علائم و درمان بیماری واسکولیت

 1. دکتریاب
 2. لیست بیماری ها
 3. واسکولیت - Vasculitis

بیماری واسکولیت چیست

واسکولیت یا التهاب رگ (به انگلیسی: Vasculitis) به گروه وسیعی از بیماریهای التهابی رگهای خونی (سرخ‌رگ‌ها، سیاه‌رگ‌ها و مویرگ‌ها) اطلاق می‌شود. گاه واسکولیت اولیه است که بیماری بر اساس درگیری رگهای خونی به وجود می‌آید و گاه التهاب رگ به عنوان یکی از تظاهرات بیماری دیگری است. برای مثال لوپوس نوعی واسکولیت ثانویه‌است.

نامگذاری و طبقه‌بندی واسکولیت‌ها بیشتر برحسب نوع و محل رگ درگیر انجام می‌شود. این بیماریها نه واگیردار هستند و نه می‌توان مانع از ایجاد آنها شد.

 

علت بیماری واسکولیت چیست ؟

علت واقعی بیماری واسیکولت معمولا شناخته شده نیست. ولی ممکن است از یک واکنش نوع آلرژی خفیف تا شاید قرار گرفتن در معرض دارو، یک ماده شیمیایی و یا عاملی در طبیعت مانند گزیدگی حشرات تا یک بیماری خود ایمنی چند ارگانی سیستمیک جدی که می تواند تهدید کننده زندگی باشد، به وجود آید. به همین دلیل، تمام انواع واسکولیت باید بسیار جدی در نظر گرفته شود؛ زیرا این بیماری، یک بیماری بالقوه کشنده است تا زمانی که خلاف آن ثابت شود.

با وجودی که واسکولیت در حال حاضر غیر قابل درمان است، ولی قابل کنترل می‌باشد و می‌توان آن را با داروهای مدرن کنترل کرد. اگر این بیماری در مراحل اولیه به درستی تشخیص داده شود و پس از آن به درستی و به طور موثر درمان شود، بیشتر بیماران بخوبی بهبود و با مراقبت مناسب و مستمر، همچنان قادر خواهند بود به یک زندگی خوب و عادی ادامه ‌دهند. واسکولیت اگر به موقع تشخیص داده نشود و مورد درمان قرار نگیرد می‌تواند منجر به عوارض غیر قابل برگشت و کشنده شود. پزشکان باید از آخرین نتایج درمان با خبر شوند که وب سایت www.vasculitis.org.uk به همین منظور فعالیت دارد.


علائم بیماری واسکولیت

عضی از علایم عمومی عبارتند از: خستگی، ضعف، از دست دادن اشتها، از دست دادن وزن و تب. علائم دیگر بیماری واسکولیت در قسمت‌های مختلف بدن به شرح زیر است:

 •     ریه: تنگی نفس، خس خس، سرفه خشک و یا سرفه خونی
 •     پوست: جوش و تاول، راش، زخم و نکروز مرگ بافت
 •     آرترالژی : درد در مفاصل ، تورم مفصل
 •     سیستم عصبی: از دست دادن حس، ضعف، علائم دردناک غیر معمول در دست‌ها و پاها
 •     دستگاه گوارش: خونریزی و درد شکم
 •     مشکلات شنوایی: ناشنوایی و یا سر و صدا در گوش
 •     بینی: پوسته پوسته شدن داخل بینی و خون دماغ شدن
 •     چشم: برخی از انواع واسکولیت به طور ناگهانی می‌تواند روی دید شما تاثیر بگذارد یا باعث قرمز شدن چشم، دردناک، خشک و یا ریگ‌دار آن شود.
 •     عضلات: التهاب باعث درد عضلانی و در نهایت می‌تواند سبب ضعیف شدن ماهیچه‌ها شود.
 •     اعصاب: سوزن سوزن شدن و یا ضعف در بازوها و پاها
 •     کلیه‌ها: مشکلات دفع ادرار یا خون در ادرار؛ گاهی اوقات ممکن است در ادرار خون به رنگ قرمز یا قهوه‌ای دیده شود و یا مقدار ادرار ممکن است به طور ناگهانی کاهش پیدا کرده یا متوقف شود.
 •     دست و پا: انگشتان دست و پا می تواند سفید یا آبی شود و احساس سوزش زمانیکه در معرض شرایط سرد قرار گیرد.
 •     علائم سردرد، درد در فک و مشکلات با چشم (مانند دوبینی یا تاری) علائم ممکن است از یک نوع التهاب عروق به نام آرتریت سلول ژانت (GCA) باشند.

نحوه درمان واسکولیت

واسکولیت ممکن است قسمت‌های مختلفی از بدن (پوست، مفاصل، کلیه و ریه‌ها) را درگیر کند. پیش آگاهی کلی، بسته به بافت مبتلا و شدت بیماری متفاوت است و درمان بسته به شدت بیماری واسکولیت و ارگان‌های درگیر متغیر است. لذا درمان بر اساس شدت بیماری و ارگان‌های درگیر و اشکال مختلف واسکولیت می‌باشد. درمان‌ها عموماً به سمت متوقف کردن التهاب و سرکوب سیستم ایمنی بدن است. به طور معمول، داروهای کورتیزونی مانند پردنیزولون استفاده می‌شود. علاوه بر این، سایر داروهای مهار سیستم ایمنی مانند سیکلوفسفامید (Cytoxan) در نظر گرفته شده است. همچنین ممکن است نیاز به درمان‌های خاص پزشکی در موارد ابتلای اندام‌های بدن (مانند قلب و ریه‌ها) در زمان فعال بودن بیماری باشد.


نام های دیگر واسکولیت - Vasculitis

التهاب رگ

فوق تخصص گوارش خوب در تهران

بهترین پزشکان متخصص واسکولیت


صبــر کنید