با ماساژ درمانی جوان شوید

دسته بندی : پوست، مو و زيبايي
ماساژ درمانی
 
 
بسیاری از درمانگران و متخصصان ماساژ درمانی در سراسر جهان بر این باورند كه دریافت ماساژ روزانه، 6 خاصیت اعجاب‌انگیز و باورنكردنی دارند و به همین دلیل است كه ماساژ در مكاتب مختلف بارها و بارها از سوی درمانگران و متخصصان به بیماران و حتی افراد سالم توصیه شده است.  یكی از مهم‌ترین فواید این نوع ماساژ برطرف کردن خستگی عضلات صورت است
 
شاید بسیاری از ما تصور كنیم عضلات صورت در طول روز و برنامه‌های كاری ما كمترین حركت و فعالیت را دارند و آن‌طور كه باید و شاید در فعالیت‌های روزانه به كار واداشته نمی‌شوند درحالی‌كه این ماهیچه‌ها نیز همانند تمامی عضلات و ماهیچه‌های بدن در طول روز نسبت به استرس‌ها و تنش‌های كار یا فشارهای زندگی روزمره تحت تأثیر قرار می‌گیرند و دچار خستگی و انقباض و اسپاسم می‌شوند
 
ماساژ صورت در حقیقت یكی از بهترین راه‌حل‌ها برای از بین بردن این خستگی است؛ خستگی‌ای كه به مرور زمان موجب از بین رفتن شادابی، نشاط و جوانی پوست شده و با خود پیری زودرس به همراه دارد. دفع مواد زائد و سموم نیز یكی دیگر از فواید ماساژ درمانی است. علاوه بر این، تخلیه سموم و مواد زائد در ماهیچه‌ها و بافت‌های صورت، برطرف کردن چین‌و‌چروك پوست، از بین بردن افتادگی عضلات صورت و بازگرداندن نشاط پوست از دیگر فواید ماساژ درمانی صورت است.  برای یادگیری این شیوه آموزشی در 7 مرحله با ما همراه باشید.
 
مرحله اول :
ماساژ درمانی
 
همیشه به یاد داشته باشید كه برای ارائه ماساژ، فرد ماساژ دهنده و فردی كه ماساژ را دریافت می‌كند باید در محیطی آرام، ساكت و به دور از هیجان و استرس قرار بگیرند تا به این ترتیب استرس و تنش‌ها را به یكدیگر منتقل نكنند.  بنابراین برای ارائه ماساژ بهتر است در اتاقی آرام و ساكت و به دور از هیاهو و سروصدا كار كنید.  برای شروع كار به یك تشك و بالش راحت احتیاج دارید. علاوه‌بر‌این، پیش از شروع كار یك تا 2 قاشق غذاخوری اسانس یا روغن بادام شیرین را درون ظرفی ریخته و آماده كنید.

پیش از شروع ماساژ لازم است پوست صورت خود را از هرگونه مواد آرایشی و بهداشتی پاک‌کنید. در این حالت توصیه می‌شود از یك شیرپاک‌کن با منشأ گیاهی استفاده كنید و تمامی پوست خود را از مواد اضافی پاكیزه كنید. سپس مطابق با شكل روبه‌رو در وضعیت مشابه قرار بگیرید و آماده ارائه و دریافت ماساژ صورت شوید.) توجه داشته باشید كه فرد ماساژ دهنده باید در شرایط ایده آلی قرار بگیرد تا بتواند ماساژ صورت را به بهترین شكل به دریافت‌كننده ماساژ ارائه دهد.
 
مرحله دوم :

آموزش ماساژ دادن
 
پس از آن‌كه در وضعیت ذكر شده قرار گرفتید، سرانگشتان‌تان را به روغن آغشته كرده و به آرامی با حركت‌های نرم و نوازش‌گونه از محلی كه در شكل 1 نشان داده شده به سمت پیشانی حركت كنید.  به این ترتیب سرانگشتان شما از پایین صورت به سمت بالای صورت دریافت‌كننده ماساژ (پیشانی) حركت می‌كند
لازم است این حركت را چند بار تكرار كنید و هر بار سعی كنید میزان فشار سرانگشتانتان دست را به روی ماهیچه‌های صورت اندكی افزایش دهید.  دقت كنید این ماساژ باید خیلی نرم و آهسته روی صورت انجام شود و افزایش میزان فشار نیز به آرامی و با ملایمت صورت گیرد. علاوه‌بر‌این، باید مراقب بود كه حین ماساژ فشاری به چشم‌ها وارد نشود.
 
