لوپوس شایع ترین بیماری روماتولوژی

لوپوس شایع ترین بیماری روماتولوژی

بیماری لوپوس (SLE) یكی از شایع ترین بیماری های حوزه روماتولوژی است كه 11 درصد شیوع بیماری ها را به خود اختصاص می دهد.

 

دكتر علی خلوت، فوق تخصص روماتولوژی و رئیس بخش روماتولوژی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ه)  گفت: بیماری های روماتولوژی عمده ترین عارضه ای است كه باعث مراجعه افراد به كلنیك ها و درمانگاه های داخلی می شود. اهمیت بیماری های روماتولوژی به وسعت این عارضه مربوط می شود كه ممكن است هر ارگانی را درگیر كند.


وی گفت: یكی از قسمت های مهم مبحث روماتولوژی، بیماری های كلاژن و اسكولر است و این یك عارضه عروقی و بافت هم بند است و از آنجا كه عمده ترین قسمت بدن از این دو قسمت تشكیل می شود، هر عضوی ممكن است درگیر آن شود.

 

لوپوس و بارداری

یكی از بیماری های شایع كلاژن و اسكولر بیماری "لوپوس" است كه این عارضه در سیر بالینی خود ممكن است ارگان های مهم بدن را درگیر كند.همچنین؛بیمار اگر قصد حاملگی داشته باشد،باید زمینه بیماری او سیر بالینی را طی كند و بعد توسط پزشك معالج به او اجازه بارداری داده شود كه یا باید از بارداری انصراف دهد و یا بیماری كنترل شود.

از آنجا كه بیماری برای مادر و جنین مسئله ساز است، لازم است تدابیر تشخیصی و پیشگیری در این مورد اتخاذ شود و برای هر كدام از این مراحل، یك متخصص روماتولوژی، متخصص زنان و زایمان و یك متخصص كلیه ویزیت لازم را انجام دهند.

 

علائم بیماری لوپوس

این بیماری یك سری علائم غیراختصاصی مانند خستگی، بی اشتهایی، تب و كاهش وزن دارد كه هیچكدام از این علائم در تشخیص اولیه لوپوس كارایی ندارد؛ اما هنگامی كه بیماری، ارگان های دیگر را درگیر كند، علائم دیگر نیز خود را نشان می دهد كه می توان به ریزش مو، حساسیت به نور، زخم های دهانی و انواع بثورات پوستی، ضعف و درد اشاره كرد.

 

عوارض و خطرات بیماری لوپوس

عوارض مهمتر نیز ممكن است به كلیه، خون، قلب، ریه و گوارش و سیستم عصبی مركزی آسیب برساند. به طور كلی می توان گفت كه بیماری های كلاژن و اسكولر 11 درصد بیماری های روماتولوژی را تشكیل می دهند كه در راس آنها از نظر آمار جهانی بیماری (SLE) است، اما از آنجا كه در ایران بیماری سندرم بهجت (بیماری التهاب خونی) شایع است و مطالعاتی در ایران توسط مركز تحقیقات روماتولوژی دانشگاه علوم پزشكی تهران انجام شده در راس این گروه قرار می گیرد.

این مطلب مفید بود؟ (5)(1)
نظرات (0)
21 فروردین 1398 - 12:44
بازدید ها: 1319
لوپوس شایع ترین بیماری روماتولوژی
46

نظرات شما

نظرتون در مورد پست لوپوس شايع ترين بيماري روماتولوژي چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.