قلب

قلب

دسته بندی : قلب

قلب یکی از اعضای بسیار مهم بدن است که در وسط قفسۀ سینه، کمی متمایل به سمت چپ بدن قرار دارد. این عضو مهم روزانه صد هزار بارمی‌تپد و در هر بیست‌وچهار ساعت پنج‌ هزار گالن خون را در سراسر بدن به گردش درمی‌آورد تا اکسیژن و مواد مُغذی را به بافت‌های بدن برساند و مواد زائد آن‌ها را بگیرد و دفع کند.

ساختمان قلب

حفره‌‌های قلب

قلب از چهار فضای توخالی تشکیل شده است؛ دو حفرۀ بالایی قلب «دهلیز» نام دارند که سیاه‌رگ‌ها خون را به آن‌جا می‌ریزند. دو حفرۀ پایینی «بطن» نام دارند که خون از راه سرخ‌رگ‌ها از آن‌ها خارج می‌شود. دیواره‌ای عضلانی به نام «سِپتوم» سمت چپ قلب را از سمت راست جدا می‌کند.

دریچه‌های قلب

قلب چهار دریچه دارد که باعث می‌شوند جریان خون در قلب یک‌طرفه باشد. دو دریچه بین دهلیز‌ها و بطن‌ها و دو دریچه در محل ورود خون از بطن‌ها به سرخ‌رگ‌ها قرار دارند. دریچۀ بین دهلیز و بطن راست «سه‌لختی»، دریچۀ بین دهلیز و بطن چپ «میترال»، و دریچه‌های بین بطن‌ها و سرخ‌رگ‌ها هم دریچه‌های «سینی» نام دارند.

دیوارۀ قلب

دیوارۀ قلب بافتی سه لایه دارد. قسمت اصلی آن که همان عضلات قلب است، «میوکارد» نام دارد. در سمت خارجی، لایه‌ای به نام «اپی‌کارد» این عضلات را پوشانده است و از آن محافظت می‌کند. لایۀ دیگری به نام «اِندوکارد» هم داخل قلب را پوشش می‌دهد و کار آن محافظت از دریچه‌ها و بطن‌ها و دهلیزهاست. این سه لایه در پوششی محافظتی و نازک به نام «پِری‌کارد» قرار گرفته‌اند.

رگ‌های قلب

قلب هم مثل بقیۀ بخش‌های بدن برای این‌که بتواند کار کند، به اکسیژن و مواد مغذی نیاز دارد. وظیفۀ رساندن اکسیژن و مواد غذایی به عضلات قلب به عهدۀ رگ‌هایی به‌نام رگ‌های «کرونِر» است.

گره‌ها و الیاف

قلب برای این که منقبض شود، به محرک نیاز دارد. گره‌هایی در قلب وجود دارند که باعث ایجاد تحریک الکتریکی و انتقال این حرکت در عضلات قلب و انقباض آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌شوند. یکی از این گره‌ها گره «سینوسی‌دهلیزی» است که ضربان‌ساز طبیعی قلب است و بالای دهلیز راست قرار دارد. گره دیگری به‌نام گره «دهلیزی‌بطنی» پایین دهلیز راست قرار دارد. این دو گره سیگنال‌های الکتریکی را درون عضلات دهلیز‌ها منتقل می‌کنند. انتقال سیگنال الکتریکی از دهلیز‌ها به بطن‌ها به عهدۀ بافت لیفی خاصی به‌نام الیاف «پورکنژ» است که از گره دهلیزی‌بطنی خارج می‌شود و در عضلات دیواۀ بطن منشعب می‌گردد.

این مطلب مفید بود؟ (0)(0)
نظرات (0)
23 فروردین 1400 - 16:8
بازدید ها: 22

نظرات شما

نظرتون در مورد پست قلب چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.