درون‌ کاشت دندانی یا ایمپلنت چیست؟ - مراحل، قیمت، فیلم و مراقبتهای بعد از کاشت

درون‌ کاشت دندانی یا ایمپلنت چیست؟ - مراحل، قیمت، فیلم و مراقبتهای بعد از کاشت

دسته بندی : دندانپزشکی

ایمپلنت پین های باریکی هستند که از تیتانیوم خالص سازگار ساخته شده که درون استخوان فک گذاشته می شود. دندان متحرک، قابل اتصال به این ایمپلنت ها هستند. حدود 3 تا 6 ماه زمان لازم برای رشد و ترمیم استخوان اطراف ایمپلنت است.


هنگام انتخاب ایمپلنت میزان استخوان در دسترس، میزان استحکام استخوان و زمان گذاشتن ایمپلنت در نظر گرفته می شود. اگر استخوان کافی برای گذاشتن ایمپلنت در دسترس نباشد می توان در شرایط خاص مقداری استخوان برگرفته از نقاط دیگر پیوند زد.همچنین بر حسب میزان سختی استخوان انواع پیچ دار و بدون پیچ ایمپلنت انتخاب می شود. ایمپلنت می تواند بلافاصله پس از از دست رفتن دندان و کشیدن آن یا پس از زمان طولانی ترمیم، جایگزین شود. شکل ایمپلنت مانند ریشه دندان طبیعی است. پس از از دست رفتن دندان در صورت عدم جایگزینی سریع با ایمپلنت امکان تحلیل استخوان و کاهش توانایی جویدن و کج شدن دندانهای کناری است. اگر گذاشتن با تاخیر ایمپلنت پیشنهاد می شود ایمپلنت های کوچکتر و استوانه ای به دلیل در دسترس بودن استخوان کمتر استفاده می شود.

 

تاریخچه ایمپلنت

ایمپلنتولوژی (علم دندانپزشکی کاشت ایمپلنت‌های دندانی) بعد از علم جراحی دهان و دندان، جزء قدیمی‌ترین روش‌های دندان پزشکی است. استفاده از ایمپلنت‌هایی به فرم ریشه‌ای قدمتی ۱۰۰۰ ساله دارند.

۴۰۰۰ سال پیش در چین باستان از بامبو برای جایگزینی دندان از دست رفته و ۲۰۰۰ سال پیش در مصر باستان از فلزات گران بها برای این منظور استفاده می‌کرده‌اند و در بعضی از مومیایی‌های یافت شده در مصر دندان پیوند شدهٔ انسان یافت شده است که خود گواهی برای قدمت استفاده از ایمپلنت‌های دندانی از سالیان دور می‌باشد.

در سال ۱۹۵۲ میلادی، جراح ارتوپدی سوئدی به نام برانمارک که علاقه‌مند به ترمیم و بازسازی استخوان بود، طی تحقیقاتی روی استخوان ران خرگوش، متوجه رشد استخوان در اطراف فلز تیتانیوم گردید. برانمارک تحقیقات خود را برروی انسان و حیوان ادامه داد و توانست بعد از انجام آزمایشات زیادی این ویژگی خوب و مفید فلز تیتانیوم را ثابت کند.

اگر چه برانمارک اول روی استخوان ران کار می‌کرد، اما در ادامه تصمیم گرفت که برروی دهان، مطالعاتش را ادامه دهد زیرا دسترسی بیشتر و نیاز بیشتری را در این بخش احساس می‌کرد. برانمارک در سال ۱۹۶۵ میلادی اولین ایمپلنت دندانی را در دهان یک داوطلب قرار داد.

 

ایمپلنت یا کاشت دندان چیست

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت مجموع قطعاتی است که با جراحی داخل فک ثابت می‌شوند روی آن دندان مصنوعی قرار می‌گیرد و در نهایت ظاهری مشابه با دندان طبیعی پیدا می‌کند.

