علائم و درمان بیماری کیست تخمدان

  1. دکتریاب
  2. لیست بیماری ها
  3. کیست تخمدان - Ovarian cyst
بیماری کیست تخمدان

بیماری کیست تخمدان چیست

کیست تخمدان بیماری است که از تشکیل یک یا چندین کیست غیر طبیعی در تخمدان سرچشمه می‌گیرد.
کیست های تخمدان ساکهایی حاوی مایع هستند که درون تخمدان یا روی آن رشد میکنند. انواع مختلفی از کیستهای تخمدان وجود دارد که شایعترین آن کیست های فولیکولی است که در یکی از فولیکولهای تولیدکننده تخمک ایجاد میشود. کیست‌های ساده (فولیکولی) با رشد قسمتی از تخمدان و تجمع مایع داخل آن مشخص می‌شوند، اندازه آنها معمولاً بالای 3 سانتی‌متر است و نباید با فولیکول تخمک که در زمان تخمک‌گذاری گاهی حتی به اندازه 25 میلی‌متر می‌رسد، اشتباه شوند. بیشتر این کیست‌ها خودبه خود یا با مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری در خلال 6 تا 8 هفته از بین می‌روند و اغلب موجب بروز مشکلی نمیشوند البته گاه موجب درد شکمی میشوند.
کیستهای مرکب با حضور تیغه یا سپتوم در داخل کیست در سونوگرافی مشخص می‌شوند که آن‌ها را به حفره‌های متعدد تقسیم می‌کند؛ به طوری که کیست چند حفره‌ای ایجاد می‌شود

علائم بیماری کیست تخمدان

این بیماری می‌تواند موجب دردهای شدید شکمی، اختلالات قاعدگی و...شود. کیست تخمدان شما ممکن است حین معاینه لگنی یافت شود . اگر پزشک به وجود کیست مشکوک باشد، اغلب تست‌هایی را برای تعیین دقیق وجود آن و نوع آن درخواست می‌کند.عموما پزشک به سایز کیست و محتوای داخلی آن ( جامد یا مایع یا مخلوط ) به منظور درمان کیست توجه می‌کند . کیست‌های پر از مایع معمولا سرطانی نیستند . ولی کیست‌های پر شده از مواد جامد و یا مخلوط جامد و مایع احتیاج به آزمایشات بعدی برای تعیین وجود سرطانی بودن کیست دارند. معمولاً با سونوگرافی قابل تشخیص است و بجز در موارد حاد که نیاز به جراحی می‌یابد با اقدامات تسکینی و دارو مشکل قابل حل است.

نحوه درمان کیست تخمدان

معمولا قبل از دوران یائسگی به دلیل وجود قائدگی کیست ها نیازی به عمل جراحی ندارند و تحت نظر پزشک از بین می روند. اما در دوران یائسگی بعضی اوقات پزشک با معاینات خود متوجه بزرگ شدن کیست می شود و پیشنهاد عمل جراحی برای برداشتن کیست را می دهد.معمولا خانم های 50 تا 70 ساله بیشتر در خطر کیست های بد خیم و سرطانی هستند.

نام های دیگر کیست تخمدان - Ovarian cyst

cystic ovarian mass

فوق تخصص گوارش خوب در تهران
صبــر کنید