شربت آزیترومایسین؛ نحوه مصرف و عوارض

شربت آزیترومایسین؛ نحوه مصرف و عوارض

دسته بندی : داروها

آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک پرمصرف است که به اشکال مختلف قرص کپسول و شربت وجود دارد

آزیترومایسین چیست؟

آزیترومایسین Azithromycin در درمان برخی از عفونت های حاد ناشی از باکتری ها مانند عفونتهای ریه، گوش، پوستی و در برخی موارد عفونت های واژینال و تناسلی تجویزمی شود. این دارو هم در بزرگسالان و هم در اطفال قابل استفاده می باشد.
این دارو متعلق به دسته ی دارویی آنتی بیوتیک های ماکرولید می باشد که با ایجاد یکسری اختلالات در باکتری ها مانع از بقا و رشد آنها می شوند.

 

مکانیسم اثر آزیترومایسین

سنتز پروتئین وابسته به RNA در مرحله افزایش طول زنجیره را مهار می کند؛ به زیرواحد 50S ریبوزومی متصل می شود که باعث مهار ترانس پپتیداسیون می شود. این دارو روی سنتز نوکلئیک اسید اثری ندارد. در فاگوسیت ها و فیبروبلاست ها غلظت پیدا می کند؛ مطالعات in vivo نشان می دهد این افزایش غلظت در فاگوسیت ها می تواند در توزیع دارو به بافت های دچار التهاب کمک کند.

 

پیش از مصرف آزیترومایسین

در صورت بارداری یا شیردهی، سابقه ی مشکلات کبدی و کلیوی، تپش قلب غیر طبیعی و سابقه ی حساسیت دارویی حتما پیش از شروع مصرف این دارو پزشک خود را مطلع سازید.
این دارو به فرم های مختلف کپسول، قرص و سوسپانسیون خوراکی، قطره ی چشمی و ویال تزریقی در ایران موجود می باشد.

معرفی پزشک زنانمتخصص زنان و زایمان خوب در تهران


از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

 

 نحوه ی مصرف آزیترومایسین

آنتی بیوتیک ها را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف کنید و دوره ی درمان را حتی اگر احساس بهبودی می کنید و علائمتان برطرف شده است کامل کنید زیرا در این زمان ممکن است هنوز باکتری بصورت کامل ریشه کن نشده باشد و این کار احتمال بروز مقاومت میکروبی را افزایش می دهد.

 

مقاومت میکروبی یکی از مشکلات جهانی می باشد که با سرعت زیادی رو به افزایش است ودر صورتی که مصرف بی رویه و نامناسب آنتی بیوتیک ها در دنیا ادامه یابد با مشکلات تهدید کننده ی حیات مواجه خواهیم شد.زمانی که این داروها بدون تجویزپزشک ،با مقدار نامناسب یا طول درمان نامناسب مصرف شوند، نه تنها اثرات مطلوب برای خود فرد ندارند بلکه منجر به عدم ریشه کن شدن باکتری های موجود در بدن آن فرد می شوند و علاوه بر این، باکتری هایی که در معرض دارو قرار گرفته اند اما از بین نرفته اند، نسبت به این دارو مقاومت پیدا می کنند. این مسأله منجر به ایجاد نسل جدید و مقاومی از میکروب ها می شود که دیگر به سادگی به داروهای آنتی بیوتیکی موجود، پاسخ نمی دهند.

 

از آنجا که عموماً عفونت ها مسری می باشند مصرف بی رویه ی آنتی بیوتیک ها نه تنها برای خود فرد بیمار بلکه برای سایر افراد جامعه نیز مشکل آفرین می باشد.
-مصرف خوراکی این دارو ممکن است بصورت تک دوز و یا بصورت دوره ی ۵تا۳ روزه می باشد لذا مقدار و نوبت مصرف را حتما از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید.
-در کودکان معمولاً فرم سوسپانسیون آزیترومایسین تجویز می شود و مقدار مصرف آن در هر نوبت با توجه به وزن و شرایط کودک توسط پزشک تعیین می شود. به دلیل طعم تلخ این دارو می توانید پس از آن، مقداری آب میوه به کودک خود بدهید.
-فرم کپسول آزیترومایسین بهتر است با معده ی خالی (یک ساعت قبل یا دو ساعت پس از غذا) مصرف شود ولی در صورت معده درد، می توان آن را همراه با غذا مصرف کرد. اما فرم قرص و سوسپانسیون دارو با غذا تداخلی ندارد و می توان آن را قبل یا پس از غذا مصرف کرد.
-مصرف شربت های ضداسید معده را حداقل دوساعت با مصرف این دارو فاصله دهید.
-در صورت اقدام به هرگونه واکسیناسیون پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.

 

عوارض شایع آزیترومایسین

بروز اسهال خفیف ممکن است در اثر مصرف این دارو ایجاد شود که به مرور برطرف می شود اما در صورت شدید شدن اسهال و ادامه ی آن به پزشک مراجعه نمایید.
احساس گیجی و خستگی، معده درد و تهوع نیز از عوارض شایع این دارو می باشند که با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذا سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب و با محدود کردن غذا های چرب و پر ادویه و مصرف به اندازه آب در شبانه روز این علائم را کاهش دهید.
در صورت بروز سردرد مایعات به مقدار کافی مصرف کنید و از داروساز یا پزشک خود درمورد داروی ضددرد مناسب سوال نمایید.

پیشنهاددکتر پزشکی عمومی خوب در تهران

 

منع مصرف آزیترومایسین

در صورت وجود نارسایی کبد، این دارو نباید مصرف شود.

 

شرایط نگهداری آزیترومایسین

سوسپانسیون آماده شده ی دارو را حداکثر ۱۰ تا ۱۴ روز در یخچال نگهداری نمایید.

 

عوارض جانبی آزیترومایسین

تهوع، استفراغ، اسهال، احساس ناراحتی در شکم، کهیر، بثورات جلدی و سایر واکنش های آلرژیک، کاهش برگشت پذیر قدرت شنوایی ( با مقادیر زیاد ) یرقان انسدادی، عوارض قلبی، واکنش های حساسیت به نور، هپاتیت، سندرم استیونس- جانسون و نفریت از عوارض گزارش شده این دارو هستند.


تداخلات دارویی آزیترومایسین

این دارو نیز مانند اریترومایسین با تعدادی از داروها تداخل دارد.

 

هشدار ها آزیترومایسین

در صورت ابتلای بیمار به بیماری کبدی یا کلیوی، تا کی کاردی بطنی و پورفیری با احتیاط فراوان مصرف شود.

 

توصیه های دارویی آزیترومایسین

بهتر است این دارو ( به ویژه کپسول آن ) با معده خالی مصرف شود ولی در صورت بروز تحریک گوارشی می توان دارو را با غذا نیز مصرف نمود.

 

یک تذکر
این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال و قوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد. لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد، خشکی و التهاب چشم و بروز لکه های قرمز پوستی فوراً به پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

منبع : دارویاب

این مطلب مفید بود؟ (1)(0)
نظرات (0)
24 اسفند 1397 - 11:51
بازدید ها: 570
شربت آزیترومایسین؛ نحوه مصرف و عوارض
51
مطالب پیشنهادی

نظرات شما

نظرتون در مورد پست شربت آزیترومایسین؛ نحوه مصرف و عوارض چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.