لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
سرطان سینه - Breast cancer
نام های دیگر: سرطان پستان
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

سرطان پستان يا سرطان سينه (به انگليسي: Breast cancer) به نوعي سرطان گفته مي‌شود که از بافت پستان آغاز مي‌شود. علائم سرطان سينه مي‌تواند يک توده در سينه، تغيير در شکل سينه، گودي پوست، ترشح مايع از نوک سينه، يا پوسته شدن قسمتي از پوست باشد. در افرادي که بيماري در اندام‌هاي ديگر آنها گسترش پيدا کرده باشد، اين علائم مي‌توانند درد استخوان، غدد لنفاوي متورم، تنگي نفس، يا يرقان باشند.
 
عوامل خطر ابتلاء به سرطان سينه عبارتند از مرض چاقي، عدم تمرين فيزيکي، نوشيدن نوشيدني‌هاي الکلي، درمان جايگزيني هورمون در طول يائسگي، پرتوهاي يوني، اولين قاعدگي در سنين پايين، و دير بچه دار شدن يا بچه دار نشدن. دليل حدود 5 تا 10% از موارد ابتلاء به اين بيماري ژن‌هايي هستند که از والدين فرد به ارث رسيده‌اند، از جمله BRCA1 و BRCA2. معمولاً سرطان سينه در سلول‌هاي ديواره مجاري شير و لوبول‌ها که تأمين کننده شير مجاري هستند، ايجاد مي‌شود.به سرطان‌هايي که از اين مجاري شروع مي‌شوند، کارسينوم پستان گفته مي‌شود، در حاليکه سرطان‌هاي ايجاد شدهاز لوبول‌ها با نام سرطان لوبولار شناخته شده‌اند. به علاوه، بيش از 18 زير-نوع سرطان سينه ديگر وجود دارد.برخي از سرطان‌ها از ضايعات پيش-تهاجمي از قبيل کارسينوم مجرايي درجا ايجاد مي‌شوند. تشخيص سرطان سينه با انجام يک نمونه برداري از توده مربوطه تأييد مي‌شود.پس از تشخيص سرطان، آزمايش‌هاي بيشتري انجام مي‌شوند تا مشخص شود که آيا سرطان به قسمت‌هاي ديگر بدن نيز سرايت کرده است يا خير و چه درمان‌هايي ممکن است نسبت به بيماري واکنش نشان دهند.
 
بر اساس نتايج يک تحقيق، داروهاي ارزان قيمتي که معمولا براي تقويت استخوان مصرف مي شوند مي توانند مرگ و مير ناشي از سرطان سينه را کاهش دهند. بيس فسفونات ها (Bisphosphonates ) عمدتا براي جلوگيري از تحليل استخوان در افراد مبتلا به پوکي استخوان استفاده مي شوند. اين داروها از تغذيه هر سلول سرطاني که در استخوان گسترش مي يابد، جلوگيري مي کنند و به اين ترتيب رشد سلول هاي سرطاني را متوقف مي سازند.
 
توازن مزايا در مقابل مضرات غربالگري سرطان سينه بحث برانگيز است. بنياد همياري کوکران در سال 2013 اعلام کرد که مشخص نيست آيا غربالگري ماموگرافي مزاياي بيشتري دارد يا مضرات بيشتري. يک مرور براي گروه ضربت خدمات پيشگيري آمريکا در سال 2009 شواهدي را درباره مزايا در افراد 40 تا 70 ساله يافت، و سازمان توصيه مي‌کند زنان 50 تا 74 ساله هر دو سال يکبار غربالگري را انجام دهند. براي پيشگيري از ابتلاء به سرطان سينه در افرادي که احتمال ابتلاء در آنها بالا است، ممکن است از داروهاي تاموکسيفن يا رالوکسيفن استفاده شود. برداشتن هر دو سينه از طريق جراحي يک اقدام پيشگيرانه مفيد در برخي از زنان پر خطر است. براي افرادي که ابتلاء به سرطان در آنها تشخيص داده شده است، مي‌توان از تعدادي از درمان‌ها استفاده کرد، از قبيل جراحي، پرتودرماني، شيمي درماني و درمان هدفمند.انواع جراحي عبارتست از عمل جراحي حفظ پستان يا ماستکتومي. ممکن است در عمل جراحي يا در يک تاريخ ديگر عمل بازسازي پستانانجام شود. در افرادي که سرطان در ساير قسمت‌هاي بدن آنها گسترش يافته است، درمان‌ها عمدتاً به منظور بهبود کيفيت زندگي و راحتي فرد انجام مي‌گيرند. پزشکان متخصصان اعتقاد دارند افزايش سن بارداري و عدم شيردهي دو عامل مهم در بروز سرطان سينه است، از همين رو بارداري و شيردهي احتمال بروز اين سرطان را کاهش مي دهد.
 
نتايج سرطان سينه بسته به نوع سرطان، ميزان بيماري، و سن فرد متغير است. نرخ بقا در کشورهاي توسعه‌يافته بالا است، به گونه‌اي که 80% و 90% از افراد در انگلستان و آمريکا حداقل 5 سال زنده هستند نرخ بقا در کشورهاي در حال توسعه پايين‌تر است. در سراسر دنيا، سرطان سينه مهم‌ترين نوع سرطان در زنان است، و 25% از تمام موارد سرطان را به خود اختصاص مي‌دهد.

علائم

علائم سرطان سينه مي‌تواند يک توده در سينه، تغيير در شکل سينه، گودي پوست، ترشح مايع از نوک سينه، يا پوسته شدن قسمتي از پوست باشد. در افرادي که بيماري در اندام‌هاي ديگر آنها گسترش پيدا کرده باشد، اين علائم مي‌توانند درد استخوان، غدد لنفاوي متورم، تنگي نفس، يا يرقان باشند.

درمان

کارشناسان اعلام کردند 'پالبوسيکليب' Palbociclib يک داروي خوراکي جديد در درمان سرطان سينه است که ظرفيت مقابله با ساير انواع سرطان را نيز دارد. اين دارو با جلوگيري از فعاليت آنزيم هاي CDK4 و CDK6، تقسيم سريع سلول هاي سرطاني را هدف قرار مي دهد. اين دارو به واقع نخستين بازدارنده در برابر فعاليت دو آنزيم ياد شده است که عملکرد آن براي درمان سرطان سينه تاييد شده است.