لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
سرماخوردگی - Common cold
نام های دیگر: نازوفارنژيت، رينوفارنژيت، زکام حاد، nasopharyngitis، rhinopharyngitis، acute coryza
 • معرفی
 • علائم
 • درمان

معرفی

سرماخوردگي (به انگليسي: common cold) که با نام‌هاي نازوفارنژيت (nasopharyngitis)، رينوفارنژيت (rhinopharyngitis) و زکام حاد (acute coryza) نيز شناخته مي‌شود، بيماري واگير مربوط به دستگاه تنفسي فوقاني است که عمدتاً بيني را تحت تأثير قرار مي‌دهد. سرماخوردگي معمولاً با خستگي، احساس سرما، عطسه و سردرد آغاز مي‌شود و با علائمي چون سرفه، گلودرد، آبريزش بيني و تب ادامه مي‌يابد و معمولاً هفت تا ده روز بعد برطرف مي‌شود و برخي علائم ممکن است تا سه هفته طول بکشد. بيش از دويست نوع ويروس عامل سرماخوردگي وجود دارد، با اين حال راينو ويروس‌ها (که خود بيش از 99 نوع مختلف شناخته‌شده هستند) متداول‌ترين عامل اين بيماري هستند. ويروس‌هاي عامل بيماري مي‌توانند تا مدت زماني طولاني (براي راينو ويروس تا بيش از 18 ساعت) در محيط زنده بمانند و ممکن است از دستان به چشمان و بيني که محل عفونت هستند، منتقل شوند. ويروس از طريق عطسه، سرفه و تماس با افراد يا اشياء آلوده قابل انتقال به بدن است. برخي معتقدند که در معرض سرما قرار گرفتن باعث سرماخوردگي مي‌شود و همين باعث شده که اين نام را براي بيماري انتخاب کنند که البته اين مطلب به اثبات نرسيده و رد شده است.
 
عفونت دستگاه تنفسي فوقاني بر اساس قسمت‌هايي از بدن که بيشتر دچار عفونت مي‌شوند، دسته‌بندي مي‌گردند، که سرماخوردگي عمدتاً بيني، سينوس‌ها (سينوزيت)، گلو (فارنژيت) و همچنين يک يا هر دو چشم را با التهاب ملتحمه تحت تأثير قرار مي‌دهد. علائم بيماري معمولاً به واکنش دستگاه ايمني بدن بيشتر مرتبط هستند تا به بافت‌هايي که ويروس از بين مي‌برد. تشخيص بيماري سرماخوردگي از آنفلونزا بسيار مشکل و گاهي غيرممکن است، در آنفلوانزا علائمي مانند سردرد، درد عضلات و تب شدت بيشتري دارند که البته در سرماخوردگي‌هاي شديد هم به همان شکل است. با هر بار ابتلا به بيماري، بدن انسان پادتن مربوط به ويروس را توليد مي‌کند تا در آينده ديگر به آن مبتلا نشود، اما از آنجا که بيش از دويست ويروس مختلف باعث سرماخوردگي مي‌شوند، با هر بار ابتلا بايد پادتن مختص آن ساخته شود و براي همين يک فرد در طول زندگي خود به طور متوسط 50 بار (بزرگسالان دو تا پنج بار در سال و کودکان شش تا ده بار در سال) به سرماخوردگي مبتلا مي‌شود.
 
