پاسخ به سوالات رایج درباره بیماری کرونا (کووید-19)

پاسخ به سوالات رایج درباره بیماری کرونا (کووید-19)

دسته بندی : بیماری کرونا

بیماری کرونا (کووید-19) عمدتاً با لرز، بدن درد، گلودرد و سرفه‌ی خشک با یا بدون تب بروز می‌یابد. تعدادی از بیماران نیز علائمی مانند اسهال، درد شکم، سردرد، تعریق، گرفتگی بینی و آبریزش بینی دارند. همچنین در برخی از بیماران فقط تب و خستگی خفیف (و غیره) بروز پیدا می‌کند. بیمارانی که این بیماری در آنها شدت می‌یابد، دچار مشکل تنفسی و تنگی نفس می‌شوند. لازم به ذکر است در برخی از بیماران ممکن است از دست دادن حس بویایی و چشایی اتفاق افتاده که پس از یک تا دو هفته بهبود یابد.

با توجه به پرسش‌هایی که عموماً از طرف مردم در مورد این بیماری و عوارض آن مطرح می‌گردد معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به تهیه جزوه‌ای جهت پاسخ به برخی از مهمترین این سوالات اقدام نموده است که با تغییرات کمی در اینجا آورده شده است.

پاسخ سوالات رایج درباره بیماری کرونا (کووید-19)

-ویروس کرونا چیست؟

ویروس‌های کرونا خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را بیمار کنند. تعداد زیادی از ویروس‌های کرونا که تاکنون شناخته شده‌اند، موجب ابتلای به طیفی از عفونت‌های دستگاه تنفسی در انسان‌ها می‌شوند. که از سرماخوردگی تا ابتلا به بیماری‌های شدیدتری مثل سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس MERS) و سندروم تنفسی حاد (سارس SARS) متغیر هستند. ویروس کرونایی که به تازگی کشف شده است عامل ابتلا به بیماری کووید-19 است.

درباره بیماری کرونا بیشتر بدانیم.

 -اولین و مهمترین علامت ابتلا به بیماری کرونا چیست؟

نشانه‌های بیماری کرونا چیستند؟

نشانه‌های بیماری کرونا

این بیماری عمدتاً با لرز، بدن درد، گلودرد و سرفه‌ی خشک با یا بدون تب بروز می‌یابد. تعدادی از بیماران نیز علائمی مانند اسهال، درد شکم، سردرد، تعریق، گرفتگی بینی و آبریزش بینی دارند. همچنین در برخی از بیماران فقط تب و خستگی خفیف (و غیره) بروز پیدا می‌کند. بیمارانی که این بیماری در آنها شدت می‌یابد، دچار مشکل تنفسی و تنگی نفس می‌شوند. لازم به ذکر است در برخی از بیماران ممکن است از دست دادن حس بویایی و چشایی اتفاق افتاده که پس از یک تا دو هفته بهبود یابد.

-هنگام بروز علائم، مراجعه زودرس به پزشک چه اهمیت دارد؟

تشخیص سریعتر بیماری باعث می‌شود که هم فرد مبتلا کمتر باعث انتقال آن در جامعه شود و همچنین توجه بیشتر به علائم هشدار و شروع سریعتر درمان شانس بهبودی را افزایش دهد. باید توجه داشت که در شرایط همه‌گیری یک ویروس، می‌بایست اولین شک ابتلا به همان ویروس باشد.

-چه علائمی را در ارتباط با بیماری کووید-19 باید جدی گرفت؟

هنگام بروز هر نوع علائم تنفسی حتی علائم مشابه حساسیت فصلی و سرماخوردگی ساده مانند آبریزش بینی، گلودرد، عطسه، سرفه و ... تا زمان تمام شدن همه‌گیری، اولین شک باید کووید-19 باشد.

-اگر تب نداشته باشیم کرونا نداریم؟

تب یکی از اصلی‌ترین علائم کووید-19 است اما همان طور که بارها محققان هشدار دادند امکان درگیری با این بیماری به شکل بدون علامت وجود دارد، پس افراد می‌توانند تب نداشته باشند اما به کروناویروس مبتلا شوند.

- علائم بالینی کرونا در پوست چیست؟

مهمترین علائم کرونا در پوست ضایعاتی شبیه به کهیر، بیماری‌های ویروسی و آبله مرغان است. وجود تب در افراد مهم است؛ یعنی اگر فردی به مراکز درمانی مراجعه کند و دارای تب باشد و علائم پوستی داشته باشد، باید به کرونا فکر کند. اگر فرد تب نداشته باشد اما علائم پوستی داشته باشد شاید خیلی مهم نبوده و مربوط به کرونا نباشد.

بیماری کرونا می‌تواند عوارض پوستی نیز داشته باشد.

بیماری کرونا می‌تواند عوارض پوستی نیز داشته باشد.

-در چه افرادی باید احتیاطات (فاصله، ماسک و ...) را در نظر گرفت؟

با توجه به وجود دوره پنهان 2 تا 14 روزه و قابلیت انتقال ویروس در این دوران و حتی پس از آن، می‌بایست مراودات اجتماعی کاهش یافته و نسبت به همه افراد استفاده از ماسک و سایر توصیه‌های احتیاطی و بهداشتی در نظر گرفته شود.

