زوج درمانی چیست و معرفی بهترین زوج درمان تهران

زوج درمانی چیست و معرفی بهترین زوج درمان تهران

در زندگی مشترک برخی اوقات بحث ها و مشکلاتی به وجود می آید که زوج ها خود به تنهایی نمی توانند آن مشکلات و اختلافات را حل نمایند .در این شرایط زوج درمانی می تواند روشی موثر در جهت بهبود بخشیدن به روابط باشد.در این روش زن و مرد به همراه یک فرد آموزش دیده که در این زمینه تخصص کافی را دارد در خصوص حل مشکل با یکدیگر به گفت و گو می پردازند.

 

زوج درمانی چیست؟

یکی از مراجعات شایع به متخصصان بهداشت روانی، مشکلات ازدواج و روابط عاطفی است‎ که حل این مشکلات با زوج درمانی امکان پذیر است. هدف در زوج درمانی کمک به زنان و مردان است تا همدیگر را بهتر درک کنند و اگر تصمیم دارند و یا می‌خواهند که تغییر کنند، به آنها کمک شود تا به خواسته و هدفشان برسند. در مقاله زیر ابعاد و شیوه‌های مختلف زوج درمانی به صورت پرسش و پاسخ مورد بررسی قرار گرفته است.

 

زوج درمانی فقط زن و شوهر را در بر می‌گیرد. البته بچه‌ها نیز به درجات مختلف در معرض مشکلات زناشویی قرار می‌گیرند. آنها ممکن است سراسیمه و نگران شوند و مشکلاتی از خود بروز دهند که خود این مشکلات بروز کرده در بچه ها، کمک می‌کند به بهتر شدن روابط زناشویی، تا اینکه بتوانند بیشتر به بچه‌ها توجه کرده و به آنها کمک کنند.

 

البته درمانی که در آن والدین و بچه‌ها هر دو شرکت داشته باشند، خانواده درمانی نامیده می‌شود که بر روی روابط بین اعضای خانواده تأکید دارد، بجای اینکه فقط بر روی زوج‌ها کار کند. البته ممکن است در بعضی موارد بحث‌ها به سوی مسائل زناشویی کشیده شود که در اینجا والدین باید مراقب باشند تا بچه‌ها مورد بی توجهی قرار نگیرند.

 

زوج درمانی توسط روانپزشکان، روان شناسان، مشاوران و خانواده‌درمانگرانی که دوره‌های مخصوص این کار را دیده‌اند و تحت نظارت برای انجام آن تعلیم یافته‌‌اند، انجام شود.

 

شیوه های مورد استفاده در زوج درمانی

۱) نظریه سیستم خانواده:

این نظریه بر الگوهای ارتباط، کنش و واکنش در محیط خانواده به عنوان یک سیستم تاکید دارد و هدفش آشنایی زوجین با قواعد و الگوهایی است که ناآگاهانه در این سیستم عمل میکنند.

 

۲) زوج درمانی رفتاری:

در این نوع رواندرمانی، از شیوه های رفتار درمانی مانند تبادل رفتاری، تعلیم دادن نحوه برقراری ارتباط و آموزش مشکل گشایی استفاده میشود.

 

۳) زوج درمانی متمرکز بر عواطف:

این شیوه بر عواطف زوجین که باعث ایجاد تمارض میان آنها میشود تاکید دارد و از طریق شناساندن این عواطف،سعی بر تغییر رفتارها دارد.

 

۴) زوج درمانی روانپویشی:

در این شیوه فرض بر این است که رفتارهای زوجین در بزرگسالی ناشی از الگوهای رفتاری دوران کودکی آنهاست و سعی بر این است که زوجین با شناخت این موضوع احساسات فعلیشان را از احساسات و تجربیات گذشته شان نسبت به والدینشان جدا کنند.

 

درمانگرها در زوج درمانی:

درمانگرها نفر سومی‌هستند که به مشکلات زوج‌ها گوش می‌دهند تا این که آنها افکار و احساسات خود را بیان کنند و همچنین به آنها کمک شود تا زمینه مشکلات و مسائل خود را روشن و معین کنند.

