لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
دیابت - Diabetes
نام های دیگر: بيماري قند،مرض قند،diabetes mellitus
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

ديابت يا بيماري قند، يک اختلال متابوليک (سوخت و سازي) در بدن است. در اين بيماري توانايي توليد انسولين در بدن از بين مي‌رود و يا بدن در برابر انسولين مقاوم شده و بنابراين انسولين توليدي نمي‌تواند عملکرد طبيعي خود را انجام دهد. نقش اصلي انسولين پايين آوردن قند خون توسط مکانيزم‌هاي مختلفي است. ديابت دو نوع اصلي دارد. در ديابت نوع يک تخريب سلولهاي بتا در پانکراس منجر به نقص توليد انسولين مي‌شود و در نوع دو مقاوت پيشرونده بدن به انسولين وجود دارد که در نهايت ممکن است به تخريب سلول‌هاي بتاي پانکراس و نقص کامل توليد انسولين منجر شود. در ديابت نوع دو مشخص است که عوامل ژنتيکي، چاقي و کم‌تحرکي نقش مهمي در ابتلاي فرد دارند.
 
در ديابت، سرعت و توانايي بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش مي‌يابد از اين‌رو ميزان قند خون افزايش يافته که به‌آن هايپرگليسمي مي‌گويند. وقتي اين افزايش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد عوارض ميکروواسکولار ديابت يا تخريب رگ‌هاي بسيار ريز در بدن ايجاد مي‌شوند که مي‌توانند اعضاي مختلف بدن همچون کليه، چشم و اعصاب را درگير کنند. همچنين ديابت با افزايش ريسک بيماري‌هاي قلبي عروقي ارتباط مستقيمي دارد؛ لذا غربالگري و تشخيص زودرس اين بيماري در افراد با ريسک بالا مي‌تواند در پيشگيري از اين عوارض مؤثر باشد. تشخيص و همچنين غربالگري ديابت با انجام آزمايش قند خون ميسر است.

علائم

در مراحل ابتدايي ممکن است ديابت بدون علامت باشد. بسياري از بيماران به طور اتفاقي در يک آزمايش يا در حين غربالگري شناسايي مي‌شوند. با بالاتر رفتن قند خون، علائم ديابت آشکارتر مي‌شوند. پرادراري، پرنوشي، پرخوري، کاهش وزن با وجود اشتهاي زياد، خستگي و تاري ديد از علايم اوليه شايع ديابت است. بسياري از بيماران در هنگام تشخيص بيماري چندين سال ديابت داشته‌اند و حتي دچار عوارض ديابت شده‌اند. در کودکان دچار ديابت نوع يک علايم معمولاً ناگهاني بارز مي‌شوند، اين افراد معمولاً قبلاً سالم بوده و چاق نبوده‌اند. در بزرگسالان اين علايم معمولاً تدريجي‌تر بارز مي‌شوند. عارضه کتواسيدوز مي‌تواند به عنوان علامت شروع کننده بيماري هم در ديابت نوع يک بارز شود. در ديابت نوع دو معمولاً فرد تا سال‌ها بدون علامت است. علايم معمولاً خفيف هستند و به طور تدريجي بدتر مي‌شوند. در نهايت فرد دچار خستگي مفرط و تاري ديد شده و ممکن است دچار دهيدراتاسيون شود. در اين بيماران عارضه کتواسيدوز به علت توليد انسولين اندک کمتر ديده مي‌شود. با اين حال قند خون مي‌توانيد به مقادير بسيار بالايي افزايش يابد و فرد دچار عارضه شوک هايپراوسمولار شود.
نتيجه يک مطالعه نشان مي دهد که استرس و افسردگي، احتمال سکته مغزي و مرگ ناشي از بيماري هاي قلبي عروقي را در بيماران مبتلا به ديابت بيش از دو برابر افزايش مي دهد.