-کرونا در چه شرایطی خطر آسیب جدی و مرگ دارد؟

با توجه به شرایط بدنی متفاوت در افراد مختلف، می‌تواند از علائم یک سرماخوردگی ساده تا علائم شدید و خطر مرگ را برای همه افراد و طیف‌های سنی در بر داشته باشد. این علائم معمولاً خفیف هستند و شروع آنها تدریجی است. همچنین میزان ورود اولیه ویروس به بدن تاثیر بسزایی در شدت علائم دارد. همین امر اهمیت زدن ماسک و رعایت اصول پیشگیرانه را در جهت کاهش مرگ و میر می‌رساند. برخی از افراد مبتلا ممکن است هیچ یک از علائم بیماری را تجربه نکرده و احساس ناخوشی نکنند. به هر حال در سالمندان، افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مثل فشار خون بالا، دیابت، بیماری‌های قلبی، نقص ایمنی، سابقه بدخیمی، BMI  بالا و ... دارند، احتمال وخامت بیماری بیشتر است.

 با عوامل زمینه‌ای تشدید بیماری کرونا  بیشتر آشنا شویم؟

بیماری کرونا در افراد سالمند خطرناک‌تر است.

بیماری کرونا در افراد سالمند خطرناک‌تر است.

-چه کسانی به کرونا مبتلا نمی‌شوند؟

کودکان نیز در معرض ابتلا به بیماری کرونا هستند.

کودکان نیز در معرض ابتلا به بیماری کرونا هستند.

هیچ فردی از پیش در برابر بیماری کرونا (کووید-19) مصون نیست. بر خلاف تصور عموم، احتمال ابتلا به این بیماری در کودکان نیز وجود دارد اما در اغلب موارد علائم بیماری در کودکان خفیف است. عوارض جدی این بیماری عمدتاً در افراد مسن و یا افراد با سابقه بیماری‌های زمینه‌ای می‌تواند رخ دهد.

- کووید-19 چگونه منتقل می‌شود؟

ویروس کرونا توسط ریز قطره‌هایی که با سرفه، عطسه یا بازدم از دهان و بینی فرد مبتلا به کرونا به اطراف پخش می‌شود.

ویروس کرونا توسط ریز قطره‌هایی که با سرفه، عطسه یا بازدم از دهان و بینی فرد مبتلا به کرونا به اطراف پخش می‌شود.

این بیماری می‌تواند از طریق قطره‌هایی که با سرفه یا بازدم از دهان و بینی فرد مبتلا به کووید-19 به اطراف پخش می‌شود، به دیگران نیز سرایت کند. این قطرک‌ها بر وسایل و سطوح اطراف فرد بیمار پخش می‌شود سپس سایر افراد با دست زدن به این وسایل یا سطوح آلوده و لمس چشم‌ها، دهان و بینی، به کووید-19 مبتلا می‌شوند. به همین دلیل، مهم است که همه افراد فاصله یک و نیم متر تا دو متر را با دیگران حفظ نمایند.

-آیا ویروسی که عامل ابتلا به کووید-19 است از طریق هوا منتقل می‌شود؟

تا امروز مطالعات نشان داده‌اند که روش اصلی انتقال ویروس عامل کووید-19 ،از طریق تماس با قطرک‌های تنفسی است و نه از طریق هوا.

مسافتی که ویروس کرونا همراه با ریز قطرات رها شده از مسیر تنفسی می‌تواند طی کند.

ویروس کرونا همراه با ریز قطرات رها شده از مسیر تنفسی می‌تواند تا 9 متر فاصله را طی کند.

-آیا کووید-19 از فرد فاقد علائم بیماری، به دیگران منتقل می‌شود؟

راه اصلی انتشار این بیماری، از طریق قطره‌های تنفسی است که با سرفه‌های فرد مبتلا در محیط پخش می‌شود. احتمال ابتلا به کووید-19 از طریق تماس با فردی که هیچ علائمی ندارد، کم است. البته، بسیاری از مبتلایان به کووید-19، به ویژه در مراحل ابتدایی بیماری، علائم خفیف دارند. به هر حال توصیه به رعایت نکات بهداشتی در برخورد با همه افراد جامعه توصیه می‌گردد.

-آیا ممکن است از طریق مدفوع فرد بیمار، به کووید-19 مبتلا بشویم؟

به نظر می‌رسد که احتمال انتقال کووید-19 از طریق مدفوع افراد مبتلا، کم است. اگرچه تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که در برخی موارد ویروس ممکن است در مدفوع وجود داشته باشد ولی با این حال انتشار ویروس از طریق مدفوع ویژگی اصلی شیوع این بیماری نیست. به هرحال، وجود خطر انتقال از طریق مدفوع، دلیل مضاعفی است تا دست‌ها را مرتباً بعد از استفاده از توالت و قبل از غذا خوردن بشوییم. این مورد برای صنف‌های خاص مانند آشپزخانه و رستوران‌ها اهمیت بیشتری دارد.

