لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
کبد چرب - Fatty liver disease
نام های دیگر: hepatic steatosis
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

کبد چرب (به انگليسي: fatty liver) در پزشکي حالتي برگشت‌پذير از تجمع واکوئول‌هاي چربي در سلول‌هاي کبدي است که با التهاب کبد مشخص مي‌شود.
اين حالت ممکن است در افرادي که الکل مصرف مي‌کنند ايجاد شود، ولي در ايران اين بيماري علل ديگر دارد و «کبد چرب غيرالکلي» ناميده مي‌شود. فرم غيرالکلي اين بيماري در تعدادي از اختلالات باليني مانند ديابت، چاقي و سوء تغذيه رخ مي‌دهد.
وجود چربي در کبد طبيعي است، اما اگر اين ميزان از چربي بيش از 5 تا 10 درصد وزن کل کبد شود، فرد به بيماري کبد چرب دچار شده است. اين بيماري نشانه ي خاصي ندارد اما بعد از رعايت نکردن و پيشروي اين بيماري در کبد باعث سوءهاضمه شده و در نهايت منجر به مرگ انسان مي شود.
 
انواع
  • کبد چرب غيرالکلي: اين بيماري زماني رخ مي‌دهد که کبد در شکستن چربي ها دچار مشکل مي‌شود و با جمع شدن چربي در بافت‌هاي کبد، فرد دچار کبد چرب مي‌گردد. اين بيماري با مصرف الکل مرتبط نبوده و زماني مشخص مي‌شود که 10 درصد و يا بيشتر وزن کبد حاوي چربي باشد. اين بيماري خود نيز به چند دسته تقسيم شده و در شديدترين مراحل باعث سيروز کبدي و يا زخم و سپس نارسايي کبدي مي‌گردد.
  • کبد چرب الکلي، اين بيماري جزء اولين مرحله‌هاي بيماري هاي کبدي مربوط به الکل است. کبد با مصرف زياد الکل صدمه ديده و قادر به شکستن چربي ها نيست. اگر فرد از مصرف الکل خودداري نمايد، اين نوع کبدچرب کم کم درمان مي‌گردد، اما در صورت ادامه به مصرف الکل فرد ممکن است دچار سيروز کبدي گردد.
  • کبد چرب بارداري: هرچند اين نوع از کبد چرب خيلي نادر بوده، با اين حال جمع شدن چربي در هنگام بارداري مي‌تواند خطراتي جدي هم براي مادر و هم براي جنين داشته باشد. اين بيماري مي‌تواند باعث نارسايي کبدي، نارسايي کليه، عفونت شديد يا خونريزي شود. هرچند دليل اين بيماري کاملاً شناخته نشده اما دانشمندان معتقدند اين بيماري با هورمون هاي اين دوران در ارتباط است. علايم اين بيماري در سه ماه سوم رخ داده و شامل حالت تهوع، استفراغ، درد در قسمت بالايي سمت راست شکم، زردي و کسالت عمومي گردد. زنان باردار بايد آزمايش هاي لازم را براي اطلاع از اين بيماري انجام دهند، اکثر زنان پس از زايمان شروع به بهبود مي‌نمايند.

علائم

اکثر مبتلايان داراي علامت نيستند، گاهي فرد از درد شکم در ناحيه کبد احساس درد و پري مي‌نمايد و به ندرت احساس ناراحتي در قسمت فوقاني و راست شکم و خستگي وجود دارد. گاهي به دنبال بررسي‌هاي اتفاقي آزمايشگاهي (مانند بررسي‌هاي استخدامي) کشف مي‌شود. در بررسي‌هاي معمولي، آنزيم‌هاي کبدي افزايش يافته‌اند و در صورت شک به اين اختلال اقدام‌هاي بعدي براي کشف علت زمينه‌اي و بررسي ساير علل بيماري کبدي ضروري است . آزمايش هاي لازم براي قند و چربي‌هاي خون و همچنين براي ويروس هاي هپاتيتي ضروري است. با مطالعات تصويربرداري مانند سونو گرافي، تجمع چربي در کبد نشان داده مي‌شود. اگر تمامي راه‌هاي منتهي به تشخيص ميسر نباشد و نيز گاهي براي اثبات تشخيص، نمونه برداري از کبد و مطالعه ميکروسکوپي بر روي آن لازم است، ولي گاهي نمونه برداري انجام نمي‌شود و بيمار به مدت 6 ماه تا يک سال از نزديک زير نظر گرفته مي‌شود تا طبيعي شدن آنزيم‌هاي کبدي به دنبال درمان اختلالات زمينه ساز اثبات گردد.

درمان

براي درمان و بهبود کبد چرب بايد اختلالات زمينه ساز درمان شوند. در حال حاضر درمان بر روي مهار مشکلات طبي واختلالاتي که زمينه ساز کبد چرب هستند، متمرکز است. داروهاي جديد مختلفي مانند متفورمين براي درمان کبد چرب عرضه شده‌اند که تاثير قطعي آنها ثابت نشده‌است.
ورزش روزانه و مصرف مرتب ميوه و سبزيجات اثرات مفيدي بر روي اين بيماري دارند. کاهش تدريجي وزن در افراد چاق لازم و مفيد است، ولي کاهش ناگهاني وزن، اين اختلال را تشديد مي‌کند. در کبد چرب مقاومت به انسولين شايع بوده و داروهايي که مقاومت به انسولين را درمان مي‌کنند مانند متفورمين موجب بهبود آنزيم‌هاي کبدي مي‌شوند. ويتامين E با دوز 400ميلي گرم در روز باعث کاهش آسيب به سلولهاي کبدي و بهبود آنزيم‌هاي کبدي مي‌شود، ولي چون با خطر افزايش بيماري هاي قلبي همراه است، مصرف دراز مدت آن توصيه نمي‌شود. در کودکان علل زمينه‌اي شامل ديابت، سوء جذب چربي، چاقي، ماراسموس، کواشيورکور، بيماري ويلسون، سيستيک فيبروزيس، بايد مهار و درمان شود.