علت و درمان گردن درد شدید

علت و درمان گردن درد شدید

اکثریت مردم  گردن درد را  در زندگی خود تجربه کرده‌اند. گردن درد می‌تواند به دلیل مصدومیت، یک مشکل مکانیکی یا عضلانی، عصب به دام افتاده ناشی از برآمدگی در یکی از دیسک‌های بین مهره و یا از ناشی آرتروز گردن باشد. شدت درد  در افراد مختلف متفاوت است. بعضی درد خفیف، برخی درد شدید و یا بعضی از افراد درد همراه با سوزش را تجربه می‌کنند. اگر درد حاد است و به صورت ناگهانی و شدید اتفاق می‌افتد اغلب به گردن کج (تورتیکولی)، سندرم فاست یا روماتیسم عضلانی مرتبط است. اگر درد بیش از سه ماه ادامه یافت، درد مزمن گردن نامیده می‌شود. گردن درد بیماری شایعی است و بیشتر در زنان نسبت به مردان دیده می‌شود.  گردن درد با فیزیوتراپی و ورزش می‌تواند کنترل و درمان شود.

 

 

انواع و علل  گردن  درد

درد گردن بدون علت

درد گردن بدون علت رایج‌ترین نوع گردن درد است که اغلب درد ساده یا درد مکانیکی گردن نامیده می‌شود و اغلب علت درد گردن و یا منبع درد شناخته‌شده نیست. این درد ممکن است شامل نوعی کشیدگی یا رگ به رگ شدن عضلات یا رباط‌ها در گردن باشد.  در برخی از موارد وضعیت قرارگیری بد گردن هم ممکن است عاملی مؤثر باشد.

 

کشیدگی و رگ به رگ شدن عضلات گردن

کشیدگی و رگ به رگ شدن عضلات گردن معمولاً به دلیل فعالیت‌ها و رفتارهایی از این قبیل است: استقرار نامناسب، کار پشت میز برای مدت‌زمان طولانی بدون تغییر موقعیت، خوابیدن به‌صورتی که گردن در موقعیت بدی قرار دارد و حرکات تند و سریع گردن که در ورزش انجام می‌شود.

 

آسیب گردن یا جابجایی مهره‌های گردن

گردن نسبت به صدمات بسیار آسیب‌پذیر است، به‌خصوص در صورت افتادن، تصادف ماشین و ورزش، که در آن عضلات و رباط‌های گردن مجبور به حرکت در خارج از محدوده طبیعی می‌شوند.  زمانی که استخوان گردن یا مهره‌های گردن شکسته می‌شوند، طناب نخاعی هم ممکن است آسیب‌دیده باشد. صدمات گردن به علت حرکات تند و سریع ناگهانی سر معمولاً جابه‌جایی مهره‌های گردن نامیده می‌شود که باعث درد می‌شود.


بهترین متخصص ارتوپد در تهران

 

شروع ناگهانی (حاد) تورتیکولی (گردن کج)

تورتیکولی بیماری است که در آن سر به یک‌طرف چرخیده است و حرکت سر به سمت جلو بسیار دردناک است. تورتیکولی در اثر سفتی شدید عضلانی یا کوتاهی عضلات در یک‌ طرف گردن ایجاد می‌شود که باعث کجی سر به یک ‌طرف می‌شود.

 

ساییدگی و پارگی (دژنراسیون) یا آرتریت (ورم مفصل)

 ساییدگی و پارگی استخوان‌های ستون فقرات (مهره) و دیسک‌های بین مهره یک علت شایع درد یا عود یا گردن درد مزمن در افراد مسن است که گاهی  ورم مفاصل گردنی نامیده می‌شود.

 

دیسک گردن

هنگامی‌که دیسک بیرون می‌زند، مثلاً به دلیل آسیب، ممکن است فشار به نخاع یا ریشه عصب افزایش یابد که فتق دیسک گردن، همچنین شکاف یا دیسک گردن نامیده می‌شود.