بیماری کرونا می‌تواند علائم گوارشی داشته و حتی در مدفوع نیز مشاهده گردیده است.

بیماری کرونا می‌تواند علائم گوارشی داشته و ویروس آن حتی در مدفوع نیز مشاهده گردیده است.

-آیا آنتی‌بیوتیک‌ها در جلوگیری یا درمان این بیماری موثر هستند؟

خیر! آنتی‌بیوتیک‌ها هیچ تأثیری در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های ویروسی ندارند و فقط در درمان عفونت‌های باکتریایی مؤثر هستند. بیماری کووید-19 نیز عامل ویروسی دارد، بنابراین آنتی‌بیوتیک بر آن بی‌تأثیر است. آنتی‌بیوتیک‌ها فقط باید با تجویز پزشک برای درمان عفونت‌های باکتریایی استفاده شوند.

مصرف آنتی‌بیونیک تأثیری بر بهبودی بیماری کرونا ندارد.

مصرف آنتی‌بیوتیک تأثیری بر بهبودی بیماری کرونا ندارد.

-آیا شدت بیماری در افراد مختلف مبتلا مانند همدیگر است؟

خیر! شدت بیماری در افراد مختلف با همدیگر متفاوت می‌باشد. این بیماری معمولاً به صورت یک سرماخوردگی ساده تا یک بیماری تنفسی حاد و کشنده بروز می‌کند. هر چند تعدادی از مبتلایان بهبود یافته و بر بیماری غلبه می‌کنند، با این وجود، برخی افراد به شدت بیمار می‌شوند و حتی ممکن است به دلیل عفونت، مشکلات تنفسی و ... جانشان به خطر بیفتد.

-آیا ویروس از مادر به جنین منتقل می‌شود؟

جنین و بیماری کرونای مادر

جنین و بیماری کرونای مادر

هنوز شواهد کافی مبنی بر انتقال ویروس در دوران بارداری از مادر به جنین یا تأثیر بالقوه این بیماری بر روی کودک وجود ندارد. این موضوع در حال حاضر در دست بررسی است. زنان باردار بایستی موارد احتیاطی لازم برای محافظت از خود در برابر این ویروس را به عمل بیاورند و چنانچه علائمی مانند تب، سرفه یا تنگی نفس در خود مشاهده کردند، سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

 -در صورت وجود علائم در مادر دارای کودک شیرخوار چه کنیم؟

با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و همچنین نقش کمرنگ شیر مادر در انتقال ویروس‌های تنفسی، می‌توانند شیردهی را ادامه دهند، مشروط بر این که به هنگام در آغوش گرفتن و نزدیک بودن به کودک) از جمله هنگام شیردهی (ماسک بزنند، دست ها را قبل و بعد تماس با کودک بشویند و سطوح آلوده را تمیز و ضدعفونی کنند. اگر مادر به شدت بیمار باشد، بایستی وی را به دوشیدن شیر تشویق کرد که در تمامی این مراحل نیز همان روش‌های جلوگیری از عفونت فوق‌الذکر را می‌بایست رعایت نماید.

مراقبت از نوزاد در دوران شیوع کرونا

نوزادان در دوران شیرخواری نیز به پیشگیری از ابتلا به بیماری نیاز دارند.

-ویروس کرونا چگونه تشخیص داده می‌شود؟

در غالب بیماران ممکن است نمونه‌گیری لازم نباشد اما برای برخی بیماران، از نمونه مخاط گلو و بینی فرد مشکوک به ابتلا نمونه برداشته شده و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. نمونه معمولاً از کسانی گرفته می‌شود که طبق نظر پزشک علائم کووید-19 را داشته باشند. همچنین آزمایش PCR و بررسی سلول‌های خون و سی‌تی‌اسکن ریه می‌تواند در ادامه تشخیص این بیماری کمک‌کننده باشد.

روش نمونه‌گیری از مخاط بینی در تست PCR

نمونه‌گیری از مخاط بینی در تست PCR

هر بیماری که با علائم سرماخوردگی (آبریزش بینی، سرفه، عطسه، گلودرد، تب خفیف، بی‌حالی و ضعف) یا علائم آنفولانزا (تب بالا و ضعف و بی‌حالی شدید و ناگهانی) یا علائم حالت تهوع، سرگیجه و سردرد طولانی، درد سینه، تنگی نفس، از دست دادن بویایی و چشایی مراجعه می‌نماید مشکوک به کرونا می‌باشد. این گونه افراد در اولین قدم باید خودشان را قرنطینه نموده و به پزشک مراجعه کنند و در صورت نیاز با انجام تست‌های تشخیصی تعیین تکلیف شوند که هم زودتر از بیماری خودشان مطلع شده و با استراحت، زودتر درمان شوند و هم از ابتلای دیگر افراد جلوگیری نمایند. پس مراجعه زودتر و تشخیص سریع‌تر بسیار اهمیت دارد.

