لیست بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

آنژین صدری - Angina pectoris
نام های دیگر: ischemic chest pain،آنژين قلبي
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

آنژين صدري يا آنژين قلبي (به انگليسي و از ريشه لاتين Angina pectoris) که به آن (چِست پين) هم گفته مي‌شود به وضعيتي گويند که بيمار دچار درد قفسه سينه شده باشد که منشأ درد مشکل در شريان‌هاي کرونر باشد. دليل ظهور آنژين صدري فقدان اکسيژن کافي در ماهيچه‌هاي قلبي‌است. اين درد بيشتر در ناحيه ميان‌سينه چپ و با قابليت انتشار(بيشتر در نوع ناپايدار) به بازوي چپ(گاه هردو بازو)، فک و بخش ميانه دو شانه نيز دارد.

علائم

آنژين (در هردو نوع) در بيمار پيش از احساس مشخصه درد خود را با احساس ناراحتي، هراس، سوزش، احساس فشار و سنگيني بر روي قفسه سينه بروز مي‌دهد. ازآنجا که سنسورهاي درد مشخص مربوط به قلب بر روي اعصاب وجود نداشته و بطور اشتراکي از سري اعصاب درد پوستي و اندام فوقاني بهره مي‌برد، درد ناشي از آنژين بصورت قابل انتشار به بازو، انگشت کوچک دست چپ، فک و گردن است. درد فشارنده در ناحيه قفسه سينه و ازبين رفتن آن ظرف چند دقيقه پس از استراحت يا مصرف دارو تجويز شده توسط پزشک از شاخصه‌هاي نوع پايدار آن است. در برخي بيماران حالت تهوع، احساس کاذب آروغ زدن و تعريق نيز همراه با درد بروز مي‌کند. نوعي آنژين با نام آنژين پرينزمتال وجود دارد که بيشتر در زنان جوان ديده مي‌شود و در آن رگ‌هاي کرونر عادي و بدون انسداد بوده و دليل آن اسپاسم در شريان کرونر است.

درمان

هدف از درمان آنژين بازگرداندن توانايي انجام زندگي روزمره و توان فعاليت به ميزان متوسط و درمان بيماري قلبي زمينه‌اي و پيشگيري از وخيم شدن آن است.زمانيکه درد قلبي شديد بوده و با تعريق يا تهوع همراه است بهتر است از فعاليت اجتناب نموده و با مرکز فوريتهاي پزشکي يا همان اورژانس 115 تماس بگيريد و کمک بخواهيد.
 
درمان دارويي
استفاده از داروهاي نيترات دار همانند نيتروگليسيرين: نيترات‌ها باعث انبساط موقت شريانها، و در نتيجه احياي جريان خون در رگهاي جريان پايين مي‌گردد. اين دارو به فرم‌هاي متنوعي در بازار موجود است. از عوارض جانبي اين قسم از داروها مي‌توان به سرگيجه و سردرد اشاره کرد.

استفاده از داروهاي بلوک کننده بتا: (نظير پروپرانولول يا آتنولول)اين داروها با توقف اثر اپينفرين بر روي گيرنده‌هاي بتاي قلب و در نتيجه باعث کاهش سرعت فعاليت قلبي و فشار خون مي‌گردند. بيماران آسمي از اين دارو پرهيز داده مي‌شوند.
استفاده از داروهاي بلوک کننده کانال کلسيم: آنتاگونيست کلسيم(نظير نيفديپين) اين داروها همانند نيترات‌ها عمل مي‌کنند و باعث انبساط شريانها مي‌گردند، اما طرز کارشان متفاوت است مانند نيفديپين .
استفاده از داروهاي آسپيرين: آسپيرين با اختلال در انعقاد خون باعث کاهش احتمال تشکيل لخته‌هاي خطر زا در قلب مي‌شود.
استفاده از داروهاي ضد-پلاکت: از اين قسم داروها براي بيماراني استفاده مي‌گردد که به آسپيرين حساسيت دارند. نمونه اينگونه دارو Clopidogrel تيکلوپدين است.
استفاده از داروهاي رقيق‌کننده خون: داروهاي ضد انعقاد خون مانند وارفارين را مي‌توان نام برد.
 
درمان تهاجمي(Invasive)
در صورت موثر نشدن داروها ممکن است جراحي لازم شود روش‌هاي مختلف جراحي جهت رفع انسداد عروق خوني يا گشاد کردن عروق وجود دارد که موجب جريان خون بهتر قلب مي‌شود .
  • آنژيوپلاستي
  • باي‌پس يا عمل جراحي گذرگاه شريان کرنري
 
تغذيه
پرهيز از چربي‌هاي اشباع شده مانند گوشت قرمز و لبنيات پرچربي، کافئين و الکل و استفاده از سبزيهاي تازه، غلات کامل و اسيدهاي چرب ضروري در آنژين بايد رعايت گردد. مکمل‌هاي غذايي بويژه اُمگا3 نيز با تقويت عضله قلب، کاهش کلسترول و تقويت بافت همبند و تسهيل کار سلول‌هاي خوني موجب کاهش علايم آنژين مي‌شوند.