علائم و درمان بیماری آندومتریوز

  1. دکتریاب
  2. لیست بیماری ها
  3. آندومتریوز - Endometriosis
بیماری آندومتریوز

بیماری آندومتریوز چیست

آندومتریوز به معنی وجود غدد آندومتریال و استرومای رحم در بیرون از آندومتر و عضله رحم است. لگن شایعترین محل آندومتریوز است. در این بیماری بافت اندومتر (مخاط رحم) پرکار در بیرون از محل اصلی (رحم) پایه ریزی می‌شود. این بافت در تمام بافت‌های بدن به جز طحال می‌شود به‌وجود آید، ولی رایج‌ترین محل پدیدآمدن آن و در 50درصد موارد، لگن است که در این قسمت، تخمدان‌ها (در نزدیک 40 درصد موارد) بیش از دیگر اندام‌ها گرفتار اندومتریوز می‌شوند. بنابراین همزمان با ماهانگی خانم‌ها این نقاط خونریزی می‌کنند که در نتیجه دشواری‌های فراوانی برای فرد به‌وجود می‌آید. رایج‌ترین آنها درد موقع پریود ماهانه یا نازایی و دردهای مزمن لگنی می‌باشد.
در اندومتریوز بافت‌های همانند رحم در جاهایی از بدن بیرون از رحم رشد می‌کنند. این بافت‌های نابجا می‌شود به نام تومور خوش‌خیم، گره بافتی یا بافت کاشته‌شده مورد اشاره قرار گیرند.
 
گسترش اندومتریوز به‌طور کامل و پایانی مشخص نیست، ولی در حالت کلی کارآزمودگان گسترش آن را از یک تا 10درصد پیش‌بینی می‌کنند. همچنین بیشترین سن ابتلا به این بیماری بیشتر میان 25 تا 40سالگی است. این در حالی است که اندومتریوز عامل 5تا15 درصد موارد نازایی در زنان است.

علائم بیماری آندومتریوز

  • درد لگنی
  • دیسمنوره (قاعدگی دردناک)
  • دیسپارونی (درد آمیزش)
  • نازایی

نحوه درمان آندومتریوز

درمان پزشکی بر پایه حاملگی (پروژستین‌ها به تنهایی یا ترکیب با استروژن‌ها) یا منوپوز دروغین (مانند دانازول)می باشد. درمان جراحی دربرگیرنده برداشتن ضایعه یا سوزاندن آن است.
فوق تخصص گوارش خوب در تهران
صبــر کنید