در هر شبانه روز از قالب بليچينگ استفاده شود.

4. چنانچه مشكل حساسيت دنداني وجود نداشته باشد مي توان دو مرتبه در شبانه روز از آن استفاده كرد اين امر سرعت سفيد كردن دندانها و همچنين احتمال حساسيت دندانها را افزايش مي دهد.

5. قالب را مي توان بسته به انتخاب بيمار در طول شب يا روز استفاده نمود.
6. پس از مسواك زدن و استفاده از نخ دندان، به مقدارلازم ( يك قطره كوچك) از ژل بليچينگ را در وسط سطحي از قالب كه در مجاورت سطح دندان مورد نظر قرار مي گيرد بگذاريد و آنرا دخل دهان قرار دهيد.
7. چنانچه ماده بليچينگ اضافي از لبه هاي قالب بروي لثه جريان پيدا كرد آنرا با يك دستمال تميز كنيد. اين امر مي تواند ناشي از مقدار زياد ژل و يا محل نادرست قرار دادن ژل ( چنانچه ژل را خيلي نزديك به لبه لثه اي قرار داده باشيد) باشد.
8. قالب بايستي حداقل 4-6 ساعت در دهان باقي بماند.

9. ممكن است پس از چند روز استفاده از ماده بليچينگ حساسيت در دندانها ايجاد شود كه امري كاملاً طبيعي است اگر اين حساسيت ادامه يافت و شديدتر شد، بمدت 1-2 روز استفاده از ماده سفيد كننده را قطع كرده و چنانچه ژل ضد حساسيت در اختيار شما قرار داده شده است به همان روشي كه ژل بليچينگ استفاده مي شود آنرا داخل قالب قرارداده و بمدت 2 ساعت در دهان نگه داريد.

10. يك هفته پس از درمان، جهت ويزيت و بررسي به دندانپزشك مراجعه كنيد.

11. در طول دوره درمان از مصرف مواد رنگي و اسيدي مانند چاي، قهوه،‌ نوشابه،‌ مركبات و رب گوجه فرنگي و كشيدن سيگار اجتناب كنيد. و در صورت استفاده از مواد رنگي بلافاصله دهان را با آب بشوييد

12. جهت درآوردن قالب لبه آنرا از ناحيه دندانهاي خلفي گرفته و آنرا درآوريد. سپس با مسواك نرم و آب سرد آنرا شسته و داخل محفظه مخصوص و يا كيسه فريزر و ترجيحاً داخل يخچال نگه داريد.ژل بليچينگ نيز بهتر است داخل يخچال نگهداري شود.

13. پس از درآوردن قالب، دندانها را با مسواك بشوييد.

نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
29 فروردین 1394 - ساعت : 23:4
بازدید ها: 280

مراقبت هاي پس از انجام اعمال دندانپزشكي ترميمي و زيبايي


ترميم هاي آمالگام و كامپوزيت ( مستقيم)

مراجعه کننده محترم، برای آنکه دوره بعد از درمان را با راحتی و آرامش بیشتری طی نمایید، خواهشمند است این مطلب را به دقت مطالعه نموده، از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.

1. ترميم هاي آمالگام مدت زماني نياز دارند تا كاملاً سخت و محكم شوند. بنابراين تا 2 ساعت پس از ترميم چيزي خورده نشود و تا بعد از حداقل 8 ساعت از سمت ديگر دهان غذا جويده شود. اين زمان به شما اجازه مي دهد به ترميم جديد عادت كنيد. ممكن است پس از چسباندن ترميم حساسيت با غذاهاي سرد و گرم و يا جويدن در دندان اتفاق بيفتدكه اين امر طبيعي بوده و در مدت كوتاهي برطرف مي‌شود.
2. جهت مراجعه براي پوليش و صاف كردن زبري‌ها حداقل بايد 24 ساعت از ترميم گذشته باشد.
3. ترميم هاي كامپوزيت ( همرنگ) بلافاصله به حداكثر استحكام خود مي رسند بنابراين پس از برطرف شدن بي حسي مي‌توانند در جويدن شركت كنند.

4. چنانچه پس از رفع بي‌حسي برروي ترميم احساس بلندي و ضربه هنگام جويدن وجود داشته باشد بايستي از فشار آوردن بر روي آن اجتناب كرده و جهت اصلاح آن به دندانپزشك مراجعه نمود. در غير اينصورت اين امر مي تواند موجب شكستن ترميم، التهاب بافت اطراف دندان گردد.

5. مقاومت سراميك دنداني در مقابل نيروهاي ضربه به اندازه بافت طبيعي دندان نيست بنابراين بايستي درخوردن غذا هاي سفت و محكم با آنها احتياط نمود.

