علائم و درمان بیماری اسپروی تروپیکال

  1. دکتریاب
  2. لیست بیماری ها
  3. اسپروی تروپیکال - Tropical sprue

بیماری اسپروی تروپیکال چیست

سوءجذب گوارشی گرمسیری یا اسپروی گرمسیری(tropical sprue) نشانگان سوءجذبی گوارشی است که احتمالاً به دلیل کمبود تغذیه توأم با عفونت ایجاد می‌شود و به‌صورت بومی در کشورهای گرمسیری و نیمه‏‌گرمسیری وجود دارد و طی آن پرزهای روده باریک مسطح می‌شوند.

علائم بیماری اسپروی تروپیکال

اسهال ، استئاتوره ، دردهای شکمی ، کاهش وزن و خستگی. بیمار احتمالاً کمبود ویتامینهای A ، B12 ، D ، K و فولات را دارد از این رو علائم این کمبودها مانند کم خونی مشاهده می‌شوند.
نشانگان سوءجذب بسته به نقص خاص و ماده مغّذی‌ای که کمبود آن وجود دارد، متفاوت است. به‌طور معمول ناراحتی‌های شکمی، نفخ، پرگازی شکم؛ مدفوع چرب و بدبو، کاهش وزن، ضعف و خستگی وجود دارد. چربی‌ها اغلب جذب نمی‌شوند و این مسئله منجر به سوءجذب چهار ویتامین محلول در چربی (K، E، D، A) می‌گردد. کمبود ویتامین K منجر به ایجاد گرایش به خونریزی می‌شود. سوءجذب ویتامین D قابلیت استفاده از کلسیم و منیزیم را کاهش می‌دهد و به این ترتیب درد استخوانی ممکن است یکی از علائم سوءجذب شدید باشد. اختلال در جذب آهن، اسید فولیک و ویتامین B12 منجر به کم‌خونی، ضعف و کاهش وزن می‌شود.

نحوه درمان اسپروی تروپیکال

درمان با تتراسیکلین ، کوتریموکسازول (برای سه تا شش ماه) ومکملهای ویتامین B12 و فولیک اسید است.
روش برخورد پزشک با سوءجذب بستگی به علت زمینه‌ای دارد که باید از طریق آزمایش‌های خون و مدفوع و اغلب نمونه‌برداری از روده، تعیین نگردد. درمان شرایط زمینه‌ای و پرکالری همراه با مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی نیز اغلب توصیه می‌شود. در بیماری سلیاک باید با دفع زیاد از موداد عذائی حاوی گلوتن (آرد و بسیاری از فرآورده‌های غلات) اجتناب کرد. در کمبود لاکتاز که حدود یک‌چهارم کلیه بزرگسالان به آن مبتلا می‌شوند، پرهیز از شیر و محصولات آن اسهال و پرگازی شکم را برطرف می‌کند. در سوءجذب مزمن مناطق استوائی، و بیماری ویپل (هر دو از طریق نمونه‌برداری از روده تشخیص داده می‌شوند) مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است توصیه شود. در بیماری‌های لوزالمعده ممکن است با تجویز آنزیم‌های لوزالمعده سوءجذب اصلاح شود.

نام های دیگر اسپروی تروپیکال - Tropical sprue

سوءجذب گوارشی گرمسیری،اسپروی گرمسیری

فوق تخصص گوارش خوب در تهران

بهترین پزشکان متخصص اسپروی تروپیکال


:)
دکتر سید علیرضا تقوی فوق تخصص گوارش و کبد بالغین
3064
صبــر کنید