لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
جنون گاوی - Mad cow disease
نام های دیگر: BSE، bovine spongiform encephalopathy
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

بيماري جنون گاوي يک بيماري کشنده و دژنراتيو عصبي مغزي قابل انتقال در گاو مي‌باشد که يک هفته تا چند ماه پس از بروز نشانه‌ها باليني و آغاز مراحل پيشرفته بيماري مايه مرگ گاو مي‌شود. نشانه‌ها باليني اين بيماري دربرگيرنده تغيير رفتار (لگد زدن، عدم همکاري با دامدار، تهاجم) کاهش وزن و بروز رفتارهاي عصبي مي‌باشد. ميانگين زماني ميان آلودگي دام تا بروز نشانه‌ها باليني حداکثر تا پنج سال مي‌باشد. همچنين تشابهاتي ميان جنون گاوي و بيماري کورو در انسان هست. اين بيماري در ابتدا در گربه سانان اثر نداشت ولي براثر مصرف گوشت آلوده توسط گربه‌ها بعد از مدتي جهش کرد ونوع جديدي را که هم بر گاو هم گربه سانان اثر مي‌کرد بوجود آمد. الان خطر اين وجود دارد که با جهش ديگر به گونه‌هاي ديگر نيز انتقال پيدا کند.
 
راه تشخيص
تنها با آزمايش مغز ونخاع حيوان مي‌توان تشخيص داد آلوده است يا نه؛ بنابراين به هيچ عنوان نمي‌شود از روي گوشت آلوده تشخيص داد که آلوده است يا خير
 
عامل بيماري
سرانجام پس از مدت‌ها پژوهش، عامل بيماري جنون گاوي به پريون‌ها نسبت داده شد. اولين بار در اوايل دهه 1980 ميلادي عوامل بيماريزايي کشف شدند که قادربه تکثير، انتقال و عفونت‌زايي بودند، ولي از قطعات پروتئيني ناقص فاقد اسيد نوکلئيک تشکيل مي‌شدند. اين‌عوامل را که حتي از ويروس‌ها ناچيزترند، پريون ناميدند. پرايون‌ها بر خلاف ديگر عوامل بيماريزاويژگي‌هاي منحصربه‌فردي دارند؛ درمقابل پرتو فرابنفش، فرمالين، يخ‌زدن‌هاي مکرر، {حرارت 135 درجه و فشار 5 اتمسفر) حرارت مرطوب 100درجه به مدت 48 ساعت وحرارت خشک 160 درجه به مدت 24ساعت مقاومت دارند؛ بنابراين پيشگيري از اين بيماري‌ها با ديگرعوامل ميکروبي متفاوت و از اهميت خاصي برخوردار است.
 
 
چگونگي انتقال بيماري
مهمترين راه انتقال بيماري به گاوها تغذيه آنها با پودر گوشت و استخوان گوسفندان دچار به بيماري اسکرپي بوده است. عامل بيماري در مغز ونخاع، و ريشه‌هاي عصبي، غده‌هاي لنفاوي، چشم، قسمت انتهايي روده کوچک، مغز استخوان و طحال بيشترين تراکم را دارد و به نظر مي‌رسد راه انتقال بيماري به انسان نيز مصرف چنين قسمت‌هايي از دام آلوده مي‌باشد، بنابراين به منظور پيشگيري از انتقال بيماري به انسان توصيه مي‌شود که اگردامي دچار به جنون گاوي باشد بايستي حيوان ذبح شود و لاشه‌اش سوزانده يا منهدم گردد. عامل بيماري به گونه محيطي و تماس مستقيم قابل انتقال نبوده، تنها راه انتقال اثبات شده از راه مصرف بافت‌هاي آلوده از آن ميان پودر گوشت و پودر استخوان مي‌باشد، انتقال عمودي عامل بيماري هنوز ثابت نشده‌است. بافت‌هاي سيستم اعصاب مرکزي - مغز، نخاع، تيموس و شبکيه بزرگ بافت‌هايي هستند که قابليت عفونت زايي دارند.

علائم

تغيير در رفتار طبيعي، گام‌هاي غيرطبيعي، علايم فلجي، حساسيت به‌صدا و لامسه. دوره نهفتگي بيماري در دام 3 تا 6 سال است، بنابراين علايم در گاوهاي بالغ ديده مي‌شود. طول دوره بيماري در دام چند هفته تا چند ماه است که سرانجام منجر به‌مرگ حيوان مي‌شود. دوره نهفتگي بيماري در انسان نيز بسيار طولاني و بيش از 5 سال‌است. علايم بيماري شامل فراموشي، لکنت زبان، اختلال حافظه، عدم‌تعادل، فلج و بي‌اختياري است که نهايتاً با مرگ خاتمه مي‌يابد. بيشترين ضايعه در سلول‌هاي عصبي رخ مي‌دهد که منجر به حفره حفره شدن و اسفنجي‌شدن بافت مغز و نخاع مي‌شود.

درمان

در حال حاضر براي اين بيماري درمان مؤثري نيست و بدون بهبودي درهمه موارد کشنده است. اين بيماري مقاوم به الکل، بتادين، اشعه يونيزه، راديو اکتيو وانواع ضد عفوني کنندهاست وهمچنين در دماي حداقل 200 سانتيگراد نيز از بين نمي‌رود بنابراين با خوردن گوشت آلود شخص نيز آلوده مي‌شود. به نحوي که متخصصين از بيماري به نام انگل هميشه جاويد نام مي‌برند. تنها روش محافظت نخوردن گوشتهاي مشکوک والوده است.