علائم و درمان بیماری نارسایی کلیه

 1. دکتریاب
 2. لیست بیماری ها
 3. نارسایی کلیه - Kidney failure

بیماری نارسایی کلیه چیست

ارسایی کلیهیا نارسایی کُلیَوی در پزشکی به شرایطی که در آن کلیه نتواند به طور بایسته عمل کند گفته می‌شود و به معنی کاهش شدید عملکرد کلیه است. کلیه نقش مهمی در دفع مواد زائد و تعادل آب والکترولیتها در بدن دارد. نارسایی حاد کلیوی (ARF) در اثر تخریب کلیه‌ها پدید می‌آید و با فقدان سریع عملکرد کلیوی مشخص می‌شود. این بیماری منجر به ناهنجاری‌های الکترولیتی و بر پایه اسید و احتباس فراورده‌های زاید نیتروژنی از قبیل اوره و کراتینین می‌گردد. علت اصلی بیماریهای کلیه مانند سندرم‌های نفروتیک یا نفریتیک هستند. نارسایی کلیوی دو نوع مزمن و حاد تقسیم می‌گردد. هر یک از این دو نوع خود می‌تواند در نتیجه شمار زیادی از دیگر معضلات بدنی پدید آمده باشد. در مراحل انتهایی درمان نگهدارنده، دیالیز ( صفاقی یا عروقی) و پیوند کلیه است.
 
انواع
نارسایی کلیه به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود. نارسایی حاد در صورت درمان می تواند به کلی بهبود یابد اما نارسایی مزمن کلیه معمولا بدون انجام دیالیز یا پیوند کلیه قابل درمان نیست.
 
نارسایی حاد
وجود نشانه‌های نارسایی شامل کاهش شدید ادرار، تجمع ازت و افزایش حجم مایع برون‌سلولی و ادم(خیز) به سه زیرگروه تقسیم می‌شود:
پیش کلیوی: ناشی از نقص در پرفیوژن خون به کلیه(گلومرول‌ها) بدلیل کاهش در برون‌ده قلبی، کاهش حجم خونی و افزایش در مقاومت رگ‌ها
کلیوی: ناشی از آسیب‌های شدید به پارانشیم کلیه
پس کلیوی: پی‌آمد هرنوع بسته‌شدن(انسداد) در مسیر دفع ادرار
 
نارسایی مزمن
با نشانه‌های عمده همچون تجمع سموم دفعی از ادرار در بدن و نقص در تعادل فیزیولوژیک.
در اغلب موارد،بیمار سالها به این بیماری مبتلاست بدون آنکه خودش خبر داشته باشد و نهایتا وقتی علائم این بیماری بروز می کند که چاره ای جز انجام مکرر دیالیز یا پیوند کلیه نیست.بنابراین افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری هستند(مثل افراد دیابتی یا فشارخونی) باید بطور دوره ای آزمایشهای مربوط به عملکرد کلیه شان را انجام دهند تا نارسایی کلیه شان در مراحل اولیه کشف شود؛ چون در این صورت می توان با دارو و رژیم غذایی سرعت پیشرفت نارسایی کلیه را کند کرد. از علت‌های عمده نارسایی مزمن می‌توان به دیابت، گلومرونفریت، کیست و بیماری‌های دستگاه ادراری اشاره نمود.
 
علل نارسایی کلیه
دیابت و پرفشاری خون از مهم‌ترین علل بروز نارسایی مزمن کلیوی هستند. عفونتهای مکرر، خودایمنی(نوع حاد) نیز می تواند موجب نارسایی کلیه شود.مسمومیتهای دارویی و سم مار از علل نارسایی حاد کلیه هستند. کنترل نکردن این بیماری به از بین رفتن کامل عملکرد کلیه‌ها منجر می‌شود که در این شرایط، انجام دیالیز(تراکافت) و یا پیوند کلیه برای ادامه حیات بیمار ضروری خواهد بود.

علائم بیماری نارسایی کلیه

 • بالا رفتن اوره خون که درنتیجه دهیدراتاسیون ناشی از اسهال واستفراغ ناشی می شود.
 • تهوع
 • کاهش وزن
 • ادرار کف آلود
 • خون در ادرار
 • بالا رفتن فسفات خون که موجب خارش ،تخریب استخوان و درد عضلانی می شود.
 • بالا رفتن پتاسیم خون که موجب به هم خوردن ریتم ضربان قلب و فلج عضلانی می شود.
 • تجمع آب در بدن که موجب تورم در پاها ، مچ پا ، دست و صورت و ادم ریه می شود.
 • درد پشت و پهلو
 • کم خونی که در نتیجه کاهش هورمون اریتروپویتین که توسط کلیه ها ساخته می شود ایجاد می شود .
 • احساس خستگی وضعف
 • احساس گیجی و کاهش اشتها
 • اشکال در خواب
 
:: به نقل از وب سایت بیمارستان سینا ::

نحوه درمان نارسایی کلیه

درمان نارسایی مزمن کلیه ها بسیار مشکلاست. مهمترین اقدام برطرف کردن علت ایجاد این بیماری است تا باقیمانده بافت سالمکلیه حفظ شود و بتواند کار خود را به خوبی انجام دهد مثلا بیماران دیابتی و افرادمبتلا به افزایش فشار خون حتی بعد از ابتلا به نارسایی کلیه نیز باید به کنترل فشارخون و قند خون خود اهمیت بدهند.
در مراحل اولیه نارسایی کلیه ممکن استبه روشهای مصنوعی تصفیه خون مانند دیالیز نیازی نباشد ولی بیماران باید هموارهر‍ژیم غذایی خود را تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه رعایت کنند.
مصرف مایعات و نمک و مواد غذایی حاویپتاسیم یا فسفر زیاد باید محدود شود زیرا کلیه های کم کار نمی توانند این مواد رااز بدن دفع کنند. از طرف دیگر بیماران مبتلا به ناراسیی کلیه نیاز به مصرف مکملهایغذایی حاوی کلسیم آهن و ویتامین ها دارند تا به عوارضی مانند کم خونی یا پوکیاستخوان مبتلا نشوند در بعضی از بیماران پزشک داروهای مدر (ادرار آور) را تحویز میکند تا به دفع آب اضافی از بدن کمک کند.
در مراحل نارسایی پیشرفته کلیه ها دیگرنمی توانند عمل تصفیه خود را به خوبی اجام دهند و بیمار به روشهای مصنوعی تصفیه خونمانند انواع دیالیز و یا پیوند کلیه نیاز خواهد داشت.
به هر حال چه در بیمارانی که به دیالیزنیاز پیدا می کنند و چه در آنهایی که به دیالیز نیاز ندارند رعایت اصول تغذیه صحیحتحت نظر یک متخصص تغذیه و عمل کردن به دستورات و توصیه های پزشک از مهمترین ارکانیک زندگی بهتر همراه با این بیماری است.
اگر به نارسایی مزمن کلیه مبتلا هستیداز انجام ورزشهای سنگین و خارج از حد توان خودداری کنید. با ترک سیگار طول عمر خودرا افزایش دهید. به یاد داشته باشید که بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه بیش ازافراد سالم در معرض خطر افزایش فشار خون افزایش چربی های خون و حملات قلبی قراردارند. در صورت بروز علایمی مانند تنگی نفس تهوع استفراغ و درد سینه با پزشک خودتماس بگیرید.
:: به نقل از وب سایت بیمارستان سینا ::

نام های دیگر نارسایی کلیه - Kidney failure

نارسایی کُلیَوی

فوق تخصص گوارش خوب در تهران

بهترین پزشکان متخصص نارسایی کلیه


صبــر کنید