همچنين به دليل همان دويست ويروس، ساختن واکسن سرماخوردگي مشکل و غيرممکن است و هيچ دارويي براي اين بيماري تاکنون به وجود نيامده است، اگرچه علائم بيماري را با داروهاي تب‌بر (مانند استامينوفن) يا ضدآبريزش بيني (مانند آنتي‌هيستامين) مي‌توان کاهش داد. در بعضي موارد که احتمال ابتلا به يک بيماري باکتريايي (مانند برونشيت، سينه پهلو، سينوزيت و عفونت گوش مياني) وجود دارد، از پادزيست براي درمان آن استفاده مي‌شود، اما پادزيست ها هيچ تاثيري بر روي ويروس سرماخوردگي ندارند. برخي نيز معتقدند که ويتامين ث يا قرص روي يا عسل مي‌تواند باعث بهبودي علائم بيماري شود که به طور کامل به اثبات نرسيده است. به طور کلي پيشگيري از بيماري آسان است، زيرا ويروس عامل بيماري مدت زمان محدودي را زنده مي‌ماند و با شست‌وشوي دست‌ها که يکي از راه‌هاي مهم براي پيشگيري است، مي‌توان آن را از بين برد و برخي شواهد استفاده از ماسک‌هاي بيني و دهان را نيز موثر مي‌دانند.

علائم

 • گلودرد
 • آبريزش بيني
 • اشک از چشم
 • گرفتگي بيني
 • عطسه
 • سرفه
 • کوفتگي و بدن‌درد
 • احساس خستگي
 • سردرد
 • گرفتگي صدا
 • تب
 • گرفتگي سينوس
 • گرفتگي گوش
 • سرفه بدون خلط
 • درد مفصل
 • درد عضله

درمان

در حال حاضر هيچ دارو يا درمان گياهي که اثبات شده باشد دوره بيماري را کوتاه مي‌کند به وجود نيامده‌است. به همين دليل درمان بيماري شامل تسکين و بهبود بخشيدن علائم آن مي‌شود. استراحت کافي، نوشيدن مايعات براي حفظ آب بدن، و قرقره با آب ولرم و نمک اقداماتي است که از گذشته انجام مي‌شده و مي‌تواند مفيد باشد. با اين حال اکثر اقدامات درماني مربوط به اثر شبه دارو است.
 
درمان‌هاي جايگزين
اگرچه درمان‌هاي جايگزين بسياري براي سرماخوردگي وجود دارد، اما مدارک علمي کافي براي اثبات نتيجه‌بخش بودن بسياري از درمان‌ها وجود ندارد. در سال 2010، مدارکي ناکافي براي تأييد يا رد استفاده از عسل يا شست‌وشوي بيني جهت بهبود بيماري وجود داشته‌است. آزمايش‌هاي انجام گرفته نشان مي‌دهند که استفاده از عسل مي‌تواند در تسکين بعضي از علائم بيماري مانند سرفه يا گلودرد موثر باشد، اما اثباتي در اين زمينه وجود ندارد. همچنين استفاده از عسل براي کودکان زير يک سال مي‌تواند باعث مسموميت غذايي حاد شود.
 
مطالعات نشان مي‌دهند که مکمل‌هاي روي مي‌توانند حساسيت و دوره علائم را کاهش دهند و اين در صورتي است که ظرف 24 ساعت از شروعشان استفاده شوند. به دليل اختلافات زيادي که بين اين گونه بررسي‌ها وجود دارد، به پژوهش‌هاي بيشتري در اين زمينه و تشخيص اينکه روي چگونه و چه موقع مي‌تواند موثر باشد، نياز است. اگرچه اثر ويتامين ث در سرماخوردگي بسيار مورد تحقيق قرار گرفته‌است، اما مجموعاً مايوس‌کننده مي‌باشد، مگر در بعضي شرايط خاص به ويژه براي افرادي که در محيطهاي سرد ورزش سنگين انجام مي‌دهند. براي خوردن ويتامين ث يا روي همراه با پادزيست ها يا داروي وارافارين حتماً بايد با پزشک مشورت شود. شواهد موجود در مورد اثربخشي سرخارگل با هم در تناقض هستند. انواع گوناگون سرخارگل ممکن در اثربخشي با يکديگر متفاوت باشند. همچنين اينکه سير مي‌تواند موثر باشد يا خير، به اثبات نرسيده‌است. آزمايشي که تنها بر روي ويتامين د انجام شده‌بود، نتيجه بهبودبخشي در بر نداشت.