هومیوپاتی چیست؟ + معرفی پزشکان هومیوپاتی کشور

هومیوپاتی چیست؟ + معرفی پزشکان هومیوپاتی کشور

طب مکمل یا جایگزین به موازات علم پزشکی رایج یکی از شاخه های طب بوده که شامل 90 رشته درمانی از جمله هومیوپاتی، کایروپرکتیک، طب سوزنی و گیاه درمانی است.

هومیوپاتی به معنای "مشابه درمانی" است و اینکه هومیوپاتی یک قانون در طبیعت است که در این طب، بدن تحریک می شود تا خود مشکلات جسمی و ذهنی فرد را حل کند.

هومیوپاتی به عنوان طب سنتی آلمان شناخته و به عنوان رشته مکمل درمانی استفاده می‌شود، هومیوپاتی مانند واکسیناسیون رفتار می‌کند و مقاومت بدن در برابر همه بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.

طب هومیوپاتی متکی بر تجویز دارو نبوده و برای نمونه در هنگام سوختگی به جای استفاده از آب سرد برای تسکین آبی با حرارت ملایم بر روی محل سوختگی ریخته می شود که در کاهش درد و بهبود زخم  بسیار مؤثر است.

بسیاری از مشکلات روانی مانند افسردگی، وسواس، اضطراب و مشکلات جسمی مانند آلرژی، سینوزیت، سردردهای مزمن، دیسک کمر و مسائل گوارشی با استفاده از طب هومیوپاتی قابل درمان است.
بر طبق قوانین ایران فقط پزشکان عمومی و متخصص، روانپزشکان و ماماها می توانند در حیطه کاری خود از هومیوپاتی استفاده کنند و سایر افراد مجاز به انجام کارهای درمانی به نام این طب نیستند.

یادگیری فلسفه طب هومیوپاتی و درمان های اورژانسی با استفاده از این طب برای عموم افراد آزاد بوده اما درمان بیماریهای مزمن حتماً باید تحت نظر متخصص این رشته انجام گیرد.


هومیوپاتی مانند هر علم دیگری محدوده عملکرد مشخصی دارد و باید نسبت به افراد سودجو که به بهانه سفارش دارو از خارج یا به طول انجامیدن مدت درمان به فکر سوء استفاده مالی از بیماران هستند، هشیار بود.

 

هومیوپاتی در درمان چه بیماری‌هایی موثر است؟

هومیوپاتی مانند واکسیناسیون رفتار می‌کند؛ به طوری که مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها افزایش می‌یابد. بطور مثال در کودکانی که سرماخوردگی مکرر دارند، هومیوپاتی موجب کاهش این روند می‌شود یا اگرفردی دچار سردرد می‌شود، این درمان موجب بهبود سردرد او می‌شود.

به طورکلی می‌توان گفت اگر فردی سردرد،  مشکل گوارشی و ناراحتی اعصاب دارد و کف پایش هم میخچه دارد،  وقتی درمان همیوپاتی را شروع می‌کند همه این بیماری ها بهبود پیدا می‌کنند. در واقع ما نمی‌توانیم بگوییم هومیوپاتی برای درمان بیماری خاصی کاربرد دارد، بلکه در درمان تمام بیماری‌ها موثر است.

 

داروهای هومیوپاتی

رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره روش‌های این نوع درمان گفت: در درمان هومیوپاتی داروهای خاصی با دوز بسیار پایین و به مقدار خیلی کم حداکثر دو یا سه بار در ماه تجویز می‌شوند. البته گاهی استثناء هم وجود دارد و در بیماری‌های فعال ممکن است، تکرار بیشتر داروها تجویز شود.  این داروها ریشه شیمیایی ندارند و در بسیاری از کشورهای اروپایی تولید می‌شوند. برای تشخیص داروی مناسب باید تمامیت بیمار و علائم مختلف جسمی، احساسی و ذهنی او بررسی شود و سپس دارویی که کلیت علائم وی را پوشش می‌دهد، تجویز شود. ضمن اینکه داروهای هومیوپاتی فاقد عوارض جانبی ماندگار هستند.

 

طول مدت درمان با هومیوپاتی چقدر است؟

طول مدت این درمان به شرایط بیماری، سن بیمار و وضعیت خود بیمار بستگی دارد. به طور مثال خیلی مواقع ممکن است در یک کودک خیلی سریع درمان انجام شود، اما در یک فرد مسن که یک بیماری مزمن دارد دیرتر روند درمانی طی شود. به طور متوسط یک دهم زمانی که بیماری در فرد وجود دارد، برای درمان آن لازم است. مثلا اگر یک فرد بیماری ۲۰ ساله دارد، حداقل ۲ سال زمان برای درمان آن لازم است.

 

چگونگی مصرف داروهای هومیوپاتی در زنان باردار و نوزادان

داروهای هومیوپاتی بسیار رقیق شده؛ به طوری که یک دارو ممکن است ۱۰ به توان ۳۰ بار رقیق شده باشد.  همچنین این داروها با دوز بسیار کم یکی از پرمصرف‌ترین داروها در کشورهای اروپایی در خانم‌های باردار هستند و تاکنون گزارشی مبنی بر عوارض این داروها در زنان باردار و نوزادان ثبت نشده است.

 

محدودیت‌های درمانی هومیوپاتی

تعداد هومیوپات‌های موجود در کشور بسیار کم است، با وجود اینکه حدود ۴۶۰ نفر پزشک عضو انجمن هومیوپاتی هستند، کسانی که بتوانند دوره‌های خاص معتبر در خارج از کشور را بگذرانند و از علم هومیوپاتی استفاده کنند، کمتر از انگشتان دست است. در عین حال پزشکان عمومی هم هستند که این دوره‌ها را گذرانده و مورد تایید انجمن هستند، ولی باید دقت کرد که یک پزشک هومیوپات باید صلاحیت انجام این کار را داشته باشد.


متخصص هومیوپاتی در تهران

متخصص هومیوپاتی در مشهد

متخصص هومیوپاتی در اصفهان

متخصص هومیوپاتی در شیراز

این مطلب مفید بود؟ (3)(1)
نظرات (1)
6 دی 1397 - 1:35
بازدید ها: 933
هومیوپاتی چیست؟ + معرفی پزشکان هومیوپاتی کشور
34

نظرات شما

نظرتون در مورد پست هومیوپاتی چیست؟ + معرفی پزشکان هومیوپاتی کشور چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.
  1. نظرات جدید
  2. نظرات قدیمی
  • ناشناس : 15 دی 1397 - 7:5

    این روش اصلا خوب نیست .من مدتی تحت درمان با ان بودم ولی به خاطر عوارضی که حتی روی مغز من گذاشته بود ودائم درخواب وگیجی بودم رها کردم.