6. در صورت شكستن يا پريدگي سراميك هاي دنداني بايستي جهت ترميم و يا تعويض آنها به دندانپزشك مراجعه نمود چرا كه اين نواحي سبب تجمع رسوبات و مواد غذايي در دهان مي شوند و احتمال بروز پوسيدگي مجددو التهاب را بيشتر مي كند .

7. در صورت لق شدن روكشها بايستي هر چه سريعتر جهت درمان آنها اقدام كرد چرا كه تاخير در اين امر مي تواند منجر به از دست دادن دندان شود.
8. بيشتر بيماران پس از انجام اعمال ترميمي درد قابل توجهي ندارند اما درد پس از درمان ممكن است در اثر باز بودن دهان حين درمان،‌تزريق بي حسي و عمليات درماني ايجاد شود كه با مسكن هاي معمولي برطرف مي گردد اين درد ممكن است تا چند روز ادامه داشته باشد.
9. حساس بود دندانها به مايعات و غذاهاي گرم و سرد تا يك ماه اول طبيعي بوده و چنانچه در اين مدت از شدت آن كاسته نشد بايستي جهت بررسي به كلينيك مراجعه شود.
10. دندانهاي ترميم شده مقاومت و استحكام كمتري نسبت به دندانهاي طبيعي دارند بنابراين خوردن غذاهاي سفت و شكننده نظير يخ،‌ ته ديگ،‌آب نبات،‌پسته و ... با آن خصوصاً در ترميم‌هاي بزرگ مجاز نمي باشد. زيرا باعث شكستن ترميم يا ديوارهاي باقيمانده دندان مي شود.
11. دندانهاي ترميم شده مي توانند مجددا پوسيده شوند بنابراين رعايت بهداشت (2 بار مسواك و يكبار نخ دندان در شبانه روز) الزاميست. مراجعه به دندانپزشك هر 6 ماه يكبار جهت بررسي ترميم ها پيشنهاد مي شود.

12. رعايت بهداشت اطراف ترميم هاي غير مستقيم نظير روكش، بريج بسيار مهم بوده و بايستي علاوه بر اطراف بريج،‌زير آن هم توسط وسايل مخصوص از قبيل سوپر فلاس و پروگزابرش تميز گردد. عدم رعايت بهداشت مي تواند سبب پوسيدگي دندان زيرين و التهاب بافت اطراف ترميم شده و در نهايت منجر به كشيدن دندان گردد.

13. ترميم هاي كامپوزيت ( همرنگ) احتمال تغيير رنگ در طول زمان را دارند لذا محدود كردن مصرف مواد رنگي و اسيدي نظير چاي،‌ قهوه، نوشابه،‌ سركه،‌ سس گوجه فرنگي،‌شاتوت و ... و نيز رعايت اصول بهداشتي مي تواند اين تغيير رنگ را كمتر كرده و به تعويق بياندازد.

نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
29 فروردین 1394 - ساعت : 23:2
بازدید ها: 630

مراقبت های قبل، حين و بعد از ايمپلنت


مراجعه کننده محترم، برای آنکه دوره بعد از درمان را با راحتی و آرامش بیشتری طی نمایید، خواهشمند است این مطلب را به دقت مطالعه نموده، از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.

نكات مهم قبل از جايگذاري ايمپلنت

1- چك آپ كامل پزشكي و مشاوره با پزشك براي اطمينان از سلامت كامل جسماني
2- چك آپ كامل دندانپزشكي و اطمينان از عدم وجود پوسيدگي، التهاب لثه و هيچگونه مشكل بافت سخت و نرم داخل دهان
3- اطمينان از عالي بودن رعايت بهداشت دهان و دندان توسط افراد
4- اطمينان از همكاري بيمار با پزشك در تعيين جلسات كنترل

5- تهيه راديوگرافي مناسب از ناحيه بي دندان
6- مشاوره هاي لازم دندانپزشكي بين جراح لثه، متخصص پروتزهاي دنداني و ...
7- انتخاب طرح درمان مناسب براي جايگذاري ناحيه بي دنداني با مشورت متخصصان
8- انتخاب محل، نوع و سايز مناسب ايمپلنت با توجه به مشاوره هاي لازم
9- استفاده از داروهاي مناسب ضد درد پيش از شروع درمان در صورت نياز
10- استفاده از داروهاي مناسب آنتي بيوتيك پيش از شروع درمان در صورت نياز
11- استراحت كامل شب قبل از عمل جراحي
12- استفاده از غذاي مناسب پيش از جراحي
13- استفاده از دهانشويه پيش از جراحي

حين جراحي

1- داشتن آرامش كامل و اعتماد به جراح و تيم جراحي
2- همكاري مناسب با جراح و پرهيز از حركت هاي ناگهاني سر يا بستن دهان
3- توجه به تذكرات حين درمان ارايه شده توسط جراح و يا تيم جراحي

پس از جراحي

1- توجه و عمل به تمامي نكات و دستورات پس از جراحي كه توسط جراح و تيم جراحي ارايه مي‌شود.
2- استفاده از غذاي سرد و نرم
3- عدم استفاده از سيگار و غذاهاي تحريك كننده ناحيه زخم
4- رعايت كامل بهداشت دهان و دندان و استفاده از دهانشويه
5- حضور به موقع جهت خروج بخيه ها

6- عدم انجام حركات ورزشي در هفته اول پس از عمل جراحي
7- صحبت نكردن در روزهاي اول و دوم پس از جراحي
8- حضور به موقع در جلسات كنترل
9- استفاده از پك سرد پس از عمل جراحي و نيز استفاده از پك گرم در صورت تورم در روزهاي دوم و يا سوم پس از جراحي.

نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
29 فروردین 1394 - ساعت : 23:0
بازدید ها: 500

ارتودنسي و ناهنجاريهاي دنداني، فكي

مراقبت های پس از درمان ارتودنسي

مراجعه کننده محترم، برای آنکه دوره بعد از درمان را با راحتی و آرامش بیشتری طی نمایید، خواهشمند است این مطلب را به دقت مطالعه نموده، از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.

دستگاههاي ارتودنسي وسائلي هستند كه هزينه زيادي بابت آنها پرداخت مي شود، همچنين قرار دادن آنها به دقت و نيز صرف وقت نياز دارد. در صورت بي احتياطي و شكسته شدن آنها نه تنها طول درمان طولاني مي گردد، بلكه مشكلات خاصي چون پوسيدگي دندانها، بيماري لثه و از دست دادن فضاي دندان كشيده شده و ... ايجاد مي شود. لذا مراقبت از آنها و بهداشت دهان ضروري بوده و اكيداً توصيه مي شود به موارد ذيل توجه نمائيد:
1. روز اول بعد از نصب براكتها بر دندانها از خوردن و آشاميدن مواد خوراكي رنگي مثل: چاي، نوشابه، سس، رب، سبزي، شكلات، پاستيل و ... خودداري نمائيد.

2. در روزهاي اولي كه دستگاه ارتودنسي در دهان شما قرار مي گيرد ممكن است دندانها حساس شده و يا احياناً كمي درد و ناراحتي داشته باشيد. اگر درد روي دندانها و لثه شديد بود با كلينيك تماس بگيريد.

3. در طول درمان از خوردن غذاهاي چسبنده مانند شكلات ، آدامس و مواد مشابه اجتناب كنيد.

4. غذاهاي سخت مانند: ته ديگ، نان خشك و برگه ميوه جات خورده نشود.

5. گاز زدن به مواد غذايي سفت مانند: ساندويچ، سيب، هويج و ميوه هاي مشابه انجام نگيرد.

6. شكستن تنقلات مثل: تخمه، پسته، فندق، بادام و ... به هيچ وجه صورت نگيرد.

7. هسته ميوه هاي هسته دار مثل: هلو، شليل، زردآلو و ... قبل از خوردن جدا شود.

8. در موارداورژانس مثل: شكستن، خم شدن، بازو جدا شدن قسمتي از دستگاه و سيم بلافاصله با كلينيك تماس بگيريد و اصلاح آن را بهوقت آينده يا روزهاي بعد موكول نكنيد.

9. ميزان نيرو و زمان استفاده ازدستگاهها كمكي خارج دهاني (فيس بو ، هدگير، چانه بند) و كش هاي داخل دهاني در پيشرفت درمان نقش بسزايي دارد. لطفاً نيروي آنرا كم وزياد ننموده و زمان تجويز شده را دقيقاً رعايت كنيد.

10. در صورت تجويز كش هاي داخل دهاني قبل از تمام شدن كش ها جهت دريافت آن به كلينيك مراجعه نمائيد.

11. مهم ترين نكته در خلال درمان ارتودنسي تميزكردن مرتب دندانها و دستگاههاي ارتودنسي مي باشد. دستگاههاي ارتودنسي به علتِ گيرغذايي، دندانها را مستعد پوسيدگي مي كند. لذا بعد از هر وعده غذايي به طور صحيح و كامل دندانهاي خود را مسواك زده و هنگامي كه در خانه نيستيد حتماً مسواك ارتودنسي خود را به همراه داشته باشيد. هر دنداني بايستي ده مرتبه مسواك زده شود و يك مسواك زدن صحيح براي دو فك حدوداً 15 دقيقه زمان نياز دارد. مطمئن شويد كه موهاي مسواك در ناحيه مجاور و زير لثه ها را تميز نمايد. ميكروب ها تمايل زيادي دارند كه دراين ناحيه مخفي گردند.

نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
29 فروردین 1394 - ساعت : 22:59
بازدید ها: 260

جراحي لثه و نسوج نگهدارنده دندان‌ها

مراقبت های پس از جراحي لثه

مراجعه کننده محترم، برای آنکه دوره بعد از درمان را با راحتی و آرامش بیشتری طی نمایید، خواهشمند است این مطلب را به دقت مطالعه نموده، از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.