 

به طور کلی برای گذاشتن ایمپلنت دندان چندین مرحله باید انجام شود تا قطعات تشکیل دهنده در کنار یکدیگر قرار گیرند و بیمار بتواند به جای دندان طبیعی از آن استفاده کند. ایمپلنت از نظر ظاهری مشابه دندان طبیعی است و در دهان همان حس طبیعی را برای جویدن القا می‌کند و سوء هاضمه ایجاد شده بر اثر ناتوانی در جویدن غذا را برطرف می‌نماید.

 

ایمپلنت دندان برای جایگزین کردن یک یا چندین دندان از دست رفته کاربرد دارد و می‌تواند برای تمام دندان‌ها به صورت ثابت یا متحرک استفاده شود. در هر دو حالت فوق کلمه ایمپلنت استفاده می‌شود اما حالت دوم بیانگر معنی واقعی ایمپلنت می‌باشد و به مجموعه‌ای از قطعات ایمپلنت گفته می‌شود و هر کدام از قطعات به تنهایی نام و کارایی مجزایی دارند.

 

مزایای ایمپلنت

بزرگترین مزیت ایمپلنت حفظ استخوان باقیمانده و جلوگیری از تحلیل استخوان (که به خاطر بی دندانی رخ می‌دهد) می‌باشد. مزیت دیگر ایمپلنت عدم نیاز به تراش دندان‌های مجاور در صورت استفاده از پروتز ثابت و کمک به گیر و ثبات پروتز متحرک از طریق ساختن اوردنچر (پروتز متحرک متکی بر ایمپلنت) است.

 

چرا ایمپلنت نسبت به بریج بهتر است؟

عدم استفاده از دو دندان سالم مجاور به عنوان پایه در ایمپلنت گذاری، زیرا در روش بریج استفاده از دو دندان مجاور به عنوان پایه، باعث آسیب به آن‌ها شده و در نهایت آن دندان‌های سالم نیز از بین خواهند رفت و فرایند تحلیل استخوان که با کشیدن دندان آغاز شده است، ادامه می‌یابد. اما کاشت ایمپلنت، هم از آسیب به دندان‌های مجاور ممانعت می‌کند و هم وجود فیکسچر در استخوان فک، پدیده تحلیل استخوان فک را به میزان چشمگیری کاهش می‌کند.

 

اما در بعضی موارد مراجعه دیرهنگام فرد برای کاشت دندان (ایمپلنت) یا وجود کیست و تومورهای دهانی منجر به از بین رفتن فضای مناسب و کم شدن قطر و ارتفاع استخوان فک می‌شود که در این حالت، دندانپزشک قبل یا همزمان با جایگذاری فیکسچر، با استفاده از پودر و بلاک استخوانی و ممبرین (بایومتریال‌ها) استخوان را بازسازی کرده تا شرایط مناسب برای قرارگیری ایمپلنت مهیا گردد. در این مواقع طول درمان بیمار (آماده شدن استخوان برای جایگذاری ایمپلنت) بسته به شرایط بیمار از ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد و دندانپزشک به کمک عکس‌های رادیوگرافی می‌تواند روند درمان را دنبال کند و بهترین زمان را برای کاشت ایمپلنت تشخیص دهد.

 

انواع مختلف ایمپلنت دندانی

Endosteal: این ایمپلنت معمولاً مانند یک پیچ یا استوانه یا تیغه‌ای شکل هستند که از فلز یا فلز پوشش داده شده با سرامیک یا مواد سرامیکی ساخته می‌شوند. این نوع از ایمپلنت در استخوان فک جا می‌گیرد.

Subperiosteal: این نوع ایمپلنت در استخوان و در زیر لثه قرار می‌گیرند و از جنس فلز تیتانیوم ساخته می‌شوند تا بخوبی به استخوان فک بچسبد.

Transos-teal: این نوع ایمپلنت به شکل یک پین فلزی یا یک قاب U شکل می‌باشد که از بین استخوان فک و بافت لثه عبور می‌کند و به داخل دهان می‌رسد.

