فواید شگفت انگیز روغن دانه کتان + نحوه استفاده

فواید شگفت انگیز روغن دانه کتان + نحوه استفاده

دسته بندی : گیاهان دارویی

آشنایی با فواید شگفت انگیز روغن دانه کتان

از دانه های کتان در اثر فشار و بدون حرارت دادن روغنی بدست می آید که روغن دانه کتان نامیده می شود . امروزه گیاه کتان در منطقه وسیعی از اروپا و آسیا می روید . ازاین گیاه استفاده های زیادی بعمل می آید . کتان گیاهی است که از قدیم الایام شناخته شده و بکار میرفته است . حتی پرورش آن در مصر در حدود پنج قرن قبل از میلاد مسیح معمول بوده است .

روغن دانه کتان بنام Flax Seed Oil نامیده می شود و می توان آن را از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریداری کرد که البته در یخچال نگهداری شود و باید دقت کرد که تاریخ مصرف آن نگذشته باشد .

دانه ی کتان یکی از دانه های مفیدی است که به مصرف آن بسیار توصیه می شود،آیا اطلاعی از خواص این روغن دارید؟

 

روغن دانه کتان یکی از غنی ترین منابع امگا3 است. به گزارش «ehow»،این روغن حاوی اسید چرب امگا3، 6، 9، ویتامین B، پتاسیم، منیزیم، فیبر، پروتئین و روی است. بنابراین به عنوان یک مکمل مهم، که عملکردی مانند یک مولتی ویتامین دارد، شناخته شده است.

 

فواید روغن تخم کتان

آلفا لینولنیک اسید، گلیکوزیدهای سیالوژنیک اسید، لیگنان، مشتقات اسید گلوتامیک، اسیذهای چرب غیراشباع، فیبرهای محلول موسیلاژ، مونوگلیسریدها و تری گلیسریدها، استرول ها
 

نکته های روغن تخم کتان

 دانه کتان به صورت له شده، خرد شده یا پودر آن باید به صورت تازه مصرف شود و نباید بیش از 24 ساعت نگهداری شود زیرا خرد کردن دانه ها باعث تسهیل هیدرولیز گلیکوزیدهای سیانوژنیک و افزایش تولید ترکیبات سمی سیانید می شود.

خواص روغن تخم کتان

دانه کتان فیبری حجیم شونده است و با ایجاد توده حرکات پریستالتیک روده را تحریک و اثرات ملینی اعمال می کند. دانه کتان با مهار تجمع پلاکتی و کاهش سطح کلسترول سرم خطر بروز تصلب شرایین را کاهش می دهد. دانه کتان فعالیت کاهندگی قند خون داشته می تواند سطوح انسولین را در زنان یائسه کاهش دهد. نشان داده شده ترکیب آلفا لینولنیک اسید موجود در آن رشد توده های تثبیت شده را کاهش داده و دارای اثرات ضدالتهابی است. روغن دانه از بهترین منابع آلفا لینولنیک اسید است که سطح سرمی اسیدهای چرب غیراشباع را افزایش می دهد. روغن دانه سطح تری گلیسرید سرم را کاهش و الاستیسیته عروق سیستمیک را افزایش، در مقابل حرکات ایسکمیک قلبی و انواع سکته محافظت ایجاد می کند. همچنین تجمع پلاکتی را کاهش می دهد. دانه کتان برای درمان هایپرلیپیدمی، پیشگیری از بروز سرطان سینه، یبوست، علائم یائسگی، انواع دیابت و فشارخون توصیه می شود.

طبیعت روغن تخم کتان

گرم و تر است.

طرز استفاده روغن تخم کتان

دانه های کوبیده شده که فقط کوتیکول و اپیدرم موسیلاژ دانه ها آسیب دیده اند به صورت خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. دانه ها باید قبل از مصرف خیس خورده و همراه مایعات کافی مصرف شوند. دانه های کامل یا کوبیده شده یک قاشق غذاخوری در 150 میلی لیتر مایع، دو بار در روز

مصرف در بارداری و شیردهی:
باید در دوران بارداری مصرف آن با احتیاط و زیرنظر پزشک باشد و در دوران شیردهی مصرف آن در دوز ذکر شده ایمن (دارای حداقل خطر احتمالی مصرف) عنوان شده است.

این مطلب مفید بود؟ (3)(0)
نظرات (0)
20 اردیبهشت 1397 - 11:37
بازدید ها: 603
فواید شگفت انگیز روغن دانه کتان + نحوه استفاده
53

نظرات شما

نظرتون در مورد پست فواید شگفت انگیز روغن دانه کتان + نحوه استفاده چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.