1- پس از بر طرف شدن اثر داروی بی حسی، احتمال بروز مختصری درد و ناراحتی دور از ذهن نخواهد بود. جهت رفع آن، به محض خروج از مطب دو عدد مسکن (طبق دستور پزشک) مصرف نموده، سپس طبق دستور آن را تکرار نمایید. حتي اگر درد نيز وجود نداشته باشد مصرف مسكن را به دليل دارا بودن خواص ضد التهابي تا دو روز ادامه دهيد.پس از دو روز در صورت برطرف شدن درد، مصرف مسكن را قطع نماييد.

2- پس از اتمام جراحي يك پك يخ به شما داده مي شود.اين پك يخ را بطور متناوب بر روي ناحيه جراحي قرار دهيد. اين عمل را تا موقع خواب ادامه دهيد. گذاشتن پك يخ بر روي ناحيه جراحي به كاهش خونريزي و تورم و درد كمك مي كند.

3- تورم مختصر بعد از عمل، واکنش طبیعی بدن می باشد و معمولاً ظرف 3 تا 4 روز از بین می رود. در صورت شدید و دردناک بودن تورم و یا خونریزی غیر قابل کنترل، با کلینیک تماس بگیرید.

4- بعد از گذشت دو ساعت از جراحي مي توانيد از سوپ سرد يا شير سرد به عنوان تغذيه استفاده نماييد. تا صبح روز بعد از خوردن غذاهاي سخت و گرم خودداري كنيد.

5- به منظور جلوگیری از تحریک محل زخم، از خمیر جراحی بر روی لثه شما استفاده شده است که پس از چند روز کاملاً سخت میگردد. این خمیر که به منزله یک پانسمان می باشد، مانع از درد شده، به ترمیم زخم جراحی کمک میکند. همچنین بوسیله آن شما قادر خواهید بود فعالیت های معمول روزانه خود را انجام دهید. مدتی زمان خواهد برد تا به آن عادت کنید. از تماس مکرر زبان با خمیر و جویدن مواد سخت در چند ساعت اول پس از جراحی خودداری نمایید، جرا که باعث حرکت پانسمان و مانع قرار گیری محکم آن در جای خود می شود. حداقل تا دو ساعت پس از جراحی از خوردن، آشامیدن، فعالیت های دهانی نظیر تف کردن، مک زدن و شستشوی دهان خودداری کنید تا خمیر جراحی سفت گردد. خمیر جراحی تا یک هفته باید در محل جراحی باقی بماند.

6- خمیر پانسمان یک هفته بعد از عمل در کلینیک برداشته می شود؛ لذا در طول هفته ای که پانسمان بر روی لثه شما قرار دارد با وجود مسواک زدن قسمت های دیگر دهان طبق روشهای آموزش داده شده، از پانسمان موجود مراقبت کنید و از تماس مسواک با آن پرهیز نمایید. در صورت جابجایی و افتادن آن با کلینیک تماس بگیرید.

7- در صورتی که از خمیر جراحی در دهان شما استفاده نشده باشد، بعد از دو روز به آرامی ناحیه را مسواک کنید.

8- ظرف مدت چهار یا پنج ساعت پس از جراحی بزاق دهان ممکن است صورتی رنگ باشد؛ این حالت کاملاً طبیعی است و نشانه خونريزي نمي باشد.در صورت اطمینان از وجود خونریزی و ايجاد لخته هاي مكرر در دهان ، قطعه ای از گاز استریل را در ناحیه قرار داده و به مدت 20 دقیقه با فشار نگه دارید تا خونریزی قطع شود. لطفاً گاز را در این مدت برندارید. در صورت ادامه خونریزی بعد از این مدت، به کلینیک یا یک مرکز درمانی مراجعه کنید. در صورت عدم دسترسی به مراکز درمانی، می توان از یک عدد چای کیسه ای مرطوب شده با آب ولرم، در ناحیه استفاده کرد.

9- از روز بعد از عمل، به منظور جلوگیری از تجمع میکروبها و بوی بد، شستشو با آب نمک ولرم را آغاز نمایید. به این ترتیب که یک قاشق کوچک چایخوری نمک را در نصف لیوان آب نیم گرم حل کرده و هر ساعت یک بار دهان خود را با آن شستشو دهید. به جاي آب نمك مي توانيد از داروخانه محلول سرم نرمال سالين را تهيه نموده و استفاده نماييد.

10- در صورت تجویز آنتی بیوتیک و یا داروهای دیگر، در رعایت مفاد نسخه کوتاهی نورزید.