-آیا بعد از ابتلا به این بیماری و بهبود آن، در مواجه‌ی بعدی بدن می‌تواند به راحتی با آن مقابله کند؟

خیر! در افراد زیادی گزارش ابتلای دوم و حتی سوم با علائم و وخامت بالاتر مشاهده شده است. به همین منظور تا زمان همه‌گیری این ویروس رعایت احتیاطات پیشگیرانه ضرورت دارد.

-چه افرادی الزام است که در قرنطینه خانگی بمانند؟

افرادی که طی 14 روز گذشته، با افراد مشکوک به این بیماری ارتباط نزدیک داشته‌اند. اگر افراد فوق، علائم مشکوک در مورد ابتلا به کووید-19 را نشان دادند، باید خود را در خانه قرنطینه کرده و در صورت بروز علائم مشکوک به پزشک مراجعه کنند

-در افراد مشکوکی که تست نداده‌اند چه زمانی می‌توان فرد را از قرنطینه خارج نمود؟

اگر 14 روز از بروز اولین علامت گذشته و یک هفته از رفع همه علائم گذشته باشند فرد می‌تواند از قرنطینه خارج شود. البته در صورت وجود علائم مرتبط با بیماری باید به پزشک مراجعه کند.

-مهمترین اقدامات در جهت پیشگیری از ابتلا به این ویروس چیست؟

فقط هنگام ضرورت از خانه خارج شویم، در همه شرایط در بیرون از خانه ماسک بزنیم، فاصله اجتماعی را رعایت کنیم، بهداشت دست‌ها را با شستشو و ضدعفونی رعایت کنیم.

-در منزل با چه روشی بهداشت دست‌ها را رعایت کنیم؟

بهترین روش رعایت بهداشت دست در منزل شستشوی دست ها با آب و صابون می‌باشد.

شستشوی دستها بهترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا است.

شستشوی مرتب و صحیح دست‌ها یکی از راه‌های مهم پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا است.

-از چه ماسکی باید استفاده شود؟

برای عموم مردم بجز کادر پزشکی و درگیر با بحران، توصیه می‌شود ماسک پزشکی یکبار مصرف استفاده کنند. برای عموم مردم در تمامی شرایط، بخصوص در مکان‌های پرجمعیت مانند بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار، متروها، اتوبوس‌های عمومی هواپیماها، قطارها، سوپرمارکت‌ها، رستوران‌ها و غیره و همچنین اعضای ارگان‌هایی همچون پلیس، نیروهای امنیتی، پیک‌ها و ... همین طور افرادی که در خانه دارای بیمار قرنطینه شده هستند، توصیه می‌شود از ماسک‌های جراحی پزشکی یا ماسک‌های محافظ ذرات مطابق با استانداردهای N95 استفاده کنند. همچنین در بیمارانی که تست کرونای آنها مثبت شده است استفاده از ماسک‌های فیلتردار نباید استفاده شود و ماسک‌های بدون فیلتر یا جراحی توصیه می‌گردد.

-به چه مدت می‌توان از ماسک استفاده کرد؟

به طور کلی ماسک‌های جراحی پس از 2 ساعت یا در صورت مرطوب شدن و ماسک N95 پس از 8 ساعت می‌بایست تعویض گردد. حتما باید به استفاده شخصی از ماسک توجه شود و پیش از ماسک زدن نیز بر اساس قواعد دست‌ها شسته شده و در هنگام استفاده نیز از تماس با سطح داخلی ماسک خودداری گردد. همچنین در حین استفاده از ماسک از اقدام به برداشتن مکرر پرهیز کنیم و تماس دست با سطح خارجی ماسک نیز به هیچ عنوان نباید انجام گردد. همچنین هر زمانی که ماسک به وسیله قطرات سرفه یا عطسه یا دیگر اشیاء آلوده، آلوده شد یا هنگامی که ماسک دچار تغییر شکل، آسیب یا بوی خاص گردید، حتما باید به سرعت ماسک تعویض گردد.

-چگونه ماسک مصرف شده را دور بیاندازیم؟

پس از گذشت مدت زمان توصیه شده می‌بایست به طرز صحیح آن را دور بیاندازیم. بعد از استفاده آن را داخل کیسه‌ی پلاستیکی گذاشته، درب کیسه را بسته و به صورت جدا و بر اساس دستورالعمل‌های شهر خود دور بیاندازید. ماسک استفاده شده توسط افراد مشکوک به بیماری و پرسنل مراقبت و پرستاری از آنان، مانند زباله‌های عفونی بیمارستانی جمع‌آوری می‌شود. نکته قابل توجه پس از دور انداختن ماسک، این است که دست‌ها باید به روش استاندارد شسته شود.

ماسک استفاده شده را در خیابان و معابر عمومی نیندازیم.

برای پیشگیری از شیوع بیماری ماسک استفاده شده را در خیابان و معابر عمومی نیندازیم.

