خواص دارویی گیاه "غافث" قاعده آور، التیام زخم، نفخ شكم، ضعف معده، سنگ كلیه و ...

(نام علمی:Agrimonia eupatoria) نام یک گونه از تیره گلسرخیان است.گیاهی است علفی چند ساله دارای ساقه و برگ های کرک دار با ظاهری بیضی و دندانه دار .گل های غافث در انتهای ساقه ها به رنگ زرد به صورت سنبله ظاهر میشوند.این گیاه عموما در کوهستانهای سردسیر رشد میکند.

24 اردیبهشت 1397 - 12:39
بازدید ها: 142
گیاه زنیان و خواص و نحوه استفاده از آن

زینیان ajowan

زینیان یا زنیان که در عربی به "انیسون بری" معروف است، گیاهی است علفی، بوته ای و یک ساله که ارتفاع آن تا 90 سانتی متر می رسد.برگ ها دارای بریدگی و تقسیمات زیادی هستند؛ به طوری که بسیار ظریف و نازک می باشند.گل ها کوچک و سفید رنگ و به صورت چتر مرکب بر روی سرشاخه ها قرار دارند. اشعه های چتر گل ها تقریبا مساوی و کوتاه و در محل اتصال به هم دارای براکته هایی می باشند.قسمت مورد استفاده ی گیاه، میوه های آن است. این میوه ها کوچک، بیضی شکل و به رنگ زرد مایل به قهوه ای بوده و دارای اسانس با بوی نافذ و مشابه آویشن می باشند. بر روی میوه ها پنج خط طولی نازک وجود دارد که روشن تر از رنگ میوه هستند.

 

24 اردیبهشت 1397 - 12:24
بازدید ها: 252
خواص گیاه دارویی پای شیر

 پای شیر alchemilla vulgaris

گیاهی است کوتاه به بلندی 40 – 15 سانتی متر چند ساله و علفی ، دارای ریزوم و ریش قوی به رنگ قهوه ای است. برگهائی مدور به رنگ سبز روشن منقسم به 7 تا 11 لوب دندانه دار و منتهی به دمبرگ دراز دارد. گلهای آن دارای کاسه کوچکی مرکب از 8 تقسیم در 2 ردیف و پرچم هایی به تعداد 4 و بسیار کوچک است.

24 اردیبهشت 1397 - 12:17
بازدید ها: 109
گیاه بلوبری (قره قات) و خواص شگفت انگیز آن+نحوه استفاده

گیاه قره قاط

گیاه Bilberry  معادل «قراطاط» است،‌ چنانکه از کتاب گرانقدر مخزن‌الادویه عقیلی خراسانی و همچنین کتاب ارزشمند تحفه حکیم مؤمن برمی‌آید، «قراطاط» که به فرنگی آن را «قرقاط» یا «قراقاط» نامیده‌اند و میوه‌ای است به اندازه فلفل و در ترشی شبیه به زرشک و افعالی نزدیک به زرشک هم دارد به اشتباه معادل «زقال» یا «جامون» دانسته شده که نام پارسی «قرانیا»ست.

 

24 اردیبهشت 1397 - 12:9
بازدید ها: 188
گیاه نعناع فلفلی و خواص آن

گونه ای از نعناع است، گیاهی است از رده دولپه‌ای‌های پیوسته گلبرگ که از سبزی‌های خوراکی و دارویی است.

24 اردیبهشت 1397 - 12:0
بازدید ها: 125
گیاه اقاقیا، ضدسرطان، افزایش طول عمر، رفع سردرد و سرگیجه و ...

گیاه اقاقیا acacia


خواص دارویی اقاقیا
اقاقیا acacia

درخت سریع‌الرشد و خزان پذیر با تاج گسترده و برگهایی مرکب از تعدادی برگچه بیضوی به رنگ سبز تیره که خوشه‌هایی آویخته گلهای معطر و سفید رنگ آن در اواسط بهار و اول تابستان ظاهر می‌شوند. گلها شبیه گل نخود بوده و عطر آنها در فضا می‌پیچد. حداکثر بلندی 25 متر و گسترده گی درخت به 15 متر می‌رسد.


اقاقیا در مکان آفتابی و در هر نوع خاک حتی خشک و فقیر به شرط آنکه غرقاب نباشد رشد می‌کند. شاخه‌های درخت شکننده هستند و ممکن است در اثر بادهای شدید آسیب ببینند. حداقل دمای قابل تحمل آن 15ـ درجه سانتیگراد است.

