لیست بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

اسهال - Diarrhea
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

اِسهال (به انگليسي: Diarrhea) وضعيتي است که در آن فرد بيمار دست کم سه بار در روز دفع مدفوع روان يا مايع دارد. اين حالت مي‌تواند چند روز به طول بيانجامد و موجب کم آبي بدن مي‌شود که در پي از دست دادن مايعات رخ مي‌دهد. نشانه‌هاي کم آبي معمولاً با از بين رفتن کشش طبيعي پوست و تغيير در شخصيت آغاز مي‌شود. اين وضعيت مي‌تواند پيشروي کند و در حالات حادتر منجر به کاهش ادرار، رنگ‌پريدگي، ضربان سريع قلب، و کاهش در پاسخگويي شود. ولي مدفوع روان اما بدون آب در کودکاني که از شير مادر تغذيه مي‌کنند مي‌تواند طبيعي باشد.
 
عمده‌ترين دليل اسهال عفونت روده‌ها است که ممکن است در پي اين شرايط به وجود بيايد: ويروس، باکتري، انگل يا وضعيتي که به عنوان اسهال و استفراغ شناخته مي‌شود. اين آلودگي‌ها معمولاً از طريق غذا يا آبي حاصل مي‌شوند که آلوده به مدفوع شده‌اند يا مستقيماً از فردي منتقل مي‌شوند که به اين بيماري آلوده شده است. اين بيماري را مي‌توان به سه دسته تقسيم‌بندي کرد: اسهال آبکي کوتاه مدت، اسهال خوني کوتاه مدت، و اگر به مدت بيش از دو هفته ادامه يابد، به عنوان اسهال پايدار شناخته مي‌شود. اسهال آبکي کوتاه مدت مي‌تواند در پي آلودگي به وبا باشد. اسهال خوني کوتاه مدت وضعيتي است که به عنوان ديسانتري هم شناخته مي‌شود. شماري از عوامل غيرعفوني نيز ممکن است منجر به اسهال بشوند. اين عوامل شامل اين موارد هستند: پرکاري تيروئيد، عدم تحمل لاکتوز، بيماري‌هاي التهابي روده، مصرف برخي داروها، سندروم روده تحريک‌پذير و يک سري عوامل ديگر. در بيشتر موارد، براي شناخت عامل اصلي به کشت مدفوع نيازي نيست.

علائم

واضح است

درمان

پيشگيري :
راه‌هاي پيشگيري از اسهال عفوني شامل اين موارد است: رعايت بهداشت، آب آشاميدني پاک، و شستن دست‌ها
 
درمان
محلول آب رساني دهاني (ORS) که همان آب آشاميدني به همراه مقدار متعادلي از نمک و شکر است نوعي درمان است که معمولاً در پيش گرفته مي‌شود. قرص‌هاي روي نيز پيشنهاد مي‌شوند. تخمين زده مي‌شود که اين درمان‌ها حدود 50 ميليون کودک را طي 25 سال اخير نجات داده باشد. وقتي که افراد دچار اسهال مي‌شوند، پيشنهاد مي‌شود که به خوردن غذاي سالم ادامه دهند و کودکان نيز به خوردن شير مادر. اگر ORSهاي تجاري در دسترس نباشد، محلول‌هاي خانگي نيز مي‌توانند استفاده شوند. در کساني که به صورت شديد آب از دست داده‌اند، تزريق وريدي نيز ممکن است ضروري باشند. اما بيشتر موارد را مي‌توان به خوبي با مايعات دهاني برطرف کرد آنتي‌بيوتيک‌ها نيز ممکن است در موارد اندکي پيشنهاد شوند که البته به ندرت استفاده مي‌شود. آنتي بيوتيک ممکن است براي اين افراد تجويز شود: کساني که اسهال خوني و تب بالايي دارند، کساني که به اسهال پس از مسافرت دچار شده‌اند، و کساني که در مدفوعشان باکتري‌ها يا انگل‌هاي خاصي رشد مي‌کند. لوپراميد ممکن است دفعات اجابت مزاج را کاهش دهد اما براي کساني توصيه مي‌شود که به نوع حاد بيماري دچارند.
 
 
به نقل از بيتوته :
روش هاي غيردارويي براي درمان اسهال
اسهال و استفراغ در اکثر موارد خود به خود بهبود مي ‌يابند. اما لازم است همزمان با اين بيماري، آب و املاح از دست رفته ي بدن جبران شود. خوردن مايعات، بهترين روش جايگزيني آب از دست رفته بدن است.
بنابراين لازم است فرد در حد تحمل و در فواصل معين از مايعات استفاده کند.در مجموع بهترين اقدام در مورد اسهال و استفراغ، جبران املاح از دست رفته ي بدن است.

ضمنا در مورد شيرخواراني که از شير مادر تغذيه مي‌کنند، به هيچ عنوان نبايد شير مادر را قطع نمود، اما براي کودکاني که با شير خشک تغذيه مي‌شوند، طبق تجويز پزشک نوع مناسب‌تري از شيرخشک توصيه مي‌شود.
روش هاي ديگر عبارتند از : استراحت، رژيم غذايي مناسب (مصرف مايعات، غذاهاي کم حجم، ولي مقوي و پرهيز از مصرف سبزيجات و ميوه‌جات خام) و خودداري از مصرف مواد ملين مثل آلو.

10 ماده غذايي مناسب براي درمان اسهال
1- دم کرده يونجه اسهال را درمان مي کند. اما مصرف زياد يونجه توصيه نمي شود، زيرا باعث ايجاد نفخ مي شود.
2- علف هفت بند، براي درمان اسهال خوني، بواسير و اسهال مفيد است.
3- در طب سنتي هند موز کال، يبوست زا است و در درمان اسهال ساده و اسهال خوني مفيد است و در بهبود زخم هاي روده کاربرد دارد. شيره گل هاي موز براي درمان اسهال خوني معجزه مي کند.
4- چاي ريحان براي رفع بي اشتهايي، درمان اسهال، نفخ و زخم معده به کار مي رود.
5- گشنيز گاهي اوقات به عنوان يک ملين براي درمان يبوست و گاهي براي درمان اسهال استفاده مي شود.
6- خرما در درمان اسهال و اختلالات روده اي نقش دارد.
7- ماست براي درمان اسهال کودکان مفيد است. متخصصان در هنگام مصرف آنتي بيوتيک ها، مصرف ماست را توصيه مي کنند، زيرا اغلب آنتي بيوتيک ها باعث نابودي باکتري هاي مفيد دستگاه گوارش و اختلال در کار آن و بروز اسهال مي شوند.
8- گل هاي خشک شده انبه، براي درمان اسهال، اسهال خوني مزمن و برخي مشکلات مثانه مفيد است. مغز هسته انبه، ضد اسهال است.
9- مصرف ازگيل خام موجب تقويت بدن مي‌شود و براي درمان اسهال مفيد است.
10- سيب را مي توان براي برطرف کردن اسهال حتي براي کودکان به کار برد. بدين منظور سيب را بايد رنده کرد و خورد.