 

اولین چیزی که بیمار در صورت نیاز به ایمپلنت به ذهنش متبادر می‌شود این است که کدام‌یک از انواع ایمپلنت بهتر است و گاها مبهوت از انواع ایمپلنت‌های دندانی موجود در بازار (انواع ایمپلنت کره‌ای، آمریکایی ، ایمپلنتیوم ، ایمپلنت سوئیسی، ایمپلنت sic و ...  ) درمان خود را به تعویق می‌اندازد. غافل از اینکه غالب ایمپلنت‌ها خوب‌اند به شرط آنکه توسط دندانپزشکی که کار را می‌داند انجام پذیرد. مهارت دندانپزشکی در درمان ایمپلنت امری بس مهم و ضروری است.

 

بهترین دندانپزشک تهران - بهترین دندانپزشک اصفهان - بهترین دندانپزشک اهواز - بهترین دندانپزشک مشهد - بهترین دندانپزشک شیراز - بهترین دندانپزشک تبریز

 

مراحل کاشت ایمپلنت (دندان)

جراحی ایمپلنت با بی‌حسی موضعی و معمولاً در ۴ مرحله انجام می‌شود. از اولین جراحی تا آخرین جراحی حدوداً ۹ ماه به طول می‌انجامد؛ اما این زمان بستگی به شرایط استخوان فک برای قبول ایمپلنت و شرایط ایمنی بدن برای التیام و ترمیم زخم دارد و ممکن است مدت زمان بیشتری برای ترمیم و التیام نیاز باشد.

 

در مرحله اول جراحی، در صورت مناسب بودن تراکم استخوان فک، (Fixture) به همراه کاور اسکرو (Cover screw) در فک جاگذاری می‌شود؛ و در صورت نیاز به تحریک استخوان سازی و بدست آوردن تراکم استخوان مطلوب از بایومتریال‌ها (پودر استخوان و ممبرین و …) استفاده می‌گردد. بایومتریال‌ها دارای انواع مختلفی هستند و از منابع متفاوتی تولید می‌شوند و بسته به تشخیص دکتر نوع بایومتریال مناسب انتخاب می‌گردد. معمولاً پس از گذشت ۲۴–۱۲ هفته لثه اطراف فیکسچر را می‌گیرد. در این زمان مرحله دوم جراحی یعنی برداشتن کاور اسکرو و قرار دادن هیلینگ اباتمنت (Healing Abutment) به جای آن انجام می‌شود سپس بعد از گذشت ۲–۱ هفته، قالبگیری به کمک ایمپرشن و آنالوگ (Impression Coping and Analog) انجام می‌شود تا شکل دندان مورد نظر ساخته شود و اندازه اباتمنت لازم مشخص شود و در مرحله آخر دندان پروتزی آماده شده که به همراه اباتمنت است روی فیکسچر قرار می‌گیرد.

 

فیلم ایمپلنت دندان (کاشت دندان)

 

ایمپلنت دندان بدون جراحی و خونریزی

روش پانچ

اگر بیمار دارای بافت نرم (لثه) و بافت سخت (استخوان) خوبی باشد، می‌توان کاشت دندان را بدون نیاز به جراحی گسترده و با روشی ساده و با کمترین اندازه درد و خونریزی برای بیمار انجام داد. از آنجایی که در این روش خون‌رسانی بافت پیرامون ایمپلنت کمتر دچار خدشه می‌شود، جوش خوردگی با استخوان زودتر رخ داده و زمان درمان کاهش می‌یابد.

 

در ایمپلنت بدون جراحی به جای اینکه لثه شکافته شود و درمعرض دید کامل قرار بگیرد، جراحان ماهر محل قرار دادن ایمپلنت را به‌راحتی حس می‌کنند و حتی تراکم استخوان را هم کاملا در این اسکن‌ها می‌توانند مشاهده کنند.

 

ایمپلنت به روش غیرجراحی

روش لیزر

امروزه لیزر در همه زمینه‌ها کاربرد دارد یکی از مهم‌ترین کاربردهای لیزر در جراحی‌های حساس ازجمله ایمپلنت است.

