شپش ها را با 9 روش خانگی از بین ببرید

شپش ها را با 9 روش خانگی از بین ببرید

دسته بندی : پوست، مو و زیبایی

شپش سر کودکان کابوس بزرگ خانواده‌هاست. بیشتر مادران زمانی که می‌بینند موهای فرزندشان دچار شپش شده، طوری وحشت می‌کنند که انگار دنیا به آخر رسیده است. آن‌ها به سرعت سراغ انواع شامپو‌هایی می‌روند که در داروخانه‌ها برای درمان این عارضه موجود است. در صورتی که راه‌های دیگری هم برای درمان شپش سر وجود دارد که ساده هستند.

شپش سر کودکان در دخترها بیشتر است یا پسرها؟

با توجه به اینکه شپش سر در دختران فضای بیشتری برای تخمگذاری دارد، لازم است بدانید برای درمان شپش سر در کودکان، اجباری به کوتاه کردن موهای او نیست؛  اما اگر موها کوتاه شوند، درمان کردن شپش آسان‌تر می‌شود. در کنار کوتاه کردن مو به عنوان یک روش مکمل از روش‌های زیر هم به عنوان روش کمکی استفاده کنید.

 

درمان شپش سر کودکان با استفاده از اسپند!

یکی از راه‌هایی که مادران می‌توانند با روش خانگی شپش سر کودکان را درمان کنند، آسیاب کردن اسپند و پودر کردن آن است. سپس به اندازه دو الی سه قاشق غذاخوری از آن را در یک قوری دم کنند و بگذارند کمی سرد شود. این عصاره خنک شده برای استفاده روی سر کودکان مناسب است. بعد از آن به همین صورت موهای بچه را شانه بزنند و سپس موهای او را بشویند.

 

پاک کردن تخم شپش از سر کودک با اتوی مو

پیشگیری از ابتلا به شپش سر آسان‌تر از درمان آن است؛ اما اگر این کار موثر واقع نبود، استفاده از اتوی مو برای از بین بردن شپش سر کودکان یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌توان سراغش رفت. اتوی مو ممکن است به دلیل حرارت زیادی که دارد در از بین بردن تخم شپش موثر باشد؛ اما یادتان باشد که اتو، تخم‌ها را از مو جدا نمی‌کند. همچنین چون پاک کردن اتوی مو سخت است، امکان انتقال آن به دیگران وجود دارد.

 

از سس مایونز استفاده کنیم؟

یکی از ترفندهای غیر علمی برای از بین بردن شپش سر کودکان استفاده از سس مایونز است؛ بعضی‌ها معتقدند از این روش نتیجه خوبی گرفته‌اند و بعضی‌ها هم به دلیل علمی نبودن این روش آن را تایید نمی‌کنند. اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید باید در فاصله بین دو بار شامپو کردن با استفاده از شامپوی مخصوص شپش سر،  سس مایونز ساده را به سر بچه بمالید. سس مایونز ساده باید مثل رنگ مو با مو‌های کودک مخلوط شود؛ سپس یک کلاه یا کیسه پلاستیکی روی سرش بگذارید تا چند ساعت به همان صورت بماند. این سس با روغن و سرکه‌ای که دارد باعث لغزندگی رِشک‌ها می‌شود. مادران بهتر است این کار را  در شب انجام دهند و بگذارند این ماده تا صبح روی سر بچه باقی بماند. سپس صبح  با حوصله مو‌های بچه را شانه کنند. همچنین بهتر است روزی این کار را انجام دهند که کودک در خانه باشد و به مدرسه نرود.

 

ضد عفونی کردن لباس‌ها با آب جوش

لباس‌هایی که فرزندتان در یک یا دو هفته اخیراز آن‌ها استفاده کرده، مستعد پرورش شپش سر کودکان هستند. آن‌ها را در کنار لباس‌های سایر اعضای خانواده قرار دهید و با آب جوش ضدعفونی کنید. اگر می‌خواهید لباس‌ها را در ماشین بشویید، ماشین لباسشویی را روی حرارت 90 درجه قرار دهید.  

 

کشتن شپش سر کودکان با خفگی!

اگر فرزندتان عادت دارد با عروسکش در تخت بخوابد، لباسی دارد که در آب با حرارت بالا خراب می‌شود و نمی‌خواهید آن را دور بیندازید یا بالشی دارد که روکش آن به هر دلیلی جدا نمی‌شود، بهتر است این موارد را   در کیسه‌های زباله رنگی ضخیم بیندازید، هوایشان را خارج کنید و سرشان را محکم گره بزنید. بگذارید این کیسه‌ها و محتویاتشان به مدت 10 تا 14 روز باقی بمانند. اگر حشره‌ یا تخم شپش در آن‌ها باشد، کشته می‌شود چون اکسیژن به آن نخواهد رسید. بعد از این کار می‌توان لباس‌هارا با درجه حرارت کمتری شست.

 

عوض کردن مرتب ملحفه‌ها

همه ملحفه‌ها، روکش بالش‌ها و تشک‌ها حتما باید با آب جوش شسته شوند. همچنین اگر وعده اول شامپوی مخصوص شپش سر را به سر کودک زده‌اید، نباید او را دوباره در همان رختخواب بخوابانید؛ بلکه حتما باید ملحفه‌های قبلی کودک را بشویید و هر شب آن را عوض کنید. بعضی‌ها می‌گویند شستن یک روز در میان ملحفه هم موردی ندارد. در هر حال باید این کار را تا تمام شدن این دوره انجام داد؛ چون اگر سر کودک از رِشک و شپش پاک شود اما شپش سر کودکان همچنان در ملحفه و بالش باقی مانده باشد، باز هم وارد مو‌های او می‌شود و روی سرش تخم‌گذاری خواهد کرد.