11- از روز بعد از عمل، می توانید با پرهیز از کارهای سنگین بدنی ، به کار روزانه ی خود بپردازید. تا دو روز پس از جراحی از انجام فعالیت های سنگین نظیر دویدن و تنیس خودداری کنید. لازم به ذکر است مختصری ضعف، تا 48 ساعت بعد از عمل طبیعی است. اما در صورت بروز تب یا تورم شدید با کلینیک تماس بگیرید.

12- گرما و دود سیگار سبب بیماری لثه و اثرات ایمونولوژیک نیکوتین باعث تاخیر در التیام و جلوگیری از نتایج مطلوب درمان میگردند؛ لذا در صورت امکان با غنیمت شمردن فرصت، سیگار را کنار بگذارید. در غیر این صورت، حداقل در چند هفته پس از جراحی از استعمال دخانیات پرهیز نمایید.

13- مکمل های غذایی نظیر ویتامین ها برای شما بدلیل جراحی انجام شده ضروری نیستند. در صورت ضرورت، برای شما تجویز میگردد.

14- سعی کنید از آشامیدن آب مرکبات نظیر آب پرتقال و همچنین غذاهای تند و پرادویه و ترشیجات در هفته اول خودداری نمایید.

 • عوارض طبیعی و قابل برگشت بعد از جراحی لثه:
متعاقب جراحی لثه تغییراتی بروز می کند که موقتی و قابل برگشت می باشد. برگشت این تغییرات ممکن است به سه هفته تا شش ماه زمان نیاز داشته باشد. این عوارض عبارتند از:
1- لق شدن مختصر دندانها (این امر بعد از سه هفته تا یک ماه به حالت طبیعی خود برمی گردد).

2- حساسیت دندان ها به سرما و گرما پس از مدتي با رعايت بهداشت دهان و دندان از بين مي رود. استفاده از خميردندان هاي ضد حساسيت در صورت شدت حساسيت دندان از طرف جراح تجويز خواهد شد.
3- فاصله گرفتن لثه از طوق دندان و خالی شدن لثه بین دندان ها. این امر رابطه مستقیم با پیشرفته بودن بیماری و مقدار تخریب استخوان زیر لثه دارد و مدتي طول خواهد كشيد تا لثه تقریبا به جای اولیه خود باز گردد.

 • مراقبت های هفته دوم (بعد از برداشتن خمیر پانسمان):

1- بعد از برداشتن خمیر و باز کردن بخیه ها، مسواک زدن و نخ کشیدن را با روشی که در جلسه قبل از جراحی آموزش دیده اید، آغاز نمایید. بهتر است از مسواك با موهاي نرم استفاده گردد. بهتر است عمل مسواك زدن صرفا بر روي دندنها ها صورت گيرد و از به كار بردن مسواك ها بر روي لثه خودداري شود. بعد از جراحی تا چند روز خونریزی از لثه ها بیشتر خواهد شد. این مسأله به دلیل مراحل اولیه ترمیم بوده و کاملاً طبیعی است، که بعد از ترمیم زخم برطرف خواهد شد.

2- حذف پلاک میکروبی که عامل اصلی بیماری های لثه ای است بعد از درمان ضرورت کامل دارد. این امر جز با مسواک زدن و نخ کشیدن به طریقه صحیح تحقق نمی یابد. هرگونه کوتاهی در این امر ترمیم را به تعویق انداخته و در بهبود کامل بیماری اختلال ایجاد می کند.

 پس از معالجه کامل لثه رعایت دو نکته بهبود دائمی و عدم عود بیماری را تضمین می نماید:
1- رعایت وقت های تعیین شده از آغاز تا پایان درمان و عدم ایجاد وقفه طولانی بین جلسات جراحی.

2- رعایت مرتب و صحیح بهداشت دهان توسط بیمار. (شامل مسواک زدن، نخ کشیدن و احتمالاً استفاده از وسایل کمکی دیگر).

3- رعایت منظم جلساتی که به منظور معاینه مجدد لثه و جرمگیری دندانها برای بیمار در نظر گرفته می شود.

نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
29 فروردین 1394 - ساعت : 22:58
بازدید ها: 528

مراقبت های پس از درمان دندانپزشكي كودكان


مراجعه کننده محترم، برای آنکه دوره بعد از درمان را با راحتی و آرامش بیشتری طی نمایید، خواهشمند است این مطلب را به دقت مطالعه نموده، از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.

مراقبت هاي لازم پس از فلورايدتراپي موضعي
1. تا نيم ساعت پس از فلورايد تراپي فكين، از دادن نوشيدني و غذا به كودك خود خوداري فرماييد.
2. درطي چند دقيقه اول به كودك خود يادآور شويد كه ‌آب دهان خود را بيرون بريزد.
3. پس از نيم ساعت بهتر است اول كودك دهان خود را شسته و بعد از آن غذا و يا نوشيدني ميل نمايد.
4. در صورت داشتن هر گونه سوال با بخش كودكان مركز تماس بگيريد.

