رگ‌های خونی

رگ‌های خونی

دسته بندی : قلب

خون برای رسیدن به بافت‌ها در رگ‌ها جریان دارد.

به‌طور کلی سه نوع رگ در بدن وجود دارد: سرخ‌رگ، موی‌رگ، سیاه‌رگ

سرخ‌رگ

هر رگی که خون را از قلب خارج می‌کند «سرخ‌رگ» نام دارد. بنا بر این تعریف، سرخ‌رگ‌ها خود دو دسته‌اند: آن‌‌هایی که خون را از قلب به بافت‌ها می‌برند تا به آن‌ها اکسیژن برسانند، و آن‌هایی که خون را از قلب به ریه‌ها می‌برند تا اکسیژن بگیرند. بزرگ‌ترین سرخ‌رگ که خون را از قلب به سمت بافت هدایت می‌کند «آئورت» نام دارد. سرخ‌رگی که خون را به سمت ریه‌ها می‌برد نیز «سرخ‌رگ ریوی» نامیده می‌شود. به سرخ‌رگْ شریان هم گفته می‌شود. سرخ‌رگ‌ها قوی و ارتجاعی هستند. دیواره‌های ارتجاعیِ آن‌ها باعث می‌شود خون به جلو حرکت کند و فشار خون ثابت بماند. سرخ‌رگ‌ها هر‌چه به سمت بافت‌ها پیش می‌روند، به انشعابات کوچک‌تر تقسیم می‌شوند.

مویرگ‌

روند انشعاب سرخ‌رگ‌ها آن‌قدر ادامه می‌یابد تا این‌که رگ به‌قدری نازک شود که آب و اکسیژن و مواد مغذی بتوانند از دیوارۀ آن عبور کنند و وارد بافت‌ها شوند و همچنین دی‌اکسید کربن و مواد زائد وارد خون شوند و از بافت خارج شوند. این رگ‌های ریز «موی‌رگ» نام دارند.

سیاه‌رگ‌

هر رگی که خون را به سمت قلب می‌برد «سیاه‌رگ» نام دارد؛ بنابراین سیاه‌رگ‌ها هم دو دسته‌اند: ‌آن‌هایی که خونِ کم‌اکسیژن را از بافت به قلب بازمی‌گردانند، و آن‌هایی که خون پراکسیژن را از ریه به قلب  برمی‌گردانند. سیاه‌رگ‌ها از به‌هم‌پیوستن موی‌رگ‌ها ایجاد می‌شوند. خونی که اکسیژن و مواد غذایی را به بافت رسانده و دی‌اکسید کربن و مواد زائد را از بافت تحویل گرفته است، از راه سیاه‌رگ به قلب بازمی‌گردد تا برای گرفتن اکسیژن به ریه برود. سیاه‌رگ‌ها هرچه به سمت قلب پیش می‌رند، بزرگ‌تر می‌شوند. دیوارۀ سیاه‌ر‌گ‌ها نازک‌تر از سرخ‌رگ‌ها است؛ اما قطر داخل سیاه‌رگ‌ها بیش‌تر از سرخ‌رگ‌ها است.

رگ‌های قلب

بافت خود قلب هم مثل تمام بافت‌های بدن برای فعالیت به اکسیژن و مواد مغذی نیاز دارد. خون‌رسانی به بافت قلب را رگ‌های کرونر انجام می‌دهند. دو انشعاب بزرگ رگ‌های کرونر در نزدیکی نقطه‌ای که آئورت از بطن چپ خارج می‌شود، از آن جدا می‌شوند.

این مطلب مفید بود؟ (0)(0)
نظرات (0)
23 فروردین 1400 - 16:12
بازدید ها: 30
مطالب پیشنهادی

نظرات شما

نظرتون در مورد پست رگ‌های خونی چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.