لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
دمل - Abscess
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

دُمَل (به انگليسي: Abscess) به جمع شدن چرک در جايي از بافت گفته مي‌شود. علائم و نشانه‌هاي دمل شامل مواردي همچون قرمزي، درد، گرمي و ورم مي‌شود. اين ورم را هرگاه فشار دهيم، به نظر مي‌رسد که درون آن از مايعي پر شده است. منطقه قرمز شده اغلب فراتر از ورم نيز مي‌رود. کفگيرک‌ها يا کورک‌ها انواعي از دمل هستند که اغلب داراي فوليکول مو مي‌باشند و اين مورد در نوع دمل بزرگ اندازه بزرگ‌تري دارد.
 
دمل‌ها معمولاً به دليل عفونت باکتريايي به وجود مي‌آيند. اغلب باکتري‌هاي مختلفي در يک عفونت درگير هستند. در ايالات متحده و بسياري از نقاط دنيا، معمول‌ترين باکتري استافيلوکوک اورئوس مقاوم به متي‌سيلين است. در مواردي به ندرت پيش مي‌آيد که انگل نيز باعث دمل مي‌شود و اين امر بيشتر در کشورهاي در حال توسعه معمول است. دمل پوستي معمولاً با شکل ظاهر آن تشخيص داده مي‌شود و بعد با برش و باز کردن آن تأييد مي‌شود. در مواردي که تشخيص چندان واضح نيست، مي‌توان از تصويربرداري فراصوت استفاده کرد. در دمل‌هاي به وجود آمده اطراف مقعد، لازم است سي‌تي اسکن صورت گيرد تا ميزان عمق عفونت شناسايي شود. درمان استاندارد بسياري از دمل‌هاي بافت نرم يا پوستي با برش آن براي باز کردن و خشک شدن انجام مي‌شود. استفاده از آنتي‌بيوتيک براي اين نوع دمل در افرادي که سالم هستند و به غير از دمل مشکل ديگري ندارند، به نظر تأثيري ندارد. شواهد اندکي وجود دارد که مي‌گويند حفره ايجاد شده بعد از خشک شدن دمل را نبايد با گاز پانسمان بست. درست بعد از خشک شدن دمل، اگر به جاي اين که آن را باز بگذاريم، آن را ببنديم احتمال بهبودي افزايش مي‌يابد، بدون اين که خطر بازگشت دمل وجود داشته باشد. اغلب استفاده از سوزن سرنگ براي کشيدن چرک به بيرون کافي نيست.
 
دمل‌هاي پوستي مشکلي رايج هستند و در سال‌هاي اخير رايج‌تر نيز شده‌اند. عوامل خطر شامل استفاده از تزريق دارو به صورت درون‌وريدي مي‌شود که نرخ افراد گزارش شده در اين مورد تا 65 درصد بوده است. در سال 2005، در ايالات متحده، 3,2 ميليون نفر براي مشکل دمل به بخش اورژانس بيمارستان‌ها مراجعه کردند. در استراليا حدود 13 هزار نفر به خاطر اين بيماري در سال 2008 در بيمارستان بستري شدند.

علائم

علائم و نشانه‌هاي دمل شامل مواردي همچون قرمزي، درد، گرمي و ورم مي‌شود. اين ورم را هرگاه فشار دهيم، به نظر مي‌رسد که درون آن از مايعي پر شده است. منطقه قرمز شده اغلب فراتر از ورم نيز مي‌رود. کفگيرک‌ها يا کورک‌ها انواعي از دمل هستند که اغلب داراي فوليکول مو مي‌باشند و اين مورد در نوع دمل بزرگ اندازه بزرگ‌تري دارد.

درمان

درمان دمل نيازمند دبريدمان و تخليه ي محتويات، کورتاژ و گاه تجويز پادزيست است.