علائم و درمان بیماری فلج عصب صورتی

  1. دکتریاب
  2. لیست بیماری ها
  3. فلج عصب صورتی - Hemi facial Spasm

بیماری فلج عصب صورتی چیست

فلج عصب صورتی یا در اصطلاح طب سنتی لَقْوه، بیماری‌ای است که در آن عصب چهره‌ای، فلج می‌شود. شایعترین علت آن فلج بل است.
لقوه را در موارد مختلف، نام‌های مختلف می‌دهند، مانند بیماری کجی دهان یا کژدهانی. لقوه حالت چشم و ابرو و لب و پیشانی را به هم می‌زند، به گونه‌ای که گاهی لب‌ها کوژ شده و روی هم نمی‌آید. گاهی نیز لقوه‌گرفتگان نمی‌توانند چشم‌هایشان را ببندند و پلک برهم کشند. همچنین به لقوه کژرویی نیز می‌گویند.
 
محمد ابن زکریای رازی پزشک و عالم بزرگ : «لقوه یا فلج عصب صورت: این بیماری است که ناگهانی اتفاق می‌افتد و نیمی از صورت دچار فلج شل شده و کج می‌شود و به سمت مخالف منحرف می‌شود؛ بنابراین اگر ماهیچه سمت چپ لب درگیر  باشد، لب به سمت راست کشیده می‌شود و آن قسمت از فک و گونه نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.»

علائم بیماری فلج عصب صورتی

از بیمار باید پرسیده شود که آیا حس سمت درگیرمانند سمت دیگر است یا نه؟ همچنین، باید این نکته مورد ارزیابی قرار گیرد که حس سمت درگیر به طور مبالغه آمیزی افزایش یافته یا نه؟
اگر فرد احساس درد در استخوانهای صورت، گونه و پوست دارد، می‌تواند یک نشانه ابتدایی از کج شدن دهان باشد؛ بنابراین، باید از تماس با سرما اجتناب شود و حجامت صورت نگیرد.
ممکن است انقباضات ناگهانی ماهیچه‌ای در صورت از علایم ابتدایی بیماری باشد.
 
پوست پیشانی در سمت درگیر می‌تواند آنچنان سفت شود که چین و چروکهای قبلی از بین برود یا تعدادی چین و چروک جدید در صورت ظاهر شود. بیمار از بستن پلکهای خود ناتوان است و حتی اگر حرکت مختصری وجود دارد، این بسته شدن کامل نیست.
 
چهره در هنگام خندیدن کج می‌شود و چشم در سمت درگیر گودرفته و کوچکتر از طرف مقابل است و آبریزش مداوم وجود دارد.
بیمار از سمت سالم صورت برای جویدن استفاده می‌کند.
 
صحبت کردن بیمار بریده بریده شده و بیمار روحیه پایینی داشته و شکست خورده به نظر می‌رسد.
برخی بیماران در ناحیه گیجگاهی دچار سردرد (نوع میگرنی) می‌شوند.
 
اگر دهان بیمار را باز نموده و زبان را به پایین بفشاریم، انتهای کام نرم (زبان کوچک) فلج است و مقداری ترشحات اضافی و تغییر رنگ وجود دارد.
نوعی از این بیماری وجود دارد که دو طرفه است.

نحوه درمان فلج عصب صورتی

تمرین‌های تکنیکی در منزل
در ادامه فرایند درمانی درمانگر طب سوزنی تکنیک‌های ساده اما بسیار کاربردی را به بیمار آموزش می‌دهد که بیمار مبتلا به فلج صورت از این تکنیک‌ها در طول روز و در محل کار یا منزل استفاده کند.
 
ماساژ نقطه‌های گیج‌گاهی در 2 طرف سر از جمله نقاطی است که ماساژ دادن آن در طول روز 2 تا 3 بار به‌مدت 2 دقیقه توسط درمانگران توصیه شده است.
 
درمانگران ماساژ، نقطه میان 2 ابرو را نیز برای بهبود حرکات چشم، پلک و عملکردهای مناسب آن توصیه می‌کنند. این نقطه را 2 تا 3 بار در روز هر بار به‌مدت 2 دقیقه ماساژ دهید.
 
برای افزایش میزان حرکت پره‌های بینی فشار دادن نقاط کنار پره بینی نیز بسیار مؤثر است.
 
افرادی که به دلیل ابتلا به فلج صورت قادر به خندیدن نیستند و اعصاب دور لب آنها دچار اختلال حرکتی شده است با ماساژ دادن نقاط اطراف لب در خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌توانند به بهبود  خود کمک کنند.
درمانگران طب سوزنی چین به افراد مبتلا به فلج‌های محیطی مانند؛ فلج صورت توصیه می‌کنند که نقاط ذکر شده را در مجموع روزی 10 تا 15 دقیقه ماساژ دهند.
 
ماساژ این نقاط تأثیر زیادی در روند بهبودی بیماران و بازگشت حرکت‌های حسی و حرکتی آنها خواهد داشت.
 
درمان به روش جراحی : 
درمان این بیماری عمل جراحی می باشد که بصورت عمل جراحی مغزی و جداکردن عصب هفت از شریان می باشد و بین این دو عصب مواد مصنوعی قرار می گیرد تا از اتصال مجدداً آن جلوگیری شود.

نام های دیگر فلج عصب صورتی - Hemi facial Spasm

اسپاسم همی فاشیال، لقوه، بیماری کجی دهان، کژدهانی، کژرویی

فوق تخصص گوارش خوب در تهران
صبــر کنید