بهترین راه های درمان اگزما

بهترین راه های درمان اگزما

دسته بندی : پوست، مو و زیبایی

بیماری اگزما (eczema) یا درماتیت به التهاب یا آماس پوست گفته می‌شود که می‌تواند منجر به خارش، قرمزی، تورم، پوسته‌ریزی و دیگر نشانه‌ها شود. اطلاعات اولیه درباره این بیماری پوستی و راه های کنترل و کاهش خارش و همچنین درمان اگزما در ادامه مطلب آمده است، پس با دکتریاب همراه باشید.

 

آشنایی با بیماری اگزما

اگزما یا همان درماتیت یک بیماری شایع پوستی است. اگزما یک نوع بیماری پوستی خارش آور و نارحت است که می تواند باعث ایجاد اضطراب اجتماعی شود. چرا؟ بدلیل ظاهر عجیب و غریبی که دارد و عموماً اعتماد به نفس را در بین مبتلایان پایین می آورد. به همین دلیل مهم است که اطلاعات اولیه خود را درباره این بیماری پوستی افزایش دهید. درمان کامل بیماری درماتیت باید به وسیله پیگیری مداوم انجام شود، اما برای کنترل و کاهش خارش اگزما روش هایی وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

 

چه چیزی باعث بیماری اگزما می شود؟

اگزما یک بیماری موروثی در نظر گرفته می شود و همراه با آلرژی های خوراکی، التهاب مخاط بینی، آلرژیک و آسم است. این بیماری پوستی وقتی اتفاق می افتد که پوست ملتهب شده و نمی تواند رطوبت کافی را در خودش نگه دارد. این مشکل می تواند توسط رطوب از هوای مرطوب و خیس، و همینطور هوای به شدت سرد و خشک تشدید شود.

عوامل دیگری که می تواند باعث اگزما شود، مثل استرس، محرکها(مثل مواد حساسیت زا، صابون ها یا لوسیون ها)، مواد خوراکی خاص یا گرد و خاک و کپکها.


فوق تخصص آسم و آلرژی در تهران


 

علائم بیماری اگزما چیست؟

علائم بیماری اگزما با توجه به سن افراد متفاوت است. به دلیل اهمیت موضوع و شایع بودن این بیماری پوستی باید علائم اگزما در نوزادان و کودکان باید مرتب چک شود.

 

اگزمای نوزادان

برای نوزادان، معمولا ضایعات پوسته دار قرمز (راش) بر روی صورت، گردن و کف سر، و گاهی اوقات جلوی بازوها یا ران ها ظاهر می شود. اگر نوزاد این نواحی را خارش دهد، باعث گسترس اگزما به سایر قسمت های بدن می شود.

 

اگزمای کودکان

برای کودکان کمی بزرگتر، بیماری اگزما معمولا پشت زانوها یا داخل آرنج ها اتفاق می افتد. اگر آن ناحیه از پوست برای مدت خیلی طولانی تحت پوشش راش باشد، بعد از مدتی به رنگ قهوه ای با جنس کلفت تر و سخت تر تبدیل می شود.

 

اگزما در نوجوانان و جوانان

نوجوانان و جوانان معمولا در قسمت های مچ پا و مچ دست، سر آرنج، پشت زانوها، صورت، گردن، سینه، ساق پا و کف دست دچار اگزما می شوند.

به طور کلی، بیماری اگزما یک مشکل پوستی وابسته به حساسیت است که پوست بدن را داغ، خشک و خارش دارد می کند. بعضی وقت ها این خارش به قدری زیاد می شود که واقعاً اذیت کننده است. بعضی وقت ها خارش می تواند کمتر باشد اما در بعضی مواقع منجر به خونریزی، ترک و پوست ریزی می شود.

 


متخصص پوست و مو در تهران


 

درمان بیماری اگزما چیست؟

درمان و کنترل بیماری اگزما بسیار حائز اهمیت است. خارش بیش از حد میتواند باعث ایجاد عفونت پوستی شود، و اگر بیماری اگزما برای طولانی مدت بی درمان بماند، باعث کلفت شدن و تغییر رنگ پوست می شود.


راهکارهای اصلی درمان اگزما:

  •     پرهیز از هر گونه آلرژی خوراکی شناخته شده که می تواند باعث التهاب شود.
  •     پرهیز از صابون ها، لوسیون ها و شوینده های معطر. استفاده از دستکش در زمان نظافت می تواند از دست ها محافظت کند.
  •     خوابیدن در وان حاوی مواد تسکین دهنده می تواند خارش را کمتر کند. پوست باید با لوسیون های مناسب مرطوب شود.
  •     بهتر است ناخن های کودکان و نوزادان برای جلوگیری از خارش بیش از حد گرفته شود. همچنین می توانید زمان خوابیدن دستکش نرم دستشان کنید.
  •     حمایت خانوادگی از این بیماری و شرایط نامطلوب روحی و روانی که به مراه خودش دارد، تاثیر زیادی در روحیه بیمار دارد.

اگزما یک بیماری نامطلوب پوستی است، اما قابل کنترل و درمان است. شاید شناسایی و یادگیری کنترل بیماری اگزما کمی زمان ببرد، اما قطعا شدنی است! با پیگیری، آموزش و روحیه خوب می توانید بیماری پوستی اگزما را درمان کنید.

این مطلب مفید بود؟ (6)(4)
نظرات (0)
20 دی 1397 - 19:2
بازدید ها: 1168
بهترین راه های درمان اگزما
310

نظرات شما

نظرتون در مورد پست بهترین راه های درمان اگزما چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.