لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
دیفتری - Diphtheria
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

ديفتِري بيماري حاد باکتريايي دستگاه تنفسي است. ديفتري بيماري شديد و بالقوه کشنده‌اي است که ميزان مرگ و مير آن در کودکان خردسال و افراد مسن زيادتر است. عامل اين بيماري باکتري کورينه باکتريوم ديفتريا است. در واقع ديفتري يک کلمه يوناني است و اسم بيماري است که در آن قسمت فوقاني دستگاه تنفسي دچار مشکل مي‌شود و از علايم آن مي‌توان به گلودرد تب خفيف و مواد و غشاهاي چسب‌ناک بر روي لوزه و حلق و داخل سوراخ بيني اشاره کرد و نوع خفيف آن نيز مي‌تواند به پوست محدود شود. ديفتري باعث زوال در غلاف‌هاي عصبي در بخش مرکزي وپري فرال سيستم عصبي که منجر به انحطاط در مرکز کنترل و در نتيجه از دست دادن احساس مي‌شود. ديفتري يک بيماري مسري است که به وسيله تماس فيزيکي مستقيم و يا تنفس ذرات معلق در هوا که شامل باکتري‌هاي ديفتري باشد انتقال مي‌يابد. در بسياري از کشورهاي پيشرفته به وسيله واکسيناسيون فراگير به کلي ريشه‌کن شده‌است. براي مثال در طول سال‌هاي 1980 تا 2000 کلاً 52 مورد ديفتري گزارش شده در حالي که در طول سالهاي 2000 تا 2007 فقط 5 مورد آلودگي به ديفتري گزارش شده چرا که تمام بچه‌ها در مدارس توسط واکسن واکسيناسيون مي‌شوند. همچنين واکسيناسيون بزرگسالان نيز انجام شده بخصوص براي افرادي که به مناطقي سفر مي‌کنند که هنوز ديفتري وجود دارد. اگر چه با افزايش سن تاثير واکسيناسيون به مراتب کاهش مي‌يابد.

علائم

علائم مربوط به مشکلات تنفسي در ديفتري بعد از 2 الي 5 روز بروز کرده و در اين مدت به صورت نهفتگي مي‌باشد ديفتري از آن انواع بيماري‌هاي است که به مرور پيشرفت مي‌کند. علائمي نظير خستگي وتب وگلو درد ومشکل بلع غذا ديده مي‌شود در کودکان علائمي چون تهوع واستفراغ و لرز و تب شديد نيز مشاهده مي‌شود اگرچه اين علائم ممکن است تا زماني که عفونت پيشرفت نکرده باشد بروز نيابد. در حدود 10% از موارد نيز به صورت تورم در گلو نيز ديده مي‌شود که نشان از خطرناک بودن وريسک بالاي مرگ است. علاوه بر عفونت وعلائم ظاهري ممکن است علائمي چون بي‌اشتهايي و زرد رنگي و ضربان تند قلب نيز مشاهده شود. اين علائم به دليل سمي است که باکتري‌هاي ديفتري ترشح کرده‌است. در بعضي موارد اين علائم همراه با کاهش فشار خون نيز هستند و در موارد وجود طولاني مدت ديفتري اختلالات عصبي و قلبي نيز ممکن است مشاهده شود. نوعي از ديفتري به نام ديفتري پوستي ممکن است در اثر عفونتهاي ثانوي بيماري‌هاي قبلي پوستي رخ دهد علائم ديفتري پوستي بعد از 7 روز از بيماري عادي پوستي در افراد ديده مي‌شود.

درمان

بيماري ديفتري را مي‌توان تحت کنترل درآورد ولي حالات شديد آن مانند تورم در گلو و مشکل در تنفس و بلع و مشکلات مرتبط با غدد لنفاوي وجود دارد که در اين حالات بايد سريعاً بيمار تحت مداوا قرار بگيرد و مسير مسدود تنفسي به وسيله لوله باز شود. ريتم قلبي نامنظم مي‌تواند در اين مقطع يا يک هفته بعد از اين رخ دهد وبه سکته قلبي وفلج شدن قلب بينجامد همچنين مي‌تواند باعث سکته وايجاد عيب در چشم و گوش و ماهيچه‌ها شود. بيماري که به حالت شديد ديفتري مبتلا شده باشد، حال خوبي ندارد و بايد در بخش اي سي يو بستري شود و فوراً به او پادتن تزريق شود ولي بايد مد نظر داشت که اين پادتن‌ها، سمي را که در بافتها جمع شده از بين نمي‌برد. در صورت کوتاهي کردن در اين زمينه ريسک بالايي از مرگ وجود دارد. تزريق مقدار پادتن به تشخيص کلينيکي بستگي دارد و نبايد منتظر تائيد آزمايشگاه بود.آنتي بيوتيکها بر عفونتهاي موضعي افرادي که پادتن دريافت کرده‌اند، اثر چنداني ندارد. تزريق آنتي‌بيوتيک براي بيماراني در رده ديفتري نوع سي صورت مي‌گيرد و از انتقال باکتري به ديگر افراد جلوگيري مي‌کند .