علائم و درمان بیماری لب‌ شکری

  1. دکتریاب
  2. لیست بیماری ها
  3. لب‌ شکری - Cleft lip and cleft palate
بیماری لب‌ شکری

بیماری لب‌ شکری چیست

لَب‌شِکَری یا لَبِ شکافته، یکی از نواقص زایشی بدن است. در این حالت بخشی از لب نوزاد باز می‌ماند و گوشت آن رشد کافی نداشته‌است.
حالت لب‌شکری ممکن است هم‌زمان با کام شکافته رخ بدهد.
در حالت کام شکافته، بخش‌های چپ و راست سخت‌کام پیوستگی ندارند. کام‌ها یا لب‌های شکافته در هر 600 تا 800 زایمان رخ می‌دهد و امروزه می‌توان با جراحی سریع پس از زایمان آن را رفع کرد.
در زبان فارسی حالت لب‌شکری را با نام‌های خرگوش‌لب، شکافته‌لب، لب‌چاک، چهارلب، سه‌لبه، سه‌لنج، کفیده‌لب، و شکرلب نیز می‌نامیدند.

علائم بیماری لب‌ شکری

وجود شکاف بین دهان و بینی

نحوه درمان لب‌ شکری

شکاف لب و کام از شایع‌ترین نقایص دهانی- صورتی است که مورد توجه محققان قرار گرفته‌است. درمان شکاف لب همراه با شکاف کام و یا بدون آن، انجام جراحی‌های متعدد، گفتار درمانی و درمان‌های ارتودنسی و دندانی را بخصوص در 18 سال اولیه عمر می‌طلبد. ارائه اطلاعات لازم به والدین این کودکان و انجام درمان‌های پزشکی- دندانپزشکی به هنگام، می‌تواند در بهبود وضعیت بسیار مؤثر باشد.
دندانپزشک کودکان، متخصصین ارتودنسی و جراحان فک و صورت مسئول مستقیم مراقبت‌های دندانی- فکی این بیماران می‌باشند. رابطه قوی بین تعداد و شدت مشکلات دندانی با نوع و شدت شکاف وجود دارد. مراقبت‌های دندانی پیشگیری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اکلوژن دندانی دست نخورده کودک، بخصوص در ناحیه شکاف، پایه‌ای برای درمان‌های ارتودنسی و جراحی بعدی محسوب می‌گردد.

نام های دیگر لب‌ شکری - Cleft lip and cleft palate

خرگوش‌ لب،شکافته‌ لب،لب‌ چاک،چهار لب،سه‌ لبه،سه‌ لنج،کفیده‌ لب،شکر لب

فوق تخصص گوارش خوب در تهران

بهترین پزشکان متخصص لب‌ شکری


صبــر کنید