بهترین مراکز فیزیوتراپی در تهران

 

تنگی کانال نخاعی ناحیه گردن

تنگی کانال نخاعی گردن زمانی رخ می‌دهد که ستون فقرات تنگ می‌شود و باعث فشار بر روی نخاع گردن یا ریشه‌های عصبی خارج‌شده از استخوان‌های مهره می‌شود و باعث گردن درد، شانه درد و درد بازو می‌شود که می‌تواند به علت التهاب طولانی‌مدت ناشی از آرتریت (التهاب مفاصل) یا شرایط دیگر باشد.

 

روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) باعث درد، تورم مفاصل و اسپرز استخوان می‌شود. هنگامی‌که روماتیسم در ناحیه گردن رخ می‌دهد منجر به گردن درد می‌شود.

 

پوکی استخوان

پوکی استخوان باعث ضعف استخوان‌ها شده و می‌تواند به شکستگی‌های کوچک منجر شود. این بیماری اغلب در دست‌ها یا زانوها اتفاق می‌افتد اما ممکن است در گردن  نیز رخ دهد.

 

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یک بیماری است که باعث درد عضلانی در سراسر بدن، به‌خصوص در گردن و قسمت شانه می‌شود.

 

نحوه تشخیص علت گردن درد

فرد ممکن است به یک یا چند مورد از تست‌های عکس‌برداری زیر برای کمک به پزشک جهت تعیین علت گردن درد نیاز داشته باشد:

  • آزمایش خون
  • اشعه ایکس
  • سی تی اسکن
  • اسکن ام آر آی
  • الکترومیوگرافی، که به پزشک کمک می‌کند تا سلامت عضلات و اعصابی که عضلات فرد را کنترل می‌کنند، بررسی کند.
  • پونکسیون نخاعی یا کمری

 

نحوه درمان گردن درد

 

استراحت

زمانی به فعالیت‌های عادی روزانه برگردید که به‌راحتی بتوانید آن‌ها را انجام دهید. حرکت ماهیچه‌های فرد را قوی نگه می‌دارد. از هر فعالیت مانند نشستن برای مدت طولانی  پشت کامپیوتر و یا انجام کار سنگینی که ممکن است باعث گردن درد شود باید اجتناب کرد یا روش انجام آن را تغییر داد.

 

گرم یا سرد کردن

استفاده از یخ در چند روز اول گردش خون را کاهش می‌دهد و درنتیجه به کاهش التهاب، اسپاسم‌های عضلانی و درد کمک می‌کند. پس‌ از آن، گرم کردن به دلیل افزایش جریان خون اکسیژن بیشتری را به منطقه هدف می‌رساند و بهبود کمک می‌کند.

 

دارو

داروها می‌توانند گردن درد را تسکین دهند و التهاب بافت‌های نرم را از بین ببرند. مسکن‌ها، شل کننده‌های عضلانی، و داروهای ضدافسردگی معمولاً برای گردن درد استفاده می‌شوند.  داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی می‌توانند به تسکین درد و کاهش التهاب کمک کنند.

 

گردنبند طبی

 گردنبند طبی برای مدت کوتاهی استفاده می‌شود تا با محدود کردن حرکت گردن به کاهش درد کمک کند.

 

کشش

کشش یا تراکشن روشی است که برای کشیدگی و تحریک گردن و آرامش ریشه‌های اعصاب نخاعی بکار می‌رود به‌طوری‌ که فرد احساس درد کمتری دارد و به‌ راحتی می‌تواند حرکت کند. کشش می‌تواند به ‌صورت دستی و یا با استفاده از یک دستگاه کشش مکانیکی انجام شود. کشش در صورتی استفاده می‌شود که هیچ‌گونه خطر بی‌ثباتی گردن وجود ندارد.

 

کایروپراکتیک و استئوپاتی

 استئوپاتی و کایروپراکتیک گزینه درمان غیر جراحی است که به کاهش درد گردن و علائم مربوطه کمک می‌کند.  کایروپراکتیک از تکنیک‌های مختلف درمان دستی برای درمان ستون فقرات به‌صورت کلی استفاده می‌کند زیرا دیگر مناطق گردن، قفسه سینه و ناحیه کمر هم ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.