ایمپلنت دنیای بسیار گسترده‌ای را پیش روی دندانپزشکان قرار داد ولی چون همراه با جراحی بود و اینکه در صورت هر‌گونه عفونت امکان ناموفق بودن عمل و پس زدن پایه تیتانیومی ایمپلنت وجود داشت، نیاز به روش جدید و کامل‌تری در کنار کاشت ایمپلنت احساس می‌شد.


لیزر، انقلابی در دنیای دندانپزشکی ایجاد کرد. استفاده از لیزر جراحی، برای کمک به جای‌گذاری ایمپلنت و مرحله دوم، بهبود فرم‌دهی بافت نرم توصیه می‌شود. به‌علاوه استفاده از لیزر برای کمک به ضدعفونی سطوح ایمپلنتی پیشنهاد می‌شود. در‌نتیجه لیزر یکی از تکنیک‌های درمانی جدید در دندانپزشکی است که باعث کاهش زمان درد و خونریزی می‌شود.

 

در جراحی ایمپلنت یا کاشت دندان هم مثل سایر جراحی‌های دهان سرعت ترمیم و خاصیت ضدالتهابی و ضددردی لیزر کمک شایانی به مشکلات پس از ایمپلنت می‌کند. جالب توجه این است کسانی که با لیزر ایمپلنت انجام دهند دیگر هرگز با روش‌های معمولی انجام نخواهند داد.

 

مزایا و معایب ایمپلنت بدون جراحی

1- کاهش زمان کاشت دندان

2- کاهش درد بعد از کاشت دندان

3- کاهش تورم بعد از کاشت دندان

4- بهترین روش برای بیماران دیابتی

5- بهترین روش برای بیمارانی که عرض استخوان بسیار کمی دارند و به آنها جراحی‌های وسیع پیوند استخوان پیشنهاد شده است.

6- بهترین روش برای بیمارانی که ارتفاع استخوان کمی دارند و به آنها جراحی‌های پیشرفته جابه‌جایی عصب پیشنهاد شده است.

7- بهترین روش برای کسانی که نیاز به روکش فوری دارند.

8- بهترین روش برای کسانی که ترس از جراحی کاشت دندان دارند.

9- جلوگیری از تحلیل استخوان بعد از کاشت دندان

10- کاهش خونریزی بعد از کاشت دندان

11- استفاده از غذای طبیعی بلافاصله بعد از کاشت دندان

12‌- انجام کارهای عادی روزمره بلافاصله بعد از کاشت دندان

13‌-  حفظ لثه بین‌دندانی و درنتیجه ایجاد زیبایی در دندان‌های جلو و جلوگیری از گیر غذایی در دندان‌های عقب

 

مراقبت بعد از کاشت دندان

مهمترین مراقبت‌ها پس از کاشت دندان یا همان ایمپلنت

1- استفاده از دهان‌شویه کلرهگزیدین سه بار در روز از روز بعد از کاشت ایمپلنت دندان به مدت ۵ روز (روش استفاده: بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و پس ‌از آن به‌اندازه یک درب دهان‌شویه بدون رقیق کردن به مدت یک دقیقه در دهان بچرخانید و تا یک ساعت پس ‌از آن دهان‌تان را آب نزنید و غذایی میل نکنید.

 

2- درصورتی ‌که داروی آنتی‌بیوتیک برای شما تجویز شده در اولین فرصت استفاده کرده و طبق دستور ادامه دهید.

 

3- استفاده از مسکن تا دو روز اول بعد از کاشت ایمپلنت دندان جهت کاهش درد توصیه می‌شود.

 

4- از تف کردن پرهیز کنید و در هر صورت آب دهان را ببلعید.

 

5- دو ساعت بعد از جراحی غذا خوردن مانعی ندارد، اما سعی کنید به مدت ۴۸ ساعت غذای سرد و رقیق میل کنید. بعد از این مدت خوردن غذاهای گرم هیچ‌گونه مانعی نداشته اما به مدت یک هفته از خوردن غذاهای جویدنی پرهیز کنید.

