علائم و درمان بیماری فلج ارب

  1. دکتریاب
  2. لیست بیماری ها
  3. فلج ارب - Erb palsy
بیماری فلج ارب

بیماری فلج ارب چیست

فلج ارب و آسیب شبکه گردنی از بیماری های مهم سیستم اسکلتی و نوعی فلج شبکه بازویی نوزاد است.این عارضه شایع ترین نوع فلج زایمانی است که به علت آسیب ریشه های عصبی 5 و 6 گردنی رخ میدهد.بیشتر نوزادان مبتلا بطور خود بخودی بهبود میابند در حالی که برخی از نوزادان نیازمند عمل جراحی هستند.

زایمان سخت و طولانی به دلایلی مانند بزرگ بودن نوزاد و یا کششی زیاد به نوزاد هنگام زایمان ممکن است موجب شود گردن نوزاد با کشش زیادی بشدت به یک طرف منحرف و کشیده شود.در اثر این کشش اعصاب شبکه گردنی کشیده شده و این کشیده شدن سبب آسیب به عصب و بروز فلج زایمانی میشود.


علائم بیماری فلج ارب

دست نوزاد مبتلا به فلج ارب در کنار بدن بطور صاف قرار گرفته و حرکتی ندارد در حالی که آرنج کودک سالم کمی خمیده است و در مقابل بدن قرار می گیرد. 

در برخی از نوزادان مبتلا به این عارضه هیچ حرکت و حسی در بازو و دست وجود نداشته و برخی از نوزادان توانائی حرکت بازو را تا حدودی دارند.


نحوه درمان فلج ارب

بسته به نوع و شدت ضایعه درمان بیماری متفاوت خواهد بود.اگر عصب پاره شده باشد نیاز به درمان جراحی است.

فیزیوتراپی و کاردرمانی در گام اول برای بهبودی این عارضه توصیه میشود.اگر عصب پاره نشده باشد و ضایعه خفیف و در اثر کشش باشد فیزیوتراپی و کاردرمانی برای نوزاد مناسب است.

زمان شروع درمان فیزیوتراپی از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده در نتیجه درمان می باشد. هر چه درمانهای فیزیوتراپی سریعتر آغاز شود احتمال موفقیت بالاتر است.

در صورتی که با درمان فیزیوتراپی هیچ پیشرفتی در سه ماهه اول زندگی نوزاد دیده نشود جراحی موثر خواهد بود.

پس از جراحی کودک تا 3 هفته دست و بازوی کودک گچ گرفته میشود.فیزیوتراپی پس از جراحی نیز برای تقویت عضلات و تسریع بهبودی از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

منبع :  برناگر


نام های دیگر فلج ارب - Erb palsy

فلج زایمانی، آسیب شبکه بازویی کودکان، براکیال در کودکان

فوق تخصص گوارش خوب در تهران
صبــر کنید