لیست بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

دوربینی - Farsighted
نام های دیگر: Hyperopia
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

دوربيني (به انگليسي: Hyperopia) يکي از عيوب انکساري چشم و به معني اين است که چشم بيمار در ديدن اشياي نزديک دچار اشکال باشد.
حدود 25% افراد جامعه دچار اين مشکل مي‌شوند و اين افراد اشيا دور را بهتر از اشيا نزديک ميبينند.
 
دوربيني اغلب به دليل کم بودن تحدب قرنيه چشم يا کوچکتر بودن کره چشم اين افراد نسل به حالت عادي بوده که نقطه کانوني عدسي روي شبکيه قرار نمي‌گيرد و در پشت آن تشکيل مي‌شود.وفرد مجبوراست سرش را از اجسام دور کرده تا تصوير روي شبکيه بيفتد.
 
شيوع دوربيني از نزديک‌بيني کمتر است. دوربيني در اغلب موارد ارثي است. در دوران سالمندي ما بيماري پيرچشمي را داريم که در بعضي موارد با دوربيني اشتباه گرفته مي‌شود ولي پيرچشمي هم توانايي ديد نزديک و هم ديد دور مختل مي‌شود. پيرچشمي به علت کاهش دامنه تطابق در نتيجه تغييرات ناشي از پيري در عدسي چشم رخ مي‌دهد. بسياري از بچه‌ها با دوربيني متولد مي‌شوند و بعضي آن را مدتي پس از تولد دچار مي‌شوند.

علائم

  • کاهش بينايي ، سردرد بخصوص در ناحيه‌اي پشت سر و گاهي سردرد در ناحيه پيشاني و گيجگاهي ، (اشک ريزش ، قرمزي چشم ، فتوفوبيا (خوف النور) خستگي چشم و خستگي عمومي بدن ، چشمان ريز (به علت کوچک بودن عمق اتاق قدامي گلوکوم يا آب سياه)
  • در برخي مواقع به علت ايجاد بلفاريت (شوره زدن مژه‌هاي پلک) ، گل مژه و حتي شالازيون شور
  • کاهش بينايي نزديک در هنگام مطالعه يا انجام کارهاي نزديک از علائم دوربيني است. در بعضي افراد دوربين مشاهده مي‌شود که در حين کار نزديک هر از چند گاهي چشم خود را بمدت چند دقيقه بسته و آنرا ماساژ داده و سپس بکار خود ادامه مي‌دهند.

درمان

اصلاح ديد با بکاربردن عينک با عدسي محدب يا همگرا است. گاه از لنز تماسي مثبت نيز استفاده مي‌شود. درمان جديدتر جراحي قرنيه با ليزر است.
شماره عينک افراد دوربين مثبت است و هرچه چشم ضعيف‌تر باشد شماره بالاتر خواهد بود.