لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
بوتولیسم - Botulism
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

بوتوليسم (به انگليسي: Botulism) يک بيماري نادر ولي به صورت بالقوه کشنده است. بوتوليسم يک بيماري فلج است که عامل ايجاد کننده آن سمي است که توسط باکتري کلوستريديوم بوتولينوم توليد مي‌شود. شروع بوتوليسم با علائمي همچون ضعف، سختي در ديد، احساس خستگي، و سختي در حرف زدن همراه است. علائم بعدي بيماري مي‌توانند شامل اين موارد باشند: ضعف دست‌ها، عضلات قفسه سينه، و پا. اين بيماري معمولاً تأثيري روي خودآگاهي ندارد و ايجاد تب نمي‌کند.
بوتوليسم مي‌تواند از چند راه مختلف ايجاد شود. وجود اسپورهاي باکتريايي عامل اين بيماري در خاک و آب رايج است. وقتي که اين اسپورها در شرايطي قرار بگيرند که سطوح اکسيژن کم باشد و شرايط دمايي خاصي برقرار باشد، سم بوتولينوم توليد مي‌کنند. بوتوليسم غذايي زماني رخ مي‌دهد که سم بوتوليسم خورده شود. بوتوليسم نوزادان زماني رخ مي‌دهد که باکتري در روده رشد کرده و سم آزاد کند. اصولاً اين بيماري تنها در کودکان زير شش ماه رخ مي‌دهد، چرا که پس از آن سازوکارهاي محافظ رشد مي‌يابند. بوتوليسم در اثر زخم بيشتر در ميان کساني رخ مي‌دهد که مواد مخدر تزريقياستفاده مي‌کنند. در چنين شرايطي اسپورها وارد زخم شده و در غياب اکسيژن، سم آزاد مي‌کنند. بوتوليسم مستقيماً ميان انسان‌ها انتقال پيدا نمي‌کند. تشخيص بيماري از طريق يافتن سم يا باکتري در فرد انجام مي‌پذيرد.
در اصل، پيشگيري از بوتوليسم از طريق تهيه کامل و مناسب غذا ممکن است. اين سم با گرماي بالاتر از 85 درجه سيلسيوس به مدت بالاتر از پنج دقيقه از بين مي‌رود. دادن عسل به کودکان زير يک سال، به خاطر ريسکي که اين غذا دارد، توصيه نمي‌شود. درمان بوتوليسم از طريق ماده ضد سم است. براي کساني که خود نمي‌توانند تنفس کنند، ممکن است تهويه مکانيکي به مدت چند ماه مورد نياز باشد. براي بوتوليسم زخمي، ممکن است آنتي‌بيوتيکنيز استفاده شود. مرگ و مير در 5 تا 10 درصد افراد رخ مي‌دهد. بوتوليسم مي‌تواند حيوانات ديگري را نيز دچار کند.

علائم

بوتوليسم با علايم دو بيني، ديد بلوري، افتادگي پلکها، صحبتهاي درهم و نامشخص، اشکال در بلع، خشکي دهان، و ضعف شديد عضلاني و فلج کامل همراه است. بيماري در تمام دوران ابتلاء و فلج، تأثيري بر هوشياري بيمار ندارد و همچنين تب وجود ندارد. در نوزادان دچار بوتوليسم خواب آلودگي، گريه ضعيف، يبوست و تون عضلاني بسيار ضعيف ديده مي‌شود. در صورت عدم درمان اوليه، فلج دست‌ها، پاها و حلق و عضلات تنفسي پيش خواهد آمد. در حالت مسموميت غذايي نشانه‌هاي بيماري عموماً 18تا 36ساعت پس از خوردن غذاي آلوده ايجاد مي‌شود، ولي از 6ساعت تا 10روز بعد هم احتمال بروز علايم هست.

درمان

-