مرحله سوم :
در این مرحله باید سرانگشتان خود را به‌صورت افقی مطابق شكل در وسط پیشانی دریافت‌كننده ماساژ قرار دهید. اگر احساس می‌كنید در این حالت احتیاج به روغن بیشتری دارید می‌توانید سرانگشتان خود را اندكی به روغن بادام شیرین آغشته كنید.  سپس سرانگشتان خود را از وسط پیشانی به سمت طرفین پیشانی حركت دهید
 
طریقه ماساژ دادن
 
در این حالت فشار سرانگشتان به پیشانی باید به‌گونه‌ای باشد كه شما بتوانید استخوان سر را با انگشتان خود احساس كنید.  این كار را چند‌بار تكرار كرده و سعی كنید به این ترتیب عضلات پیشانی را به‌خوبی ماساژ دهید.
 
مرحله چهارم :
در این مرحله دو انگشت اشاره خود را مطابق شكل، در طرفین بینی قرار دهید و با حركت‌های نرم انگشت‌ها را از نقطه مورد نظر به سمت پیشانی هدایت كنید. در این حالت بهتر است میزان فشار سرانگشتان دست در موضع پیشانی نسبت به زمانی كه سرانگشتان از روی بینی عبور می‌كنند بیشتر باشد.  این حركت را چند بار تكرار كنید به این ترتیب، عضلات بینی و پیشانی را ماساژ داده و انرژی آن را تنظیم می‌كنید.
 
ماساژ جوانی
 
در این مرحله علاوه بر این می‌توانید با قرار دادن انگشتان در موضع معین شده با حركت‌های دورانی روی عضلات بینی نیز كار كنید.  در این حالت باید دقت كنید كه كانال‌های ورودی هوا به بینی را به‌طور كامل نبندید تا امكان تنفس برای فرد وجود داشته باشد. پس از این مرحله حركت‌های دورانی سرانگشتان دست را در موضع گونه‌ها و اطراف دهان نیز تكرار كنید. این حركت‌های دورانی به تخلیه انرژی، ریلكس شدن ماهیچه‌ها و سموم موجود در بافت‌های صورت كمك می‌كند
 
مرحله پنجم :
در این حالت از دو انگشت سبابه و شست هر دو دست باید استفاده كنیم.  این دو انگشت را با مقدار بسیار اندكی از روغن بادام شیرین آغشته كرده و دوسوی ابروها را در محل استخوانی بالای پلك با فشارهای ملایم و آرام ماساژ دهید.  در این حالت هر بار كه قسمت ابرو و ماهیچه آن، میان دو انگشت قرار می‌گیرند آن را به‌مدت 2 ثانیه نگاه داشته و بعد آن را رها كنید.
 
ماساژ برای جوانی پوست
 
این فشار باید ملایم و در حدی باشد كه دریافت‌كننده ماساژ احساس بدی نداشته باشد. این حركت را می‌توانید برای ماهیچه‌های داخل حلقه چشم كه زیر ابرو نیز قرار دارند، تكرار كنید.  باید دقت كنید كه این ماساژها به آرامی و با ملایمت انجام شود.
 
مرحله ششم :
در آخرین مرحله از ماساژ صورت لازم است با هر دو انگشت سبابه پلك‌ها را به آرامی و ملایمت ماساژ دهیم. در این حالت انگشت سبابه را روی پلك گذاشته و به آرامی و به‌صورت دایره‌وار پلك را ماساژ دهید. در مرحله بعدی با كمك انگشتان سبابه حلقه‌ای به دور چشم بكشید و با حركت‌های آرام و نرم ماهیچه‌های حلقوی اطراف چشم را ماساژ دهید.
 
ماساژ صورت
 
در این حالت انگشت‌ها را مطابق شكل در زاویه بیرونی چشم‌ها قرار داده و با حركت دایره‌ وار به سمت ماهیچه‌های پایینی و بعد ماهیچه‌های بالایی چشم حركت كنید.  این ماساژ دایره‌ وار را چند‌بار تكرار كنید تا ماهیچه‌های این ناحیه به‌خوبی ریلكس شوند.
 
مرحله هفتم :
در این مرحله ماساژ صورت به پایان رسیده است.  در این حالت همانند لحظه نخست(مرحله اول) بهتر است با حركت‌های آرام سرانگشتان خود را از عضلات پایینی صورت به سمت عضلات بالایی صورت حركت دهید. به این ترتیب اجازه دهید دریافت‌كننده ماساژ ریلكس و آرام شده و برای دقایقی در آرامش و سكوت به استراحت بپردازد یا بخوابد. 
 
منبع : مجله سیب سبز

مطالب مشابــه :

نظرات (2)
7 فروردین 1395 - 13:45
بازدید ها: 6558

نظرات شما

نظرتون در مورد پست با ماساژ درمانی جوان شوید چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.
  1. نظرات جدید
  2. نظرات قدیمی
  • ناشناس : 4 تیر 1395 - 23:6

    دكتر خدا مراد جمشیدى یكى از نوابغ هستند، تا عمر داریم دعاگویشان هستیم

  • هلن : 3 آذر 1395 - 15:25

    منم میرم