مراقبتهاي لازم پس از ترزيق بي حسي موضعي و ترميم دندانها
1- پس از بي حسي موضعي، بويژه درفك پايين، احتمال جويده شدن لب، گونه و زبان وجود دارد. بنابراين به والدين گرامي توصيه مي شود كه در طي 2 ساعت اوليه از دادن غذا به كودك خودداري فرمايند.
2- اگر دندان كودك شما با آمالگام(پركردگي فلزي) پر شده است لطفا تا 1 ساعت پس از ترميم دندان از دادن غذا به كودك خود خودداري فرماييد، تا اينكه ترميم دندان صدمه نبيند. از خوردن غذاهاي سفت در طي 24 ساعت اوليه خودداري فرماييد.
3- اگر دندان كودك شما با مواد ترميمي همرنگ دندان پر شده باشد، بهتر است در طي 24 ساعت اوليه از دادن موادغذايي رنگي همانند نوشابه ها و غذاهايي كه رب گوجه فرنگي فراوان دارند به كودك خودداري شود.

نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
29 فروردین 1394 - ساعت : 22:57
بازدید ها: 504

مراقبت های پس از پروتز


مراجعه کننده محترم، برای آنکه دوره بعد از درمان را با راحتی و آرامش بیشتری طی نمایید، خواهشمند است این مطلب را به دقت مطالعه نموده، از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.

مراقبت هاي پروتز متحرک:
1- در تمام بیمارانی که دست دندان جدید تحویل می گیرند حتما بعضي یا تمامی مشکلات زیر تجربه می شود که این مسئله کاملاً طبیعی بوده و ظرف مدت چند ماه برطرف خواهد شد:
الف) صحبت کردن با دست دندانهای جدید ابتدا مشکل خواهد بود.
ب) غذا خوردن با دست دندانهای جدید مشکل خواهد بود.
ج) در روزهای ابتدایی استفاده از این دست دندانها، بزاق دهان افزایش می یابد و حالت تهوع وجود خواهد داشت.
د) در هفته های اول استفاده از دنچرها, بعضی قسمتهای بافت دهان, دچار زخم و آسیب دیدگی خواهد شد که با مراجعه به مرکز و تراشیدن نواحی ایجاد کننده زدگی، این مشکلات به تدریج کمتر خواهد شد.
يادآوري : تراشیدن از روی سطح بافتی دنچرها فقط بایستی توسط دندانپزشک مربوطه انجام شده و هیچگونه دستکاری دنچر توسط خود شما نبایستی صورت گیرد.

2- برای کمتر شدن مشکلات بهتر است زمان استفاده از دست دندان را به تدريج افزایش دهید. بدین نحو که در چند روز اول، از دست دندان فقط چند ساعت در روز استفاده کنید و هر روز نسبت به روز قبل به تعداد ساعات بیفزایید تا مرحله سازگاری با دست دندان جدید به آرامی طی شود.
3- دست دندان‌ها بایستی حتما شبها از دهان خارج شوند تا بافت‌های دهانی استراحت کرده و خونرسانی به آنها افزایش یابد. عدم رعایت این مورد بسیار شایع بوده و منجر به تحلیل و تخریب پیشرونده لثه و استخوان زیرین می شود و در نهایت استفاده از دست دندان یا حتی ساخت دندان جدید را غیر ممکن خواهد کرد. فقط در صورتی استفاده از دست دندان در شب مجاز است که طبق دستور دندانپزشک مربوطه و برای مشاهده نواحی زخم شدگی در دهان صورت بگیرد.

 4- توجه به این نکته الزامی است که دندان مصنوعی جدیدی که شما تحویل گرفته اید با دندانهای طبیعی و حتی دست دندانهای قبلی شما کاملا متفاوت بوده و سازگاری پیدا کردن با آنها مستلزم طی شدن زمان لازم است. پس نباید در این مورد عجول بود. ضمنا توجه داشته باشید که ذات تحرک در دست دندان کامل متکی بر بافت لثه ای کاملا طبیعی می باشد و کمی لقی حتی در بهترین شرایط ساخت وجود داشته و طبیعی است. در صورت عدم تحمل این مسئله بهتر است استفاده از درمانهای متکی بر ایمپلنت را مدنظر قرار دهید.
5- برای افزایش گیر دنچر استفاده از چسب های دنچر موجود را می توانید مدنظر قرار دهید ولی بهتر است قبل از این کار، با دندانپزشک مشورت کنید.
6- بهتر است سعی کنید ابتدا از غذاهایی استفاده کنید که نیروی مضغی زیادی لازم نداشته باشد بلکه بلع آن آسان باشد و با یک فشار ساده زبان در برابر کام به راحتی بلعیده شود. این کار ثبات دنچرها را افزایش می دهد. همچنین لقمه ها را کوچکتر گرفته، قبل از قرار دادن لقمه در دهان آنرا تکه تکه کنید و به صورت دوطرفه بجوید. در هنگام انجام عمل گاز گرفتن با دست دندان ها به جای اینکه مثلا ساندویچ را در قسمت جلویی دهان بین دندانهای جلو قرار دهید, آنرا قدری به طرف گوشه دهان ببرید. سپس به جای اینکه مثل دندانهای طبیعی ساندویچ را به طرف پایین و خارج بکشید و آنرا قطع کنید، آنرا به طرف داخل و بالا بدهید. بدین ترتیب دست دندانها بر روی دهان سفت تر می نشینند و از جای خود بلند نمی شوند. موقعیت زبان در حین جویدن نقش مهمی در ثبات دست دندان پایین دارد. بهتر است تمرین کنید که زبان را بر روی سطح داخلی دندانهای پایین قرار دهید. این کار ثبات دست دندان پایین را افزایش می دهد.

