لیست بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

نارسایی کلیه - Kidney failure
نام های دیگر: نارسايي کُليَوي
 • معرفی
 • علائم
 • درمان

معرفی

ارسايي کليهيا نارسايي کُليَوي در پزشکي به شرايطي که در آن کليه نتواند به طور بايسته عمل کند گفته مي‌شود و به معني کاهش شديد عملکرد کليه است. کليه نقش مهمي در دفع مواد زائد و تعادل آب والکتروليتها در بدن دارد. نارسايي حاد کليوي (ARF) در اثر تخريب کليه‌ها پديد مي‌آيد و با فقدان سريع عملکرد کليوي مشخص مي‌شود. اين بيماري منجر به ناهنجاري‌هاي الکتروليتي و بر پايه اسيد و احتباس فراورده‌هاي زايد نيتروژني از قبيل اوره و کراتينين مي‌گردد. علت اصلي بيماريهاي کليه مانند سندرم‌هاي نفروتيک يا نفريتيک هستند. نارسايي کليوي دو نوع مزمن و حاد تقسيم مي‌گردد. هر يک از اين دو نوع خود مي‌تواند در نتيجه شمار زيادي از ديگر معضلات بدني پديد آمده باشد. در مراحل انتهايي درمان نگهدارنده، دياليز ( صفاقي يا عروقي) و پيوند کليه است.
 
انواع
نارسايي کليه به دو نوع حاد و مزمن تقسيم مي شود. نارسايي حاد در صورت درمان مي تواند به کلي بهبود يابد اما نارسايي مزمن کليه معمولا بدون انجام دياليز يا پيوند کليه قابل درمان نيست.
 
نارسايي حاد
وجود نشانه‌هاي نارسايي شامل کاهش شديد ادرار، تجمع ازت و افزايش حجم مايع برون‌سلولي و ادم(خيز) به سه زيرگروه تقسيم مي‌شود:
پيش کليوي: ناشي از نقص در پرفيوژن خون به کليه(گلومرول‌ها) بدليل کاهش در برون‌ده قلبي، کاهش حجم خوني و افزايش در مقاومت رگ‌ها
کليوي: ناشي از آسيب‌هاي شديد به پارانشيم کليه
پس کليوي: پي‌آمد هرنوع بسته‌شدن(انسداد) در مسير دفع ادرار
 
نارسايي مزمن
با نشانه‌هاي عمده همچون تجمع سموم دفعي از ادرار در بدن و نقص در تعادل فيزيولوژيک.
در اغلب موارد،بيمار سالها به اين بيماري مبتلاست بدون آنکه خودش خبر داشته باشد و نهايتا وقتي علائم اين بيماري بروز مي کند که چاره اي جز انجام مکرر دياليز يا پيوند کليه نيست.بنابراين افرادي که در معرض ابتلا به اين بيماري هستند(مثل افراد ديابتي يا فشارخوني) بايد بطور دوره اي آزمايشهاي مربوط به عملکرد کليه شان را انجام دهند تا نارسايي کليه شان در مراحل اوليه کشف شود؛ چون در اين صورت مي توان با دارو و رژيم غذايي سرعت پيشرفت نارسايي کليه را کند کرد. از علت‌هاي عمده نارسايي مزمن مي‌توان به ديابت، گلومرونفريت، کيست و بيماري‌هاي دستگاه ادراري اشاره نمود.
 
علل نارسايي کليه
ديابت و پرفشاري خون از مهم‌ترين علل بروز نارسايي مزمن کليوي هستند. عفونتهاي مکرر، خودايمني(نوع حاد) نيز مي تواند موجب نارسايي کليه شود.مسموميتهاي دارويي و سم مار از علل نارسايي حاد کليه هستند. کنترل نکردن اين بيماري به از بين رفتن کامل عملکرد کليه‌ها منجر مي‌شود که در اين شرايط، انجام دياليز(تراکافت) و يا پيوند کليه براي ادامه حيات بيمار ضروري خواهد بود.

علائم

 • بالا رفتن اوره خون که درنتيجه دهيدراتاسيون ناشي از اسهال واستفراغ ناشي مي شود.
 • تهوع
 • کاهش وزن
 • ادرار کف آلود
 • خون در ادرار
 • بالا رفتن فسفات خون که موجب خارش ،تخريب استخوان و درد عضلاني مي شود.
 • بالا رفتن پتاسيم خون که موجب به هم خوردن ريتم ضربان قلب و فلج عضلاني مي شود.
 • تجمع آب در بدن که موجب تورم در پاها ، مچ پا ، دست و صورت و ادم ريه مي شود.
 • درد پشت و پهلو
 • کم خوني که در نتيجه کاهش هورمون اريتروپويتين که توسط کليه ها ساخته مي شود ايجاد مي شود .
 • احساس خستگي وضعف
 • احساس گيجي و کاهش اشتها
 • اشکال در خواب
 
:: به نقل از وب سايت بيمارستان سينا ::

درمان

درمان نارسايي مزمن کليه ها بسيار مشکلاست. مهمترين اقدام برطرف کردن علت ايجاد اين بيماري است تا باقيمانده بافت سالمکليه حفظ شود و بتواند کار خود را به خوبي انجام دهد مثلا بيماران ديابتي و افرادمبتلا به افزايش فشار خون حتي بعد از ابتلا به نارسايي کليه نيز بايد به کنترل فشارخون و قند خون خود اهميت بدهند.
در مراحل اوليه نارسايي کليه ممکن استبه روشهاي مصنوعي تصفيه خون مانند دياليز نيازي نباشد ولي بيماران بايد هموارهر‍ژيم غذايي خود را تحت نظر پزشک و متخصص تغذيه رعايت کنند.
مصرف مايعات و نمک و مواد غذايي حاويپتاسيم يا فسفر زياد بايد محدود شود زيرا کليه هاي کم کار نمي توانند اين مواد رااز بدن دفع کنند. از طرف ديگر بيماران مبتلا به ناراسيي کليه نياز به مصرف مکملهايغذايي حاوي کلسيم آهن و ويتامين ها دارند تا به عوارضي مانند کم خوني يا پوکياستخوان مبتلا نشوند در بعضي از بيماران پزشک داروهاي مدر (ادرار آور) را تحويز ميکند تا به دفع آب اضافي از بدن کمک کند.
در مراحل نارسايي پيشرفته کليه ها ديگرنمي توانند عمل تصفيه خود را به خوبي اجام دهند و بيمار به روشهاي مصنوعي تصفيه خونمانند انواع دياليز و يا پيوند کليه نياز خواهد داشت.
به هر حال چه در بيماراني که به دياليزنياز پيدا مي کنند و چه در آنهايي که به دياليز نياز ندارند رعايت اصول تغذيه صحيحتحت نظر يک متخصص تغذيه و عمل کردن به دستورات و توصيه هاي پزشک از مهمترين ارکانيک زندگي بهتر همراه با اين بيماري است.
اگر به نارسايي مزمن کليه مبتلا هستيداز انجام ورزشهاي سنگين و خارج از حد توان خودداري کنيد. با ترک سيگار طول عمر خودرا افزايش دهيد. به ياد داشته باشيد که بيماران مبتلا به نارسايي مزمن کليه بيش ازافراد سالم در معرض خطر افزايش فشار خون افزايش چربي هاي خون و حملات قلبي قراردارند. در صورت بروز علايمي مانند تنگي نفس تهوع استفراغ و درد سينه با پزشک خودتماس بگيريد.
:: به نقل از وب سايت بيمارستان سينا ::