لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
گوژپشتی - Kyphosis
نام های دیگر: کيفوز، کايفوزيس
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

گوژپُشتي (با نام علميِ کيفوز يا کايفوزيس، (به انگليسي: Kyphosis)؛ (به فرانسوي: Kyphose)) گونه‌اي نقص است که در آن ستون فقرات به علل مختلفِ مادرزادي يا اکتسابي دچار افزايش قوس غيرطبيعي در ناحيه سينه‌گاهي (Thoracic) مي‌شود. البته گوژپشتي در ناحيه گردني يا کمري هم ممکن است به‌وجود آيد اما معمول ميزان آن به‌اندازه‌اي نيست که سبب از بين رفتن کامل تورفتگي گردني و کمري شود؛ ازاين‌رو اين واژه بيشتر براي ناحيه سينه‌اي کاربرد دارد.
 
در برخي از افراد ممکن است ميزان آن به‌اندازه‌اي کم باشد که با ورزش رفع شود، اما در مواردي که مقدار آن در راديوگرافي ستون فقرات کمتر از 40 درجه باشد با کمک ارتز (معمولاً ارتز يا بريس ميلواکي) در قبل از سن بلوغ قابل رفع است در حالتي که ميزان قوس بيشتر از 40 درجه باشد يا در زمان مراجعه بيمار بالغ باشد معمولاً تنها راه درمان قطعي عمل جراحي است.
انحناي کمر به داخل، کاوپُشتي ناميده مي‌شود.

علائم

به نقل از دکتــر ريحاني :
يکي از نشانه هاي کيفوز  (قوز ستون فقرات به جلو، قوز پشتي) اين است که صفحه رشد در مهره مبتلا نامنظم و قطعه قطعه مي شود و ارتفاع جسم مهره اي در سه مهره متوالي در جلو کمتر از عقب است. غالباً در مهره هاي مبتلا گره اشمورل (Schmorl’s Node) وجود دارد. (Schmorl’s Node در واقع فتق ديسک مهره داخل تنه مهره مي باشد) قوس طبيعي مهره هاي پشتي افزايش يافته است (بيش از 45 درجه)

درمان

به نقل از دکتــر ريحاني :
روش درماني کيفوز
اگرکيفوز ناحيه پشتي در يک نوجوان به 70+ درجه برسد به راحتي تشخيص داده ميشود و درمان براي پيشگيري از افزايش و اصلاح کيفوز توصيه ميشود.
 
درمان غير جراحي کيفوز
 بهترين درمان غير جراحي استفاده از بريس ميلواکي است و علاوه بر بريس يک سري تمرينات ورزشي برنامه ريزي شده براي درمان فيزيکي جهت انعطاف پذيري ستون فقرات و افزايش قدرت عضلات توصيه ميشود.
 
درمان جراحي کيفوز
 اگر انحنا کيفوز با درمان هاي غير جراحي به پيشرفت خود ادامه داده و شدت يابد جراحي توصيه ميشود.