لیست بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

آنانسفالی - Anencephaly
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

آنانسفالي اختلال مغزي ناشي از نقص در کانال عصبي بوده و به دليل عدم بسته‌شدن انتهاي کانال عصبي پديد مي‌آيد. اين اختلال در سن بارداري 23 و 26 روز ايجاد مي‌شود و معمولاً باعث عدم تشکيل قسمت اعظم مغز، جمجمه و پوست سر در اين نوزادان مي‌شود. کودکان با اين اختلال فاقد بخش جلوي مغز و نيمکره‌هاي مغزي بوده و دچار سطح بالاي اختلال شناختي و درکي مي‌باشند و آن مقدار بافت مغز که باقي‌مانده و نمايان است با استخوان جمجمه پوشيده نشده‌است. واژه آنانسفالي از کلمه يوناني به معناي «بي‌سري» گرفته شده. هرچند کودکاني که دچار اين اختلال هستند، تنها فاقد بخش قدامي مغز هستند، اما اين قسمت، بزرگترين بخش مغز است که عمدتاً حاوي نيمکره‌هاي مغزي و نئوکورتکس است و مسئول قواي شناختي عالي يعني تفکر شناخته مي‌شود. بيشتر نوزاداني که با اين اختلال زاده مي‌شوند، مرده به دنيا مي‌آيند؛ گرچه استثنا نيز وجود دارد.

علائم

بر اساس توصيف انجمن ملي اختلالات عصبي و سکته، نوزاداني که با اين اختلال زاده مي‌شوند معمولاً نابينا، ناشنوا و بيهوش بوده و درد را احساس نمي‌کنند و با اينکه ساقه مغز در آنها وجود دارد، فقدان عملکردهاي مغزي مانند هوشياري و عملکردهاي رفلکسي مانند تنفس و پاسخ‌دهي به صدا و لمس در آنها نمود ندارد.

درمان

درمان استانداردي براي اين بيماري وجود ندارد و پيش آگهي اين بيماري مرگ است. بيشتر جنين‌هاي آناسفاليک زنده متولد نمي‌شوند و 55? آنها سقط مي‌شوند و اگر زنده متولد شوند، در چند ساعت و يا چند روز اول به دليلِ ايست قلبي مي‌ميرند.
از نمونه انسان‌هايي که طول عمر بيشتري داشته‌اند، استفاني کين بود که دو سال و صد و هفتاد چهار روز زنده ماند و همچنين نيکولاس کوک اهل ِ پوئبلو در ايالت کلرادو که در ژوئيه 2012 در سن 4 سالگي هنوز زنده‌است.
در اغلب موارد، نوزادان دچار آنانسفالي احياي کامل نمي‌شوند زيرا شانسي براي زندگي آگاهانه ندارند. تنها کاري که براي اين نوزادان انجام مي‌شود تامين آب و تغذيه و اقدامات راحتي است تا بيماري روند طبيعي خود را طي کند. تهويه مصنوعي و جراحي براي ساير نقصهاي مادرزادي و دارو درماني (مانند استفاده از آنتي بيوتيک) بيهوده است.