مهمترین علل بیماری های تنفسی و ریه

مهمترین علل بیماری های تنفسی و ریه

ریه‌های شما سخت کار می‌کنند تا اکسیژن را به درون بدن بکشند، آن را فیلتر کنند، و در جریان خون آزاد کنند تا در سرتاسر بدن‌تان پخش شوند. ریه‌ها در هر دقیقه بدون استراحت ۲۰ بار باز و بسته (منبسط و منقبض) می‌شوند، و لذا حفظ ریه‌ها در بهترین حالت ممکن یکی از اهداف دارای اولویت ما باید باشد. اما برخی از افراد با مشکلات تنفسی و بیماری های ریه دست به گریبان هستند و مشکلات و ناراحتی های زیادی را تحمل میکنند.

 

رایج ترین مشکلات تنفسی

آسم

ناراحتی که در آن لوله‌های نایژه‌ای به شدت ملتهب می‌شوند، مجرای هوا را تنگ می‌کنند و تنفس را مجدود می‌سازند. حمله‌ی آسمی شدید ممکن است به خاطر عوامل بیرونی مانند آلرژی‌های فصلی یا استرس به وجود بیاید. برآورد می‌شود در جهان بیش از ۳۰۰ میلیون نفر از آسم رنج می‌برند و میزان ابتلای به آن نیز در حال افزایش است. آسم ناراحتی شدید و مادام‌العمری است که در موارد حاد می‌تواند مرگبار نیز باشد.

 

برونشیت

التهاب لوله‌های نایژه که مجاری بینی و دهان را به ریه‌ها وصل می‌کند. برونشیت معمولا به خاطر آلرژی یا عفونت دستگاه تنفسی (مثلا در آنفلوانزا) به وجود می‌آید و در دوره‌ی کوتاهی از بین می‌رود. آلاینده‌ها نیز از عوامل اصلی این بیماری هستند.

پیشنهادفوق تخصص آسم و آلرژی خوب در تهران

سرماخوردگی و سایر عفونت‌های ویروسی

یکی دیگر از علل بیماری های تنفسی سرماخوردگی می باشد که در صورت عدم رعایت کردن در بهبودی این بیماری می تواند برای طولانی مدت ما دچار مشکلات تنفسی و ریه کند.

 

فیبروز کیستی

فیروز کیستیک یک بیماری ژنتیکی است که در آن مخاط سنگینی در ریه (و سایر ارگان‌ها) تولید می‌شود و نفس کشیدن را دشوار می‌سازد.

 

آمفیزم

آمفیزم به معنی نابودی پارانشیم ریوی است که منجر به از بین رفتن ویژگی ارتجاعی ریه و از بین رفتن دیواره‌ی کیسه‌های هوایی (حبابکی) ریه می‌شود. از پیوستن چند کیسه‌ی هوایی یک حفره‌ی بزرگ به وجود می‌آید که موجب کاهش سطح تنفسی و ایجاد اختلال در جذب اکسیژن می‌شود.

 

پلورزی

پلورزی یا پلوریت به ‌معنی التهاب و تحریک پرده‌ی جنب است. پلورزی خود یک بیماری نیست، بلکه عارضه‌ای‌ست که ممکن است نشانه‌ی بیماری‌های گوناگونی باشد. پلورزی به دو صورت پلورزی خشک و پلورزی مرطوب ظاهر می‌شود. پلورزی مرطوب با تجمع مایع در بین دو لایه‌ی پرده‌ی جنب همراه است.

معرفی پزشکلیست پزشکان فوق تخصص ریه در تهران

ذات الریه

ذات الریه عفونتی در ریه است که می‌تواند به خاطر باکتری‌ها، قارچ‌ها، و مواد شیمیایی استنشاق شده به وجود بیاید.

 

بیماری سل

رایج‌ترین بیماری عفونی باکتریایی در جهان بیماری سل است. این بیماری به ریه‌ها حمله می‌کند و می‌تواند به کبد و کلیه‌ها نیز آسیب بزند. این بیماری می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد بنابراین گاهی تشخیص آن دشوار است. رایج‌ترین علائم آن شبیه به آنفلوانزایی است که به سرعت خوب نمی‌شود.

 

سرطان

سرطان هم می تواند از دیگر علل ایجاد کننده مشکلات تنفسی و بیماری های ریه ای باشد.

 

علائم مشکلات تنفسی

1- تنگی نفس

۲- سرفه

۳- خس خس

۴- احساس سفتی در قفسه‌ی سینه

۵- درد قفسه سینه

۶- حساسیت موضعی سینه و پشت

۷- سرفه‌ی منجر به خروج خلط یا خون

۸- خشن شدن صدا

۹- علائم عفونت ریه شبیه سایر انواع عفونت‌ها است: تب، سرفه، خلط زیاد، درد بدن، حساسیت سینه و گلو، و خستگی مفرط

 

مواد سمی چگونه بر ریه‌های‌تان تاثیر می‌گذارند

از سرفه‌های خفیف گرفته تا سرطان، مدام قرار گرفتن در معرض استنشاق مواد سمی مشکلی جدی برای ریه‌ها به شمار می‌آید.

حتی اگر سیگار نمی‌کشید (یا با یک سیگاری زندگی می‌کنید)، در معدن کار می‌کنید، یا از شوینده‌های شیمیایی در منزل‌تان استفاده می‌کنید، در معرض عناصر بسیار سمی و ذرات گرد و غبار موجود در هوا هستید که راهی به جز تنفس مدام آن‌ها ندارید.

برای تقویت طبیعی ریه‌ها، و جهت پاکسازی به بعضی از گیاهان خاص رجوع می‌کنیم و این ارگان‌های ارزشمند را سم‌زدایی می‌کنیم. بعضی از گیاهان خانگی وجود دارند که محیط درون منزل‌مان را تمیز می‌کنند. سایر آن‌ها را برای بهره‌مندی از قدرت درمانگری فوق‌العاده‌شان می توانیم مصرف کنیم.

 

معرفی بهترین پزشکان بیماری های ریه و تنفسی

اگر احساس می کنید که دچار مشکلات تنفسی شده اید و این موضوع شما را آزار می دهد، می توانید با مراجعه به یک فوق تخصص بیماری های ریه ، علت را تشخیص و اقدام به درمان کنید. در ادامه موتور جستجوی دکتریاب لیستی از پزشکان فوق تخصص بیماری های ریه و آسم و آلرژی مراکز استان ها را در اختیار شما قرار می دهد.

فوق تخصص آسم و آلرژی در تهران - فوق تخصص ریه در تهران

فوق تخصص آسم و آلرژی در مشهد - فوق تخصص ریه در مشهد

فوق تخصص آسم و آلرژی در تبریز - فوق تخصص ریه در تبریز

فوق تخصص آسم و آلرژی در اهواز - فوق تخصص ریه در اهواز

فوق تخصص آسم و آلرژی در شیراز - فوق تخصص ریه در شیراز

فوق تخصص آسم و آلرژی در اصفهان - فوق تخصص ریه در اصفهان

منبع : بازده

این مطلب مفید بود؟ (4)(0)
نظرات (0)
18 اسفند 1397 - 15:23
بازدید ها: 782
مهمترین علل بیماری های تنفسی و ریه
54

نظرات شما

نظرتون در مورد پست مهمترین علل بیماری های تنفسی و ریه چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.