لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
تنبلی چشم - Amblyopia
نام های دیگر: آمبلوپي
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

تنبلي چشم يا آمبلوپي (Amblyopia) که در حدود 3% از افراد ديده مي‌شود زماني رخ مي‌دهد که چشم در دوره کودکي ديد طبيعي نداشته باشد. اين اختلال که معمولاً در يک چشم ديده مي‌شود بدليل اختلال ديد چشم تنبل بر اثر عوامل مختلف نظير عيوب انکساري (دوربيني، نزديک بيني، يا آستيگماتيسم)، انحراف چشم (لوچي يا استرابيسم)، و يا عدم شفافيت مسير بينايي (ناشي از عواملي نظير آب مرواريد، کدورت قرنيه، و يا افتادگي پلک) رخ مي‌دهد. عدم وضوح تصوير در چشم بيمار و بهتر بودن تصوير ايجاد شده در چشم سالم سبب مي‌شود تا مغز بين دو چشم، چشم سالم را براي ديدن انتخاب کند و در واقع مسير ارسال تصوير از چشم بيمار به مغز را مسدود و يا اصطلاحاً ديد چشم بيمار را «خاموش» کند.

علائم

تنبلي چشم معمولاً در سنين زير 6 سال ايجاد شده و اغلب توسط والدين کشف مي‌شود. در سنيني که کودک قادر به بيان مشکلات خود مي‌باشد ممکن است از ضعف بينايي، خستگي چشم و يا سردرد شکايت داشته باشد. اما در اغلب موارد کودک شکايتي ندارد. ممکن است علايم بيماري‌هاي مسبب تنبلي چشم نظير انحراف چشم و آب مرواريد منجر به تشخيص شوند. ولي زمانيکه تنبلي چشم ناشي از عيوب انکساري باشد تشخيص آن مشکل است زيرا کودکان به راحتي توسط چشم ديگر مي‌بينند و کمبود ديد در چشم بيمار را جبران مي‌کنند.

درمان

خوشبختانه تنبلي چشم در صورتيکه در زمان مناسب تشخيص داده شود براحتي قابل درمان است. درمان تنبلي چشم معمولاً بصورت بستن چشم سالم و وادار کردن مغز به ديدن با چشم تنبل است. اين درمان ممکن است هفته‌ها و يا حتي ماه‌ها طول بکشد که البته چشم سالم بايد به تناوب باز شود. در مواردي که تنبلي ناشي از عيوب انکساري است تجويز عينک يا لنز سبب وضوح تصوير در چشم معيوب و درمان تنبلي خواهد شد. مواردي نيز که تنبلي ناشي از انحراف چشم است با جراحي و اصلاح انحراف قابل درمان است.
تکامل سيستم بينايي تا سنين 8 تا 10 سالگي صورت مي‌گيرد و درمان تنبلي چشم بعد از اين سنين بسيار بعيد است. بنابراين در صورتيکه چشم تنبل در سنين پايين درمان نشود بعد از سن 10 سالگي در اکثر موارد هيچ درماني نخواهد داشت و ممکن است منجر به از دست رفتن شديد ديد در يک چشم شود.
براي جلوگيري از تنبلي چشم، کودک بايد بعد از تولد در زايشگاه توسط متخصص کودکان و در سنين 3 تا 4 ماهگي و 2 تا 3 سالگي توسط چشم پزشک معاينه شود. محققان مي گويند، تماشاي انيميشن هاي سه بعدي با استفاده از عينک سه بعدي، مي تواند يک گزينه مناسب براي درمان تنبلي چشم در کودکان باشد.