 

24 اردیبهشت 1397 - 11:47
بازدید ها: 89
گیاه دارویی آقونیطون آرام بخش، ضددرد و ضد احتقان

 آقونیطون Aconite

گیاه آقونیطون یا تاج الملوک و یا گرگ کش، گیاهی است چند ساله علفی، پایا و به ارتفاع 50 تا 150 سانتی متر که به حالت خودرو در نقاط مرطوب و سایه دار نواحی کوهستانی تا ارتفاع 2500 متری می روید و امروزه به منظور استفاده های خاص یا زینتی پرورش داده می شود. آکونیت ریشه متورم ضخیم ، گوشتدار و ساقه ای پوشیده از برگهای بی کرک و به رنگ سبز تیره در سطح فوقانی پهنک دارد.

پهنک برگ آن دارای بریدگیهای متعدد و عمیق است. گلهای درشت و زیبای آن به رنگ آبی گاهی ارغوانی یا سفید، نامنظم و مجتمع به صورت خوشه دراز است از مشخصات آقونیطون آنست که در ناحیه یقه یعنی قسمت بالای ریشه گیاه پس از ظاهر شدن ساقه بر دار، معمولاً یک یا دو جوانه جانبی پدید می آید. این جوانه ها پس از آنکه چند سانتی متر از یکدیگر فاصله پیدا کردند خمیدگی حاصل نموده در داخل خاک فرو می روند و بر اثر رشد و نمو تدریجی به ریشه ای متورم تبدیل می شوند به نحوی که در همان اواخر سال اول گیاه دارای 2 تا 3 غده متورم که یکی از آنها غده اصلی و مادر است می گردد پس از خاتمه گل دادن غده های کوچک مذکور در این زمان از نظر رنگ و حجم شباهت به تربچه های سیاه رنگ و کوچک دارند، که در سال بعد رشد و نمو کافی پیدا کرده و هر یک باعث پیدایش یک ساقه گلدار می شوند.

 

محل مناسب رویش به حال خودرو در نقاط مرطوب و سایه دار نواحی کوهستانی تا ارتفاع 2500 متری و جهت پرورش آن زمینهای رسی سیلیسی سبک مناسب است. روش کاشت دانه های رسیده گیاه را معمولاً شهریور ماه در زمین آماده و اصلاح شده، در امتداد خطوطی با فاصله 20 سانتی متر در عمق خاک می کارند. تکثیر بوسیله غده تکثیر آقونیطون اگر به وسیله غده های جوان صورت گیرد باید در پائیز انجام شود این عمل متداولترین روش برای تکثیر گیاه می باشد و معمولاً بهتر از روش تکثیر آن به کمک دانه نتیجه می دهد. برای این کار غده ها را در زمین شخم زده و کود دار در امتداد خطوطی به فواصل 50 سانتی متری به نحوی می کارند که هر یک از دیگری حداقل 20 سانتی متر فاصله داشته باشد.

با این روش حدود 100 هزار غده در هکتار کاشته می شود. دوران گل دهی خرداد تا شهریور زمان برداشت خرداد تا مهر که پس از در آوردن غده های (پیاز) از خاک و تمیز کردن باید آنها را به طور طولی بریده و سریعاً در درجه حرارت 40 تا 50 درجه سانتی گراد خشک نمود البته همانطور که ذکر شد عمل برداشت برگ و ریشه در زمان گل دادن گیاه انجام می گیرد و باید در موقع خارج کردن ریشه از خاک که به صورت غده های متورم در آمده اند انواع سنگین تر را انتخاب نمود.

24 اردیبهشت 1397 - 11:29
بازدید ها: 32
فواید و مضرات گیاه دارویی کبر

کبر درختچه ای است خاردار و پر شاخ و برگ که اکثرا بر روی زمین گسترده شده با برگ های باریک و به رنگ سبز روشن و گل آن چهار قسمتی به رنگ سفید و بسیار معطر که وسط آن مانند مو است. میوه اش را خیار کبر می نامند و تقریبا به شکل و اندازه بلوط است. رنگ میوه آن سبز رنگ با خطوط موازی سبز و یا زرد کمرنگ است و داخل میوه آن قرمز و پر از دانه های کوچک و لزج است. این گیاه علی رغم ظاهر کوچکش ریشه بسیار محکم و طولانی با پوست ضخیم دارد که اغلب پس از خشک شدن از مغز چوبی آن جدا می شود. همچنین این گیاه ممکن است تا سی سال عمر کند.

20 اردیبهشت 1397 - 12:51
بازدید ها: 149