 

تمیز کاری خانه برای رهایی از شپش سر

با آخرین درجه جاروبرقی همه فرش‌ها و مبل‌ها را جارو بکشید و کیسه آن را داخل یک پلاستیک بگذارید. در آن را محکم گره بزنید و سپس دور بیندازید. اگر کیسه آن قابل دور انداختن نیست محتویاتش را خالی کنید و کیسه را با آب جوش بشویید.

 

تعویض مقنعه ممنوع

به فرزندتان آموزش دهید  در مدرسه مقنعه‌اش را با همکلاسی‌اش عوض نکند چون همین کار باعث شیوع شپش سر کودکان بین دانش‌آموزان دیگر می‌شود. همچنین مرتب مقنعه‌اش را بشویید و بعد اتمام دوره مقنعه دیگری برایش تهیه کنید.

 

یک باور اشتباه درباره شپش سر کودکان

بهتر است بدانید خوابیدن با مو‌های خیس نمی‌تواند به تنهایی باعث ابتلا به شپش سر کودکان باشد؛ چون اگر حشره‌ای وجود داشته باشد، چه موهای بچه خیس باشد و چه خشک، روی مو‌های او تخم خواهد گذاشت. بنابر‌این به جای نگرانی‌های بیهوده، هر هفته به خوبی سر فرزندتان را بررسی کنید و از اصول بهداشتی غافل نشوید.

 

6 باور اشتباه در مورد شپش

روش‌های خانگی درمان شپش سر کودکان متعدد هستند؛ اما هیچ کدام به اندازه مراجعه به پزشک متخصص پوست خوب موثر نیست. در این میان باورهای غلطی هستند که کار درمان را سخت می‌کنند و باعث پایین آمدن روحیه بچه‌ها می‌شوند. در این مقاله با انواع باورهای اشتباه درباره شپش سر و همچنین بعضی روش‌های شیمیایی نامناسب برای کودکان آشنا خواهید شد.

 

1- شپش سر کودکان و رعایت نکردن بهداشت

یکی از باورهای غلط و قدیمی درباره شپش سر کودکان این است که این حشره تنها روی موهای کثیف و به علت رعایت نکردن بهداشت رشد می‌کند؛ اما این باور اشتباه است. برای شپش‌ها فرقی نمی‌کند موهای بچه‌ها تمیز باشد یا کثیف، بلند باشد یا کوتاه، خیس باشد یا خشک. آن‌ها در هر شرایطی کارشان را انجام می‌دهند.

 

2- شپش‌ها ناقل بیماری هستند

اگر متوجه شدید موهای فرزندتان دچار شپش شده است، تمرکزتان را روی درمان آن بگذارید و از فکر کردن به مسائلی مثل اینکه شپش‌ها ناقل بیماری هستند، پرهیز کنید. شپش‌ها باعث خارش می‌شوند و ممکن است منجر به التهاب پوست کف سر هم بشوند؛ اما خوشبختانه ناقل بیماری نیستند. بنابراین ترس از باورهای غلط را به درمان شپش سر کودکان ترجیح ندهید.

 

3- شپش‌ها پرواز می‌کنند!

چنانچه شپش‌ها قدرت پرواز کردن داشتند، احتمالا الان بیشتر جمعیت زمین شپش داشتند. خوشبختانه این موجودات نمی‌توانند از روی موهای کسی پرواز کنند و روی سر کس دیگری فرود بیایند؛ اما سرعت حرکتشان بسیار بالاست؛ بنابراین اگر هنوز درمان شپش سر کودکان را قطعی نکرده‌اید از داشتن فاصله نزدیک با آن‌ها خودداری کنید.

 

4- شپش‌ها شنا می‌کنند

بعد از باور غلط پرواز کردن شپش‌ها، نوبت به باور اشتباه آلوده بودن آب استخر به این موجودات است. خوشبختانه شپش‌ها نمی‌توانند در آب زنده بمانند. به همین دلیل هم رفتن به استخر نباید باعث نگرانی‌تان شود؛ اما رعایت اصول بهداشتی در استخر ضروری است. به خصوص استفاده از شانه و حوله شخصی و شستن بدن بعد از شنا اهمیت زیادی دارد.

 

5- حیوانات خانگی ناقل شپش هستند

یکی از بحث‌های جنجالی چند سال اخیر مسئله ناقل بودن حیوانات خانگی است. تحقیقات نشان داده است که این حیوانات نقشی در انتقال شپش سر کودکان ندارند. شپش از طریق انسان منتقل می‌شود و اگر فرزندتان به مدرسه می‌رود و هم‌کلاسی‌هایش شپش دارند، باید هر چه سریع‌تر درمان او را چه شروع کنید.

 

6- رنگ کردن موی بچه‌ها راه خوبی است

استفاده از رنگ مو، اکسیدان و دکلره برای از بین بردن شپش سر کودکان نه تنها راه حل موفقی نیست؛ بلکه ریسک حساسیت و بروز مشکلات پوستی و ریوی را به دنبال دارد. پس لطفا سر خود دست به استفاده از مواد شیمیایی نزنید و برای مراقبت از موی کودکتان پیشگیری را جایگزین درمان کنید.

 

منبع : نی نی سایت

این مطلب مفید بود؟ (8)(1)
نظرات (1)
19 آبان 1397 - 1:24
بازدید ها: 2519
شپش ها را با 9 روش خانگی از بین ببرید
49

نظرات شما

نظرتون در مورد پست شپش ها را با 9 روش خانگی از بین ببرید چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.
  1. نظرات جدید
  2. نظرات قدیمی
  • داود : 4 آذر 1397 - 20:16

    سلام.این روشها بسیار عالی هستند