 

نقش درمانگرها در زوج درمانی :

۱) مشکلات و این که زن و شوهر آنها را چگونه می‌بینند؟

۲) تاریخچه ای از ارتباطات خود

۳) و تاریخچه زندگی فردی هر کدام از طرفین (زوج‌ها)

این کار، درمانگر را قادر می‌کند تا تفاهم بیشتری را برقرار سازد و ارزیابی‌های خود از موقعیت را به بحث بگذارد و بالاخره، راهکارها و نوع درمان را مشخص کرده و پیشنهاد دهد. درمانگر ممکن است مانند یک آرامبخش عمل کند به گونه ای که کوشش کند تا کج فهمی‌ها و سوءتفاهم‌ها در روابط بین زن و شوهر مشخص شود که نتیجه این امر، نگاه جدیدی است که آنها به رفتار و احساسات خود پیدا می‌کنند تا بتوانند مشکلات خود را راحت تر حل کنند.

 

نگرانی‌های رایج در مورد زوج درمانی

سوال: من فکر می‌کنم مشکلات شخصی ام موجب تنش در زندگیمان می‌شود، آیا من به تنهایی باید از یک درمانگر کمک بگیرم یا هر دو با هم؟

مشکلات شخصی مانند اعتماد به نفس پایین، بیماری، استرس کاری و غیره … بر روی شریک زندگی و روابط بین آنها تأثیر می‌گذارد. پس معمولاً بهتر است هر دو زوج در جستجوی کمک برآیند تا این که هر زوج قادر شود، مشکلات زوج دیگر را درک کند و درمانگر نیز مشکلات را از هر دو دیدگاه بشنود و بررسی کند و سپس وی می‌تواند درمان فردی یا زوج درمانی را پیشنهاد دهد.

 

دکتر ابریشمی - زوج درمانگر

 

اگر من به کمک احتیاج داشته باشم، به این معنی است که من دیوانه یا روانی ام؟ 

جستجوی کمک برای مشکلات شخصی یا مشکلات زناشویی به معنی بیماری‌های روانی نیست. آن به معنی بالغ شدن و یا آماده شدن برای اداره کردن مسائل و مشکلات است، که اگر بدون حل باقی بماند ممکن است به استرس‌های قوی تر و یا از هم پاشیدن زندگی منجر شود.

 

در اغلب موارد زوج درمانی و درمان فردی با هم ترکیب میشود. همچنین در صورتی که خشونت خانوادگی شدیدی وجود داشته باشد، ممکن است زوجین را به صورت جدا از هم درمان کرد.

 

درصورتیکه نیاز به زوج درمانی دارید و به فکر روابط بهتر با همسر خود هستید، با مراجعه به دکتر بهاره ابریشمی متخصص روانپزشک و زوج درمان به هدف خود خواهید رسید.

 

دکتر بهاره صباغ ابریشمی متخصص روانپزشک

دارای مدرک دوره های

 

زمینه تخصصی فعالیت

 • درمان دارویی و غیر دارویی مشکلات جنسی و زناشویی شامل:
 • اختلال میل جنسی کم کار
 • اختلال برانگیختگی جنسی مردان و زنان
 • اختلال نعوظ مردان
 • انزال زودرس و دیررس
 • اختلالات اورگاسمی زنان و مردان
 • مقاربت دردناک(دیسپارونی)
 • گرفتگی عضلات واژن یا واژینیسموس  
 • اعتیاد جنسی
 • ترک خودارضایی
 • انحرافات جنسی

 

زوج درمانگر خوب در تهران

معرفی روانکاو در تهران

دکتر بهاره صباغ ابریشمی زوج درمانگر

متخصص واژینیسموس در تهران

روانپزشک خوب در تهران

این مطلب مفید بود؟ (7)(0)
نظرات (0)
10 مرداد 1397 - 17:54
بازدید ها: 425
زوج درمانی چیست و معرفی بهترین زوج درمان تهران
57

نظرات شما

نظرتون در مورد پست زوج درمانی چیست و معرفی بهترین زوج درمان تهران چی هست ؟

 • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.