-چقدر ضرورت دارد کودکان از ماسک استفاده کنند؟

به هر حال استفاده از ماسک در کودکان کار مشکلی است و نمی‌توان انتظار داشت به صورت کامل آن را رعایت کنند؛ بنابراین بهترین کار این است که از حضور کودکان در محل شلوغ و پر ازدحام جلوگیری کنیم و در عین حال از تماس این گروه سنی با افراد مبتلا اجتناب شود.

-در منزل با چه روشی ضد عفونی کنیم؟

پوست را می‌توان با مالیدن الکل روی آن ضد عفونی کرد. هنگام ضد عفونی دست با محلول‌های الکلی توجه به نحوه استاندارد مالیدن محلول به تمام دست ضروری می‌باشد. سطوح و اشیای محیط خانه را می‌توان با استفاده از الکل ضدعفونی یا مواد ضدعفونی‌کننده دارای کلر پاک کرد.

سطوح و اشیای محیط خانه را می‌توان با استفاده از الکل ضدعفونی یا مواد ضدعفونی‌کننده دارای کلر پاک کرد.

سطوح و اشیای محیط خانه را می‌توان با استفاده از الکل ضدعفونی یا مواد ضدعفونی‌کننده دارای کلر پاک کرد.

- چطور در منزل محلول ضدعفونی‌کننده درست کنیم؟

 جهت محیط و سطوح معمولی

برای این امر از محلول‌های کلر با غلظت یک دهم درصد استفاده شود. برای تهیه این محلول باید یک سهم ماده سفیدکننده تجاری (وایتکس) با غلظت 5 در صد را به 49 سهم آب سرد معمولی در ظرفی دردار و ترجیحاً پلاستیکی اضافه نمود. (به عنوان مثال به ازای یک پیمانه وایتکس 49 پیمانه آب به آن اضافه شود) حداکثر زمان ماندگاری و قابل استفاده برای گندزدایی 24 ساعت در نظر گرفته شود.

 جهت محیط و سطوح آغشته به ترشحات بیماران

برای این امر از محلول‌های کلر با غلظت نیم درصد استفاده می‌شود. برای تهیه این محلول باید یک سهم سفیدکننده تجاری (وایتکس) به غلظت 5 درصد را به 9 سهم آب سرد معمولی در ظرفی دردار و ترجیحاً پلاستیکی اضافه نمود. (به عنوان مثال به ازای یک پیمانه وایتکس 9 پیمانه آب به آن اضافه شود) حداکثر زمان ماندگاری و قابل استفاده برای گندزدایی 24 ساعت در نظر گرفته شود.

نحوه تهیه الکل 71 درجه برای ضد عفونی

بهترین غلظت برای میکروب‌کشی با الکل، غلظت 70 درجه است. با توجه به اینکه الکل طبی موجود در بازار دارای غلظت 96 درجه می‌باشد برای تهیه الکل 70 درجه بایستی به ازای هر سه سهم الکل یک سهم آب مقطر یا آب جوشیده سرد شده اضافه نمود. ) به عنوان مثال به ازای سه پیمانه الکل طبی 96 درجه یک پیمانه آب به آن اضافه شود.

-چه زمانی می‌بایست دست‌های خود را بشوییم؟

پس از بازگشت از یک مکان عمومی، لمس لوازم عمومی، پس از عطسه و سرفه، پس از در آوردن ماسک، قبل و بعد از خوردن غذا، پس از لمس اشیای آلوده نیاز است تا دست‌ها را با آب گرم و مایع دست‌شویی به صورت استاندارد بشوئیم. همچنین اگر در شرایطی قرار داشتیم که آب موجود نبود می‌توان از محلول‌های ضدعفونی‌کننده الکلی استفاده نمود. برای این محلول‌ها نیز روش استاندارد مالیدن محلول به تمام نقاط دست ضروری می‌باشد.

شستشوی دستها بهترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا است.

دست‌ها را با دقت، اصولی و به طور مرتب بشوییم.

-آیا محصولات خریداری شده از سوپرمارکت نیاز به ضدعفونی دارند؟

لمس اشیای آلوده شده به ویروس کووید-19 ممکن است باعث سرایت بیماری به داخل بدن شود. همچنین اگر تماسی بین دست با چشم، دهان و بینی ایجاد شود، ممکن است باعث انتقال غیر مستقیم ویروس شود. پس با رعایت بهداشت فردی نیازی به نگرانی بیش از حد نیست. توجه کنید محصولات قابل شستشو مانند کنسروها و ... با آب گرم و مایع ظرفشویی شسته شود و مابقی اقلام می‌بایست پس از خارج‌سازی، بسته‌بندی آن را درون سطل زباله دردار قرار دهید و بلافاصله دستان خود را شسته و سطوح تماسی را ضدعفونی کنید.

