۴ بیماری که در کمین مردان است

۴ بیماری که در کمین مردان است

دسته بندی : بهداشت و درمان

درحالی که کمتر از یک درصد از موارد سرطان پستان در مردان مشاهده می‌شوند، اما مردان هم می‌توانند به این بیماری خاص مبتلا شوند. مردان عمدتا این سرطان را مانند زنان، از طریق احساس توده‌ها در ناحیه پستان کشف می‌کنند و تشخیص قطعی بودن آن نیز با استفاده از ماموگرام یا سونوگرام انجام می‌گیرد. البته خطر مبتلا شدن مردان به سرطان پستان مردانه یک در هزار امکان‌پذیر است و بیشترین مواردش نیز پس از ۶۰ سالگی بروز پیدا می‌کنند.

 

1. سنگ مثانه 

سنگ مثانه که بسیار کمتر از سنگ کلیه شایع است، وقتی ایجاد می‌شود که مواد معدنی در مثانه جمع شوند و ادرار غلظت شدیدا بالایی پیدا کند. اگرچه سنگ مثانه عمدتا باعث شکل‌گیری علائم خاصی نمی‌شود، اما گاهی اوقات با این حالت‌ها همراه است: درد در ناحیه زیر شکم، ادرار مکرر و دردناک، ادرار خون‌آلود یا کدر و حتی درد در ناحیه آلت تناسلی. 


مشکل داشتن در تخلیه‌سازی کامل مثانه، بزرگ‌ترین عامل خطر در شکل‌گیری سنگ مثانه است و می‌تواند در مردان مبتلا به سنگ کلیه، ‌التهاب، آسیب عصبی و پروستات بزرگ‌شده به‌ وجود بیاید. سنگ‌های کوچک عمدتا می‌توانند به‌خودی‌خود از مثانه عبور کنند، اما سنگ‌های بزرگ‌تر می‌توانند به مداخله‌های پزشکی مانند جراحی نیاز داشته باشند. 


۲. سرطان پستان مردانه 

در حالی که کمتر از یک درصد از موارد سرطان پستان در مردان مشاهده می‌شوند، اما مردان هم می‌توانند به این بیماری خاص مبتلا شوند. مردان عمدتا این سرطان را مانند زنان، از طریق احساس توده‌ها در ناحیه پستان کشف می‌کنند و تشخیص قطعی بودن آن نیز با استفاده از ماموگرام یا سونوگرام انجام می‌گیرد. البته خطر مبتلا شدن مردان به سرطان پستان مردانه یک در هزار امکان‌پذیر است و بیشترین مواردش نیز پس از ۶۰ سالگی بروز پیدا می‌کنند. 


عوامل خطر ابتلا به سرطان پستان مردانه عبارت‌اند از سابقه خانوادگی، ‌قرار گرفتن در معرض اشعه‌ها،‌ بالا بودن سطح استروژن در بدن و بعضی از بیماری‌های ژنتیکی. شانس بهبودی در مراحل مختلف سرطان پستان نیز در میان زنان و مردان مشابه است. 


۳. سرطان بیضه 

شانس مبتلا شدن مردان به سرطان بیضه حدودا یک در میان ۲۶۳ نفر است. احتمال مبتلا شدن به این سرطان در اوایل دهه ۳۰ سالگی به بیشترین حد خود می‌رسد، اما بعضی از افراد هم در دوران کودکی، نوجوانی یا پس از ۵۵ سالگی به سرطان بیضه مبتلا می‌شوند. 


سرطان بیضه نیز عمدتا با احساس وجود توده در ناحیه بیضه‌ها مشخص می‌شود. درمان این سرطان نیز شامل مواردی مانند جداسازی بیضه، جراحی، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی می‌شود. متخصصان می‌گویند که شانس موفقیت در درمان سرطان بیضه بالا است و می‌توان گفت که به بیشتر از ۹۵ درصد می‌رسد. 


۴. اختلال خوردن 

وقتی که بحث از اختلالات خوردن پیش می‌آید، معمولا ذهن مردم به سمت زنان کشیده می‌شود. با این‌ حال، اختلالات خوردن به‌طور خاص در میان مردان هم به اندازه زنان امکان‌پذیر است. درواقع، آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهند که ۴۰ درصد از موارد اختلالات خوردن در میان مردان ثبت شده‌اند. 


فازهای اختلال خوردن در میان مردان، مختلف و متعدد هستند: غذا خوردن خیلی سریع، غذا خوردن بعد از احساس پر شدن معده، زیاد غذا خوردن در مواقع عدم گرسنگی، غذا خوردن پنهانی برای پنهان کردن پرخوری، احساس گناه پس از پرخوری. 


درمان‌های این اختلالات نیز باید با ارزیابی‌های روان‌شناختی، روان‌پزشکی و پزشکی آغاز شوند، و در ادامه با درمان‌های روان‌پزشکی، درمان‌های تغذیه‌ای و شیوه‌های رایج دیگر پیش بروند. 

این مطلب مفید بود؟ (0)(0)
نظرات (0)
29 فروردین 1397 - 17:31
بازدید ها: 1170

نظرات شما

نظرتون در مورد پست ۴ بیماری که در کمین مردان است چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.