بواسیر یا همورئید - علائم و روش های درمان بواسیر

بواسیر یا همورئید - علائم و روش های درمان بواسیر

دسته بندی : بهداشت و درمان

وقتی عروق و بافت اطراف مقعد گشاد میشوند و منجر به بیرون زدگی بافت داخل و اطراف مقعد میگردند به اصطلاح پزشکی به آن هموروئید میگویند که در زبان عامه به بیماری بواسیر معروف است. گاهی اوقات این بیماری بسته به شدت یا حالت آن با خونریزی از مقعد همراه است.

بواسیر یا هموروئید

علایم سرطانها و بیماریهای التهابی روده نیز میتوانند شبیه نشانه های هموروئید باشند که برای تشخیص قطعی نوع بیماری باید آزمایش کلونوسکپی انجام شود.

هموروئیدها به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم میشوند که در نوع داخلی آن بافت و عروق از مقعد بیرون میزنند و در نوع خارجی بافت و عروق اطراف مقعد ملتهب شده و دردناک هستند و گاهی نیز دچار خونریزی میشوند

 

علائم بواسیر و درجات بیماری در هموروئید نوع داخلی

  • خونریزی ندارند و بیرون نمیزنند
  • با اجابت مزاج بیرون میزنند و خود به خود به داخل مقعد برمیگردند
  • بیرون میزنند و باید با کمک دست به داخل بدن برگردند.
  • به طور دائمی بیرون هستند.

 

درمان بواسیر

همه مبتلایان به هموروئید باید مدفوع نرم و حجیم داشته باشند چرا که مدفوع سفت موجب افزایش درد و خونریزی میشود.

مصرف کافی مایعات و رژیم غذایی پر فیبر و ملین به نرم شدن مدفوع کمک میکند. مصرف مکمل های فیبردار مثل انواع سبوس میتواند خونریزی، درد و خارش و بیرون زدگی را کاهش دهد.

داروهای موضعی بدون نسخه از جمله بی حس کننده ها و داروهای ملین و ضد عفونی کننده ها اغلب مورد استفاده قرار میگیرند. نشستن در لگن (وان) آب گرم نیز برای کاهش التهاب و درد توصیه شده است.

در بیرون زدگیهای خارجی که معمولا با درد و خونریزی همراه هستند، علائم بیماری طی ۲ تا ۳ روز بهبود میابد. مصرف ملین ها و مسکن ها نیز مفید میباشند.

در درمان موضعی،استفاده از کرم نیفدیپین و لیدوکائین بصورت همزمان به تسکین درد کمک میکند. استفاده از لیدوکائین به تنهایی بی فایده است.

 

درمان بواسیر به کمک جراحی

اغلب بیماران مبتلا به درجه ۱ و ۲ این بیماری و بسیاری از بیماران مبتلا به درجه۳، در مطب  پزشک قابل درمان هستند. الباقی بیماران در بیمارستان و تحت بیهوشی مداوا خواهند شد.

رایج ترین درمان های همروئید، برداشتن زائده طی عمل جراحی است.

درمانهای رایج در مطب برای هموروئید های داخلی اغلب به صورت بستن نوار لاستیکی دور قسمت بیرون زده است که این کار باعث میشود تا خون رسانی به این ناحیه مختل گردد و پس از گذشت ۵ تا ۷ روز موجب تخریب، ریزش و از بین رفتن بافت بیرون زده می گردد. این نوارها در نواحی بدون عصب کار گذاشته میشوند و معمولا بدون درد هستند.

بیمارانی که تحت درمان با داروهای وارفارین و آسپرین هستند باید ۵ تا ۷ روز قبل از نصب نوار لاستیکی مصرف دارو را قطع کنند.

 

مراقبت های پس از عمل

برداشتن هموروئید طی عمل جراحی موجب درد بعد از عمل میشود که معمولا از داروهای ضد التهابی و مسکن های تجویز شده توسط پزشک برای تسکین درد استفاده می گردد. مصرف مسکن های مخدر موجب یبوست میشوند و به دنبال آن افزایش خونریزی را به همراه دارند.

ملین ها و داروهای افزاینده حجم مدفوع پس از همه این اقدامات توصیه میشوند. همانطور که گفته شد نشستن در آب گرم نیز میتواند موثر و مفید باشد.

 

بهترین متخصص جراح بواسیر

درصورتیکه دچار بواسیر و یا همان همورئید شده اید بهتر است جهت درمان به متخصص جراح عمومی و یا فوق تخصص جراح کولورکتال مراجعه نمایید.

متخصص جراح عمومی خوب درتهران

جراح کلورکتال خوب در تهران

این مطلب مفید بود؟ (6)(1)
نظرات (0)
23 آبان 1397 - 15:39
بازدید ها: 1347
بواسیر یا همورئید - علائم و روش های درمان بواسیر
47

نظرات شما

نظرتون در مورد پست بواسیر یا همورئید - علائم و روش های درمان بواسیر چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.