7- در صورتیکه از دست دندان تکه ای (پارسیل) استفاده می کنید روش درست قراردهی آن را در دهان از دندانپزشک یاد گرفته و در مقابل آینه آنرا در دهان بگذارید.
8- به خاطر داشته باشید که شرایط جسمی، روحی و دهانی شما، خاص خود شماست و بنابراین نمی توانید نحوه کنار آمدنتان با دست دندان جدید را با تجربیات افراد دیگر مقایسه کنید. بعلاوه قابلیت سازش با دست دندان جدید با افزایش سن کاهش می یابد. بنابراین ممکن است دست دندان کنونی هرچند بهتر از دست دندان قبلی شما ساخته شده باشد اما سازش یافتن با آن مشکل تر باشد.
9- در طی دوره بی دندانی فاصله بین دو قوس فکی به تدریج کاهش می یابد و نیز لب ها حالت فرو رفته ای پیدا می کنند. این تغییرات آنچنان تدریجی به وقوع می پیوندند که حتی ممکن است خود شما و خانواده و دوستان هم متوجه آن نشوند. بنابراین ممکن است در ابتدا دست دندانها به صورت اجسامی غریب و حجیم در دهان احساس شوند و موجب احساس پری لب ها و گونه ها شوند. بایستی توجه داشته باشید که این وضع به تدریج طبیعی خواهد شد.

10- برای بهتر شدن تکلم با دست دندان جدید بهتر است که لغات یا عباراتی را که در تلفظ آنها مشکل دارید، با صدای بلند بخوانید و روزانه چندین بار آنها را تکرار کنید.
11- همواره باید به خاطر داشته باشید که بافت های دهانی با گذشت زمان تغییر می کنند و شدت این تغییرات نیز به عوامل متعددی بستگی دارد.
دست دندانهای خوب سرانجام و با گذشت زمان تبدیل به دست دندانهای نامناسبی می شوند که می توانند بدون اینکه بیمار آگاه شود به دهان آسیب برسانند. بنابراین تمامی بیماران بی دندان بایستی حداقل سالی یکبار توسط دندانپزشک معاینه شوند.

رعايت بهداشت در پروتزهاي متحرك:
1- پس از هر سه وعده غذایی، حتما بایستی دست دندانها را از دهان خارج کرده، دهان را بشوئید و لثه ها را ماساژ دهید. چنانچه دندان در دهان وجود داشته باشد حتما بایستی به کمک مسواک و خمیر دندان دندانها را بعد از هر وعده غذایی به خوبی و بدون حضور دست دندان در دهان تمیز کنید. همچنین پس از هر وعده غذایی دست دندانها را بایستی تمیز کرده و سپس مجددا در دهان بگذارید. برای تمیز کردن دست دندان می توانید از مسواک نرم به همراه مایع ظرفشویی یا مواد شوینده بدون ساینده استفاده کنید ولی استفاده از خمیر دندان بدلیل دارا بودن ساینده ها پیشنهاد نمی شود. برای ضد عفونی کردن دست دندانها، چنانچه در ساخت آنها فلز به کار نرفته باشد، می توانید از هیپوکلریت سدیم (وایتکس خانگی) رقیق شده استفاده کنید. همچنین از قرصهای مخصوص تمیز کردن دنچر نیز می توانید به این منظور و بر طبق دستور کارخانه سازنده استفاده نمایید. برای شستن و تمیز کردن دنچرها، غوطه ورسازی در مایع به تنهایی کافی نیست بلکه باید قبل از غوطه ور سازی، با مسواک نرم تکه های غذا از روی آن پاک شود. همچنین پس از غوطه ورسازی نیز باید دست دندانها با مسواک تمیز شوند. در هنگام شستشوی پروتز مراقب باشید تا پروتز زمین نخورند زیرا از مواد شکننده ساخته شده و تعمیر آنها مشکل خواهد بود.
2- توجه داشته باشید که هر زمان دست دندان از دهان خارج شده باشد بایستی در یک دستمال مرطوب یا یک لیوان آب قرار داده شود و هرگز نبایستی دست دندان خشک شود زیرا در این صورت دچار تغییر ابعاد شده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