-آیا غذای بیرون سالم و ایمن است؟ آیا به ضدعفونی احتیاج دارد؟

به طور کلی خوردن غذای بیرون به دلیل امکان آلودگی آن در زمان طبخ یا بسته‌بندی توصیه نمی‌شود. اما اگر مجبور به خرید آن شدید، باید از فروشگاه معتبر انتخاب و بصورت بیرون بر خرید کنید. تنها از این طریق می‌توان اطمینان حاصل کرد که خوردن غذا طبق اصول بهداشت و قرنطینه بوده علاوه بر آن به روش سالم تهیه شده است. در ضمن اگر نگران خطر تماس و یا سرایت ویروس در حین تحویل غذا از پیک هستید، می‌توانید از او بخواهید که بسته را پشت در بگذارد و سپس خودتان بسته را بردارید. حتما پس از باز کردن بسته، آن را درون سطل زباله درب‌دار قرار داده و دستان خود را بشویید سپس غذا را میل کنید.

-آیا خشک‌کن‌های برقی دست برای از بین بردن ویروس کرونا می‌توانند موثر باشند؟

خشک‌کن‌های برقی برای از بین بردن ویروس کرونا نمی‌توانند مفید باشند. برای محافظت از خود در برابر ویروس جدید کرونا می‌بایست مرتباً دست‌های خود را با آب و صابون و یا محلول‌های الکلی شستشو داد.

-آیا لامپ‌های ضدعفونی‌کننده ماورای بنفش می‌توانند ویروس جدید کرونا را از بین ببرند؟

از اشعه ماورای بنفش نباید برای استریل کردن دست و یا نواحی دیگری از پوست استفاده کرد زیرا می‌تواند موجب تحریک و سوزش پوست شود.

-اسکنرهای حرارتی چقدر می‌توانند برای تشخیص افراد آلوده به ویروس کرونای جدید موثر باشند؟

از اسکنر حرارتی برای تشخیص دمای بدن افراد استفاده می‌شود.

از اسکنر حرارتی برای تشخیص دمای بدن افراد استفاده می‌شود.

اسکنرهای حرارتی در تشخیص افرادی که دارای تب ناشی از عفونت‌هایی به دلیل ویروس جدید کرونا می‌باشند می‌تواند مفید واقع شود. با این حال نمی‌توان به آنها اطمینان صد درصد داشت زیرا این اسکنرها نمی‌توانند افراد آلوده به ویروس جدید کرونا را که هنوز دچار تب نشده‌اند را تشخیص دهند زیرا بین 2 تا 10 روز زمان می‌برد تا علائم تب در شخص مبتلا به کرونا ویروس جدید نمایان شود.

-آیا اسپری کردن الکل یا کلر بر روی سراسر بدن می‌تواند باعث از بین رفتن ویروس کرونا شود؟

خیر! نوشیدن یا اسپری کردن الکل، و یا کلر بر روی بدن نمی‌تواند باعث از بین رفتن ویروس‌هایی که پیشتر وارد بدن شما شده‌اند شود. اسپری کردن چنین موادی می‌تواند برای غشای مخاطی (چشم و دهان و ... ) و لباس‌ها مضر باشد. توجه داشته باشید که هم الکل هم کلر برای ضدعفونی ‌کردن سطوح می‌تواند مفید واقع شود اما باید طبق توصیه‌های مناسب از آنها استفاده کرد.

-آیا حیوانات خانگی در خانه می‌توانند منجر به گسترش و شیوع ویروس کرونای جدید شوند؟

در حال حاضر هیچگونه شواهدی مبنی بر اینکه حیوانات خانگی از قبیل سگ و گربه می‌توانند به ویروس کرونا جدید آلوده شوند وجود ندارد. با این حال بهتر است که بعد از تماس با حیوانات خانگی دستان خود را با آب و صابون شستشو دهید.

-آیا واکسن‌های ضد ذات‌الریه می‌تواند از شما در برابر ویروس کرونای جدید محافظت کند؟

خیر! واکسن‌های مربوط به ذات‌الریه از قبیل واکسن آنفولانزا و غیره نمی‌تواند از بدن در مقابل ویروس جدید کرونا محافظت کنند. ویروس کووید-19 آنقدر متفاوت است که به واکسن خود نیاز دارد اما می‌تواند از ابتلای همزمان این بیماری‌ها با یکدیگر جلوگیری شود.

-آیا شستشوی منظم بینی با محلول‌های نمکی از ابتلا به عفونت ویروس کرونا جدید جلوگیری می‌کند؟

خیر! هیچگونه شواهدی مبنی بر اینکه شستشوی منظم بینی با محلول‌های نمکی از ابتلا به ویروس کرونای جدید جلوگیری می‌کند وجود ندارد. شواهد محدودی مبنی بر اینکه شستشوی منظم بینی با محلول‌های نمکی به بهبود سریعتر سرماخوردگی‌های رایج کمک می‌کند وجود دارد.

قرقره کردن و شستشوی بینی با آب نمک تأثیری بر پیشگیری از بیماری کرونا ندارد.

قرقره کردن و شستشوی بینی با آب نمک تأثیری بر پیشگیری از بیماری کرونا ندارد.

-استفاده از آب نمک بیماری را درمان می‌کند؟

شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر اینکه شستشوی مرتب بینی با آب نمک می‌تواند به افراد در بهبودی سریعتر از سرماخوردگی کمک کند؛ اما تا به حال شواهدی از فایده این کار برای بهبود از بیماری‌های تنفسی نشان داده نشده است.

