علائم و درمان بیماری گوژپشتی

  1. دکتریاب
  2. لیست بیماری ها
  3. گوژپشتی - Kyphosis

بیماری گوژپشتی چیست

گوژپُشتی (با نام علمیِ کیفوز یا کایفوزیس، (به انگلیسی: Kyphosis)؛ (به فرانسوی: Kyphose)) گونه‌ای نقص است که در آن ستون فقرات به علل مختلفِ مادرزادی یا اکتسابی دچار افزایش قوس غیرطبیعی در ناحیه سینه‌گاهی (Thoracic) می‌شود. البته گوژپشتی در ناحیه گردنی یا کمری هم ممکن است به‌وجود آید اما معمول میزان آن به‌اندازه‌ای نیست که سبب از بین رفتن کامل تورفتگی گردنی و کمری شود؛ ازاین‌رو این واژه بیشتر برای ناحیه سینه‌ای کاربرد دارد.
 
در برخی از افراد ممکن است میزان آن به‌اندازه‌ای کم باشد که با ورزش رفع شود، اما در مواردی که مقدار آن در رادیوگرافی ستون فقرات کمتر از 40 درجه باشد با کمک ارتز (معمولاً ارتز یا بریس میلواکی) در قبل از سن بلوغ قابل رفع است در حالتی که میزان قوس بیشتر از 40 درجه باشد یا در زمان مراجعه بیمار بالغ باشد معمولاً تنها راه درمان قطعی عمل جراحی است.
انحنای کمر به داخل، کاوپُشتی نامیده می‌شود.

علائم بیماری گوژپشتی

به نقل از دکتــر ریحانی :
یکی از نشانه های کیفوز  (قوز ستون فقرات به جلو، قوز پشتی) این است که صفحه رشد در مهره مبتلا نامنظم و قطعه قطعه می شود و ارتفاع جسم مهره ای در سه مهره متوالی در جلو کمتر از عقب است. غالباً در مهره های مبتلا گره اشمورل (Schmorl’s Node) وجود دارد. (Schmorl’s Node در واقع فتق دیسک مهره داخل تنه مهره می باشد) قوس طبیعی مهره های پشتی افزایش یافته است (بیش از 45 درجه)

نحوه درمان گوژپشتی

به نقل از دکتــر ریحانی :
روش درمانی کیفوز
اگرکیفوز ناحیه پشتی در یک نوجوان به 70+ درجه برسد به راحتی تشخیص داده میشود و درمان برای پیشگیری از افزایش و اصلاح کیفوز توصیه میشود.
 
درمان غیر جراحی کیفوز
 بهترین درمان غیر جراحی استفاده از بریس میلواکی است و علاوه بر بریس یک سری تمرینات ورزشی برنامه ریزی شده برای درمان فیزیکی جهت انعطاف پذیری ستون فقرات و افزایش قدرت عضلات توصیه میشود.
 
درمان جراحی کیفوز
 اگر انحنا کیفوز با درمان های غیر جراحی به پیشرفت خود ادامه داده و شدت یابد جراحی توصیه میشود.

نام های دیگر گوژپشتی - Kyphosis

کیفوز، کایفوزیس

فوق تخصص گوارش خوب در تهران
صبــر کنید