پروتز ثابت:
1- پس از چسباندن روکش تا 2 ساعت چیزی میل نفرمایید.
2- تا 24 ساعت، با طرفی از دهان که دندان روکش شده است، غذا نجوید.
3- چنانچه دندان روکش شده در دندان هاي جلو مي باشد، بایستی از گاز زدن غذا یا میوه های سخت خودداری کرده آنرا قبل از جویدن و در خارج از دهان تکه تکه نماييد.
4- استفاده از مسواک در 24 ساعت اول پس از چسباندن روکش در ناحیه روکش شده، پیشنهاد نمی شود ولی پس از 24 ساعت استفاده از نخ دندان و مسواک بلامانع است.
5- در پروتز ثابت چند دندان (بریج)، حتما از نخ دندان مخصوص زير بريج كه در داروخانه موجود است استفاده نماييد
يادآوري : در جلسه تحویل بريج نحوه مسواك زدن و استفاده از نخ دندان توسط دندانپزشك يا دسيتار وي آموزش داده مي شود.
6- در صورتیکه پس از چسباندن روکش احساس بلندی در دندان مربوطه داشتيد و یا احساس غیر طبیعی دارید که ظرف مدت یک هفته استفاده از آن برطرف نشد، برای انجام اصلاحات لازم است به دندانپزشك خود مراجعه نماييد.

نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
29 فروردین 1394 - ساعت : 22:55
بازدید ها: 487

مراقبت های لازم، پس از درمان ریشه


مراجعه کننده محترم، برای آنکه دوره بعد از درمان را با راحتی و آرامش بیشتری طی نمایید، خواهشمند است این مطلب را به دقت مطالعه نموده، از هرگونه خوددرمانی پرهیز کنید.

• بازگشت حس به ناحیه بی حس شده
تاثیر داروی بی حسی تزریق شده معمولاً پس از گذشت یک تا چند ساعت به مرور کاهش می یابد و به تدریج، حس کامل و طبیعی به ناحیه برمی گردد. توصیه می گردد در طول مدت بی حسی، حتی الامکان از خوردن پرهیز گردد، چرا که ممکن است گونه ها و زبان در هنگام جویدن آسیب ببیند. همچنین لازم است از آزمایش بازگشت حس به وسیله فشردن یا گاز گرفتن لب پرهیز گردد. در مورد اطفال و نوجوانانی که تحت درمان دندانپزشکی با بی حسی قرار گرفته اند توصیه می گردد والدین مراقب باشند تا از گاز گرفتگی پرهیز شود.

• درد

پس از درمان ریشه بروز درد غیر عادی نیست و در مواردی، پس از رفع بی حسی، درد احساس میشود. در این موارد، مصرف مسکن توصیه می گردد. برای تسکین درد، مسکن های معمولی مثل استامینوفن کدئین یا بروفن هر 4 یا 6 ساعت یکبار مصرف می گردد. اگر شدت درد زیاد باشد لازم است از هر دو مسکن استفاده گردد. بدین ترتیب که در ابتدا یک قرص 400 میلی گرمی بروفن و پس از 4 ساعت یک قرص استامینوفن میل شود. مصرف مسکن به این ترتیب تا 48 ساعت توصیه می گردد. در صورت بروز درد بسیار شدید یا تورم و علائم عفونت تماس با دندانپزشک معالج یا معاینه ضرورت دارد.


 

• ویزیت مجدد پس از اتمام کار
پس از اتمام کار درمان ریشه یا در فاصله بین جلسات ممکن است دندان تحت درمان در هنگام جویدن یا تماس دردناک باشد، شایع ترین علت این ناراحتی تماس زودرس دندان ها است، برای کاهش درد ضروری است بیمار مورد معاینه قرار گیرد و در صورت لزوم بلندی دندان با پانسمان اصلاح گردد.

• سایر نکات

رعایت بهداشت فردی و استفاده از مسواک و نخ دندان پس از درمان ریشه ضروری است.
در صورت بروز تورم داخل دهان یا خارج دهان متعاقب درمان ریشه لازم است با دندانپزشک تماس گرفته و مشورت شود. تجویزآنتی بیوتیک برای کنترل عفونت متعاقب درمان ریشه به وسیله دندانپزشک انجام میشود.
معمولا متخصص درمان ریشه پس از معالجه، حفره تاجی را به منظور مهر و موم کردن با مواد ترمیم موقت پر می کند. ترمیم دائم یا گذاردن روکش بر روی تمام دندان هایی كه درمان ریشه می شوند ضرورت دارد و لازم است برای بازسازی تاج در ظرف يك يا حداكثر 2 هفته برنامه ريزي شود.

نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
29 فروردین 1394 - ساعت : 22:53
بازدید ها: 488