متخصص کایروپراکتیک در تهران

 

فیزیوتراپی

با استفاده از درمان‌های فیزیوتراپی مختلف از جمله کشش، استئوپاتی، کایروپراکتیک، درمان دستی، ماساژ درمانی، الکتروتراپی، لیزر درمانی، طب سوزنی و غیره  به تسکین درد گردن و سفتی و افزایش دامنه حرکت کمک می‌کنند.


بهترین متخصص طب سوزنی در تهران

 

 شاک‌ویو تراپی

شاک ویو تراپی، شوک‌های کنترل‌شده‌ای را از طریق پوست به ناحیه گردن عبور می‌دهد که آغاز یک واکنش التهاب گونه در ناحیه گردن است و با تشکیل عروق خونی جدید، افزایش گردش خون و سوخت‌وساز در بافت گردن، بدن را به واکنشی طبیعی تحریک می‌کند و سلول‌های جدید را برای سرعت بخشیدن به روند درمان طبیعی بدن ترویج می‌کند.

 

لیزر درمانی سطح پایین

لیزردرمانی سطح پایین، درمانی غیرتهاجمی و نسبتاً غیرمعمول برای گردن درد است که با استفاده از تابش لیزر غیرحرارتی هدفمند سعی در کاهش درد و تسریع در بهبودی دارد. لیزر درمانی سطح پایین می‌تواند به گردن درد ناگهانی (حاد) و همچنین بلندمدت (مزمن) کمک کند.

 

درمان نقاط ماشه‌ای یا تریگرپوینت تراپی

تریگرپوینت تراپی برای از بین بردن نقاط تنگ و دردناک عضلات گردن استفاده می‌شود به‌ صورتی که بر روی آن نقاط فشاری نسبتاً سنگین اما نه خیلی شدید وارد می‌شود. در این روش یک نقطه ماشه‌ای نگه‌داشته می‌شود، یا در حرکتی دایره‌ای در هر دو جهت مالیده می‌شود و یا در نقطه ماشه‌ای در جهت عقب و جلو کار می‌شود.

 

تحریک مغناطیسی عملکردی

تحریک مغناطیسی عملکردی (FMS) روشی جدید برای درمان درد گردن است که با القاء میدان الکتریکی باعث تحریک عمیق و هم‌زمان عصب، عضلات و غضروف بین مهره‌های گردن شده و با القاء میدان مغناطیسی باعث افزایش تبادل یون و افزایش جریان خون و در نتیجه افزایش اکسیژن‌رسانی به بافت‌های اطراف ناحیه گردن و در نهایت احیاء و بازسازی ماهیچه، عصب و غضروف بین مهره‌ای گردن می‌شود.

 

میکرو واس (Micro-Vas) تراپی

میکرو واس (Micro-Vas) یکی از مؤثرترین روش‌های تسکین و درمان درد گردن است که با ارسال امواج الکترومغناطیسی به ناحیه گردن و تحریک مویرگ‌زایی و افزایش جریان خون و درنتیجه اکسیژن‌رسانی به بافت‌های آسیب‌دیده گردن، منجر به تحریک و ترمیم بافت و غضروف آسیب‌دیده بین مهره‌ای گردن می‌شود.

 

بیوفیدبک تراپی

بیوفیدبک فرایندی است که فرد را قادر می‌سازد تا چگونگی تغییر فعالیت‌های فیزیولوژیکی جهت کاهش گردن درد و بهبود عملکرد گردن را فرا گیرد.

 

ورزش‌ درمانی

ورزش ‌درمانی نیز روشی است که توصیه می‌شود و به معنی انجام تمریناتی است که بهبود کلی دامنه حرکت گردن و جلوگیری از پیشرفت گردن درد کمک می‌کند.

 

منبع : دکتر سعادتی

 

بهترین مراکز فیزیوتراپی تهران و سایر شهرستان ها

 

 

این مطلب مفید بود؟ (8)(0)
نظرات (0)
26 خرداد 1398 - 13:47
بازدید ها: 3419
علت و درمان گردن درد شدید
58

نظرات شما

نظرتون در مورد پست علت و درمان گردن درد شدید چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.