-آیا خوردن سیر می‌تواند به پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا جدید کمک کند؟

سیر یک ماده غذایی سالم است که ممکن است دارای خواص ضد میکروبی باشد با این وجود هیچگونه شواهدی مبنی بر اینکه خوردن سیر می‌تواند از مردم در برابر ویروس کرونا جدید محافظت کند وجود ندارد.

خوردن سیر بر پیشگیری از ابتلا به کرونا تأثیری ندارد.

خوردن سیر بر پیشگیری از ابتلا به کرونا تأثیری ندارد.

افراد در هر سنی می‌توانند به این ویروس جدید مبتلا شوند. افراد مسن و افراد دارای بیماری‌های خاص از قبیل آسم، دیابت و بیماری‌های قلبی به نظر می‌رسد در معرض ابتلا به این ویروس به شدت بیمار می‌شوند. سازمان بهداشت جهانی به افراد در هر سنی توصیه می‌کند برای محافظت از خودشان در برابر ویروس قدم بردارد.

-آیا از بین رفتن حس بویایی و چشایی نشانه کرونا است؟

بیماری کرونا می‌تواند حس چشایی و بویایی را مختل کند.

بیماری کرونا می‌تواند حس چشایی و بویایی را مختل کند.

نشانه‌های اصلی کرونا ویروس شامل لرز، گلودرد، سرفه خشک، تب و تنگی نفس می‌باشد اما علامت از بین رفتن حس بویایی و چشایی نیز در بسیاری از مبتلایان به این ویروس مشاهده شده است.

-در موارد خفیف بهترین درمان چیست؟

در موارد خفیف بیماری، بهترین درمان استراحت کامل، خواب مناسب و مصرف مایعات، آب میوه و سوپ و غذای خانگی و به حداقل رساندن فعالیت‌های روزانه و استفاده از داروهای مکمل می‌باشد.

-آیا داروی خاصی برای پیشگیری و یا درمان ویروس کرونا جدید وجود دارد؟

تا به امروز روز هیچ دارویی مخصوصی برای پیشگیری و یا درمان ویروس کرونا جدید وجود ندارد با این حال کسانی که آلوده به ویروس هستند باید مراقبت‌های الزم برای کم کردن و یا درمان علائم بیماری را دریافت نمایند و مبتلایان به بیماری شدید باید از مراقبت‌های حمایتی بهینه استفاده نماید. بعضی از درمان‌های خاص در دست بررسی و تحقیقات هستند و از طریق آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.

-در صورت بروز چه علامت‌هایی بیمار نیاز به مراجعه به پزشک دارد؟

در صورت بروز هر نوع علامتی از سرماخوردگی نیاز به مراجعه به مراکز درمانی نمی‌باشد. بیماران طبق جدول زیر می‌توانند به مراکز درمانی مراجعه یا در منزل بمانند.

-آیا ویروس کرونا دچار جهش شده است؟

هنوز مطالعه جدید و معتبری مبنی بر اینکه ویروس جهش پیدا کرده و به نوعی تبدیل شده که سرعت انتقال ویروس بیشتر شده باشد؛ منتشر نشده است.

-آیا ویروس کرونا دو نوع خفیف و شدید دارد؟

خیر! یک نوع ویروس کرونا وجود داشته و شدت وخامت مبتلایان بستگی به عواملی مانند میزان و مدت تماس و حجم ویروس ورودی، مقاومت بدن، بیماری‌های زمینه‌ای و ... دارد.

-در صورت بروز علائم خفیف، قرنطینه و درمان‌های اولیه کافی است؟

تمام افراد با درگیری خفیف ویژه و علائم تنفسی باید به طور مرتب و روزانه چک شوند و در صورت افت سطح اکسیژن خون و بدتر شدن حال عمومی مورد بررسی تشخیصی بیشتر و در صورت لزوم سی‌تی‌اسکن قرار بگیرند و در صورت درگیری متوسط تا شدید یا افت میزان اکسیژن زیر 93 درصد با نظر پزشک تحت درمان‌های دیگر قرار گیرند.

  -بهترین راه تشخیص این بیماری چیست؟

 بهترین راه تشخیص این بیماری، تست PCR با نمونه‌گیری از مخاط بینی یا گلو است. همچنین در زمان بروز علائم و شواهد بیماری در موارد بستری، سی‌تی‌اسکن ریه است.

-منظور از تست IgM چیست؟

منظور از تست IgM وجود آنتی‌ژن ویروس در خون می‌باشد که در صورت مثبت شدن، نشان‌دهنده فاز حاد بیماری فرد بوده و با توجه به ناقل بودن می‌بایست قرنطینه شود.

-منظور از تست IgG چیست؟

در تست IgG پادتن‌های تولید شده جهت مقابله بدن با ویروس را بررسی می‌کند که در صورت مثبت بودن نشان‌دهنده مواجه‌ی قبلی فرد با ویروس و یا گذر از مرحله‌ی حاد بیماری می‌باشد.

دو تست خونی مورد استفاده در تشخیص کرونا

دو تست خونی مورد استفاده در تشخیص کرونا

 در مورد سیستم ایمنی بدن بیشتر بدانیم.