درمان

درواقع درماني قطعي براي ديابت وجود ندارد وتنها مي‌توان آن را کنترل کرد که در مراحل حاد قرار نگيرد. اما براي زخم ديابت مي‌توان درمان را درنظر گرفت.
درمان زخم‌هاي ديابتي به طرق مختلف انجام مي‌گيرد:
  • مراقبت پا: که شامل مرطوب نگه داشتن محيط زخم با ا نتخاب ماده مناسب، همچنين خشک نگه داشتن لبه‌هاي زخم. در بيماران ديابتي وابسته به انسولين که مبتلا به زخم هستند، مراقبت‌ها حدود 3 سال ادامه مي‌يابد.
  • آنتي بيوتيک‌ها: آنتي بيوتيک‌ها حتي زماني که عفونت‌ها بروز نکرده‌اند (پروفيلاکتيک) تجويز مي‌شوند تا از بروز عفونت جلوگيري شود.
  • کنترل قند خون: يکي از عوامل ايجاد زخم‌هاي ديابتي، بالا بودن قند خون است. بالا بودن قند خون ايمني را کاهش مي‌دهد و بهبودي زخم را به تأخير مي‌اندازد. کنترل قند خون چه به صورت تجويز دارويي و چه به صورت غذايي و همچنين تجويز انسولين به صورت کوتاه مدت زخم را بهبود مي‌بخشد و قند اوليه را کنترل مي‌کند.
  • پيوند پوست: پيوند پوست نيز مي‌تواند زخم‌هاي ديابتي را درمان کند.
  • جراحي: برداشت بافت مرده اطراف محل زخم معمولاً براي تميز کردن و بهبودي زخم‌ها انجام مي‌شود. جراحي باي پس، جريان خون را در شريان پا بهبود مي‌بخشد که ممکن است در التيام زخم و جلوگيري از قطع عضو کمک کننده باشد و در پايان قطع عضو براي متوقف کردن گسترش عفونت نياز است.
  • اکسيژن درماني هايپر باريک: افزايش 5 برابر غلظت O از 20 % تا 100 % و افزايش فشار آن از 1 اتمسفر به 2 اتمسفر در مجموع منجر به 10 برابر شدن ميزان اکسيژن مي‌شود که يکي از اثرات آن به وجود آمدن رگ‌هاي خوني بيشتر در محل مي‌باشد که منجر به کاهش جريان خون و مناسب تر شدن جريان به مناطقي که بلوک خوني دارند مي‌گردد. به نظر مي‌رسد درمان اکسيژن هايپر باريک به کاهش قطع عضو کمک مي‌کند.
 
محققان آمريکايي اعتقاد دارند درمان رايج ديابت مي تواند با روند درمان پيري، به بزرگسالان کمک کند تا 120 سالگي خوب زندگي کنند.
بسياري از افراد پس از آغاز درمان و استفاده از دارو حتي از قبل هم چاق‌تر مي‌شوند و اين بدان علت است که فرد ديابتي کنترلي بر روي عادت‌هاي غذايي خود ندارد وحتي داروهايي که براي درمان فرد استفاده مي‌شود نمي‌توانند کاراي مورد نظر را داشته باشند تا زماني که عادت‌هاي غذايي درست دنبال شود وبه همين علت فرد دچار اضافه وزن و چاقي مي‌شود. لوزالمعده به منظور جلوگيري از افزايش ناگهاني قند خون پس از صرف غذا مقداري انسولين در خون وارد مي‌کند و انسولين با راندن قندها به درون ياخته‌ها از وقوع اين امر جلوگيري مي‌کند. اما انسولين و تمام داروهايي که از آن ساخته مي‌شوند باعث مي‌شوند که شما همواره احساس گرسنگي کنيد، بنابراين در تجويز انسولين سعي اين است که با کمترين ميزان مصرف انسولين بتوانيم از بالا رفتن قند خون جلوگيري بعمل بياوريم.