 

6- از مکیدن و استفاده کردن نی برای خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

 

7- از کشیدن سیگار حداقل به مدت ۵روز خودداری کنید.

 

8- مراقبت ایمپلنت به همراه پیوند استخوان‌: بهتر است روز اول جراحی تا قبل از خواب با فواصل زمانی ۱۵دقیقه از کمپرس یخ استفاده کنید و پس‌فردای روز جراحی نیز کمپرس گرم هر ۱۵دقیقه تجویز می‌شود.

 

9- مراقبت ایمپلنت از نظر مسواک زدن: در روز جراحی ایمپلنت نواحی دیگر دهان مسواک زده شود و ناحیه ایمپلنت شده تا سه روز فقط با دهان‌شویه تمیز شود. از روز سوم یا از مسواک اسفنجی استفاده شود یا با پنبه آغشته به کلرهگزیدین آرام محل کاشت ایمپلنت را تمیز کنید، چون تمیز بودن لثه دور ایمپلنت تاثیر بسیار زیادی در کاهش درد و سرعت ترمیم لثه دارد.

 

10- تورم در هفته اول طبیعی بوده. همچنین درد و تب مختصر نیز بعد از جراحی معمولا وجود خواهد داشت. درصورتی‌ که شرایطی غیر از مسائل فوق وجود داشت، بیمار نیازمند مراجعه یا تماس با مطب است.

 

چرا هزینه ایمپلنت دندانی گران است؟

علت گرانی قیمت ایمپلنت دندان به نسبت سایر درمانهای سنتی دندانپزشکی، هزینه فیکسچر (بخش کاشتنی انواع ایمپلنت دندانی) و قطعات پروتزی (اباتمنت اصلی و بعضا موقت، آنالوگ، پیچ اباتمنت) و... که به هزینه لابراتواری چند برابری پروتز (روکش ایمپلنت) نسبت به روکش دندانهای عادی اضافه میشود، میباشد.

 

چگونه بهترین دندانپزشک تهران را پیدا کنم؟

پیدا کردن دکتر خوب در شهر خود با استفاده از سایت دکتر یاب بسیار آسان و سریع می باشد. این سامانه فعالیت خود را با هدف سرویس دهی گسترده جهت معرفی و انتخاب پزشکان سراسر ایران آغاز کرده و همیشه سعی کرده با توجه به بازخورد کاربران و رفتار های بررسی شده از آن ها، بهترین مکان برای انتخاب پزشک را برای شما فراهم کند.

شما می توانید با کمک نظرات و امتیازات بیمارانی که قبلا طبق تجربه شخصی خود به پزشک رای داده اند و هم چنین به میزای محبوبیتی که کسب کرده اند اقدام به انتخاب بهترین دندانپزشک و یا هر تخصص دیگری را در تهران و هر شهر دیگری نمایید.

بهترین دندانپزشک تهران - بهترین دندانپزشک اصفهان - بهترین دندانپزشک اهواز - بهترین دندانپزشک مشهد - بهترین دندانپزشک شیراز - بهترین دندانپزشک تبریز

 

اگر تجربه ی خاصی از کاشت دندان دارید حتما با ما در قسمت نظرات درمیان بگذارید

منبع : ویکی پدیا

این مطلب مفید بود؟ (8)(0)
نظرات (1)
29 مرداد 1397 - 0:46
بازدید ها: 1306
درون‌ کاشت دندانی یا ایمپلنت چیست؟ - مراحل، قیمت، فیلم و مراقبتهای بعد از کاشت
58

نظرات شما

نظرتون در مورد پست درون‌ کاشت دندانی یا ایمپلنت چیست؟ - مراحل، قیمت، فیلم و مراقبتهای بعد از کاشت چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.
  1. نظرات جدید
  2. نظرات قدیمی
  • فرزانه : 3 مهر 1397 - 14:59

    روش بسیار خوبی هست ولی هزینه اش زیاد می باشد وپزشک باتجربه رانام ببرید