-در آزمایش PCR چه چیزی مورد بررسی قرار خواهد گرفت؟

PCR با بررسی نمونه مخاط گلو و بینی وجود ویروس زنده در آن را بررسی می‌کند.

-من پس از بروز علائم خفیف تست PCR داده‌ام که منفی شده است. آیا من به کرونا مبتلا نیستم؟

با توجه به وجود خطای 30 درصدی تست‌های PCR حتی در صورت منفی بودن نمی‌توان به طور قطع عدم ابتلای فرد را تایید کرد.

-من از سه روز پیش دچار علائم اولیه شامل تب خفیف، لرز و بدن درد شده ام و در حال حاضر تمام علائم برطرف شده است و احساس بهبود می‌کنم و در قرنطینه می‌باشم. چه اقدامی انجام دهم؟

اگر علائم پیشرونده باشد می‌بایست به پزشک مواجعه نمود. اما اگر علائم بهبود یافته باشد، پس از گذشت 14 روز از اولین علامت و همچنین گذشت یک هفته از رفع تمام علامت‌ها می‌توان از قرنطینه خارج شد.

-اگر به کرونا مبتلا شویم، احتمال ابتلای دوباره به آن وجود دارد ؟

بله! در افراد زیادی گزارش ابتلای دوم و حتی سوم با علائم و وخامت بالاتر مشاهده شده است. به همین منظور تا زمان همه‌گیری این ویروس رعایت احتیاطات پیشگیرانه ضرورت دارد.

-من از پدرم که هم اکنون به علت کرونا بستری شده مراقبت می‌کرده‌ام. الان علامتی ندارم، نیاز به تست دارم؟

خیر! می‌بایست به مدت 14 روز در قرنطینه خانگی بوده و در صورت شروع علائم بیماری، طبق جدول فوق اقدام نمائید.

-من هیچگونه علامتی نداشته‌ام و ضمن مراقبت از پدر مبتلا به کووید-19 ،تست داده‌ام و پاسخ PCR منفی، پاسخIgM  منفی و پاسخ  IgG  مثبت باشد. چه اقدامی نیاز است انجام بدهم؟

می‌بایست به فاصله 24 ساعت بعد مجدد تست PCR انجام شود و در صورت منفی بودن می‌توانید با رعایت نکات پیشگیرانه از قرنطینه خارج شوید.

-من با علامت گلو درد، تب و بدن درد تست داده‌ام که نتیجه آن PCR منفی، پاسخIgM مثبت و پاسخ  IgG  مثبت می‌باشد. چه اقدامی باید انجام دهم؟

باید قرنطینه انجام شده و پس از رفع تمامی علامت‌ها به فاصله 24 ساعت دو تست PCR منفی ثبت گردد. در این صورت می‌توان از قرنطینه خارج شد.

-از دو هفته پیش دچار تب و تنگی نفس شده‌ام که در حال حاضر پس از گذشت سه هفته تمام علامت رفع شده است. نتیجه تست من PCR  مثبت، پاسخIgM  منفی و پاسخ  IgG  مثبت می‌باشد. چه اقدامی باید انجام دهم؟

احتمالاً شما در مراحل انتهایی بیماری هستید اما هنوز ناقل می‌باشید، اگر به فاصله 24 ساعت دو تست PCR منفی ثبت گردد، از قرنطینه خارج شوید.

تفسیر آزمایش‌های مختلف تشخیصی بیماری کرونا

تفسیر آزمایش‌های مختلف تشخیصی بیماری کرونا

-اگر امسال واکسن آنفلوانزا زده باشم در مقابل کووید-19 مصونیت دارم؟

ویروس آنفلوانزا و کووید-19 دو ویروس متفاوت هستند. بنابراین واکسن آنفلولانزای فصلی در برابر کرونا مصونیت ایجاد نمی‌کند.

واکسن آنفولانزا و بیماری کووید-19

تزریق واکسن آنفولانزا بر یشگیری از ابتلا به بیماری کووید-19 تأثیر ندارد.

-همه‌گیری چقدر طول خواهد کشید؟

متأسفانه پیش‌بینی دقیق بازه زمانی همه‌گیری و تبعات آن ممکن نیست. نمی‌توان با اطمینان درباره بسیاری از مسائل ویروس جدید اظهار نظر کرد. در حال حاضر واکسیناسیون در برخی از کشورها آغاز شده است و امید است تا با گسترش واکسیناسیون در همه کشورها و همه اقشار این همه‌گیری زودتر پایان یابد.

 در باره پیامدهای بیماری کرونا (کووید-19) چه می‌دانیم؟

منبع: معاونت آموزش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

این مطلب مفید بود؟ (1)(0)
نظرات (0)
24 آذر 1399 - 19:42
بازدید ها: 148
پاسخ به سوالات رایج درباره بیماری کرونا (کووید-19)
51

نظرات شما

نظرتون در مورد پست پاسخ به سوالات رایج درباره بیماری کرونا (کووید-19) چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.