لیست بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

میگرن - Migraine
نام های دیگر: migraine headache
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

ميگرن يکي از اختلالات شديد است که ويژگي آن سردردهاي ملايم يا شديد پي در پي مي‌باشد و غالباً با علايمي در سيستم عصبي آتونومس همراه است. اين واژه از زبان يونان/يونان ?μικραν?α (hemikrania)گرفته شده است، "درد در يک طرف سر"،", از ?μι- (hemi-) و and κραν?ον (kranion), "جمجمه" اين نوع از سردرد در يک طرفه است (بر نيمي از سر تاثير مي‌گذارد) و ماهيتا ضربان‌دار است و از 2 ساعت تا 72 ساعت ادامه دارد. علايم همراه با آن مي‌تواند شامل حالت تهوع، استفراغ، نورگريزي (افزايش حساسيت به نور)، صدا ترسي (افزايش حساسيت به صدا) باشد و درد به طور کلي با بالا رفتن فعاليت بدني افزايش مي‌يابد. بيش از يک سوم افراد مبتلا به سردردهاي ميگرني نشانه‌هاي پيش درامدي/اورا را دريافت مي‌کنند: نوعي اختلالات گذراي ديداري، حسي، زباني يا حرکتي که نشان مي‌دهند سردرد به زودي شروع خواهد شد. اين باور وجود دارد که دلايل بروز ميگرن ترکيبي از عوامل محيطي و ژنتيکي است. .حدود دو سوم افراد مبتلا سردردها را از خانواده به ارث مي‌برند. نوسان سطح هورمون مي‌تواند نقش داشته باشد: ميگرن در زمان بلوغ، در پسرها کمي بيشتر از دخترهاست، اما در ميان زنان حدود دو تا سه برابر بيشتر از مردان است. . سردردهاي ميگرني معمولاً در دوره بارداري کاهش مي‌يابند. .ساز و کار دقيق ميگرن ناشناخته است. البته اين باور وجود دارد که ميگرن به دليل نوعي اختلال در رگ‌هاي خوني و عصبي باشد.نظريه اوليه مربوط به افزايش قابليت تحرک قشر مخ و کنترل ناهنجار ياخته‌هاي عصبي درد در عصب سه قلوي ساقه مغز مي‌باشد.
 
اولين توصيه مديريتي براي اين نوع از سردردها استفاده ازمسکنهايي مانند ايبوپروفن و استامينوفن است، و براي تهوع و پيشگيري از حمله استفاده از انتي امتيک توصيه مي‌شود. داروهاي تخصصي‌تر ميگرن شامل تريپتانها يا ارگوتامينها هستند که آن‌ها را مي‌توان براي کساني توصيه کرد که مسکن‌هاي ساده بر آن‌ها تاثير ندارند. در سراسر جهان بيش از 10% از مردم در برخي از برهه‌هاي زندگي دچار ميگرن شده‌اند.
 
عامل بيماري
مهمترين عامل بيماري ميگرن ناشناخته است با اين حال اعتقاد بر اين است که عوامل محيطي و ژنتيکي در بيماري ميگرن نقش داشته باشند. در دو سوم موارد اين بيماري در خانواده‌ها وجود دارد و به ندرت به خاطر نقص تک ژن اتفاق مي‌افتند. . برخي از بيماري‌هاي رواني همچون بسياري از رويدادهاي زيستي يا محرک‌ها با اين بيماري در ارتباط هستند که از اين دسته مي‌توان به: افسردگي، اضطراب، و اختلال دو قطبي اشاره کرد.
 
عامل ژنتيکي
مطالعه دوقلوها نشان مي‌دهد که تاثير ژنتيکي 34 تا 51% در احتمال ابتلا به ميگرن موثر مي‌باشد. . اين رابطه ژنتيکي در ميگرن‌هايي که داراي اورا هستند نسبت به ميگرن‌هايي که اورا ندارند قويتر مي‌باشد. . برخي از گونه‌هاي ويژه ژن‌ها خطر ابتلا به اين بيماري را به ميزان کم تا متوسط افزايش مي‌دهند. اختلالات تک ژن که باعث به وجود آمدن ميگرن مي‌شوند اندک هستند. يکي از اين گونه‌ها به عنوان ميگرن نيم فلج خانوادگي شناخته شده است، که نوعي ميگرن با اورا مي‌باشد، و از طريق کرموزوم غير جنسي غالب به ارث مي‌رسد. اين اختلالات با انواع کدگذاري ژني براي پروتئين‌هايي که کار انتقال يون را بر عهده دارند، در ارتباط مي‌باشند. اختلال ژنتيکي ديگري که در بوجود آمدن ميگرن دخيل است سندرم کاداسيل يا کرموزوم غير جنسي غالب سرخرگي مغزي با انفارکتوس و لولکو انسفالوپاتي مي‌باشد.
 
محرک ها
ميگرن‌ها ممکن است توسط محرک‌ها بوجود آيند، که برخي از افراد در تعداد اندکي از موارد از آن‌ها به عنوان عامل موثر نام مي‌برند و برخي ديگر در اکثر موارد. از بسياري از عوامل با عنوان محرک ياد مي‌شود، با اين حال شدت و اهميت اين روابط مشخص نيست. يک محرک مي‌تواند بيش از 24 ساعت قبل از شروع علايم بيماري خود را نشان دهد.
 
جنبه‌هاي فيزيولوژيکي
از ميان محرک‌هاي رايج گزارش شده مي‌توان به استرس، گرسنگي، و خستگي (همه اين موارد به طور يکسان در بوجود آوردن سردرد تنشي موثر مي‌باشند) اشاره کرد.احتمال وقوع ميگرن‌ها در دوران عادت زنانگي بيشتر است]].. تاثيرات هرموني ديگري، نظير نخستين عادت زنانگي، استفاده از داروهاي ضد قاعدگي خوراکي، قاعدگي، پيش يائسگي، و يائسگي، همچنين در اين بيماري نقش دارند. . اين تاثيرات هرموني به نظر مي‌رسد در بوجود آوردن ميگرن بدون اورا نقش بيشتري داشته باشند. معمولاً، ميگرن‌ها در طول دوره دوم و سه ماهه سوم يا پس از يائستگي بوجود نمي‌آيند.
 
جنبه‌هاي تغذيه‌اي
بررسي محرک‌هاي تغذيه‌اي ثابت کرده‌اند که شواهد اين بيماري بيشتر مبتني بر ارزيابي‌هاي فردي است و از اين رو براي اثبات يا رد هر گونه محرک خاص محکم نمي‌باشند.و اين در حالي است که مونوسديم گلوتاميک (MSG) به عنوان يک محرک تغذيه‌اي در اين بيماري مکرراً گزارش مي‌شود. و شواهد از اثبات اين امر به طور پيوسته عاجز بوده‌اند.
 
جنبه‌هاي محيطي
بررسي محرک‌هاي بالقوه محيط‌هاي دروني و بيروني نشان داد که شواهد کلي براي اثبات تاثير اين محرک‌ها ضعيف هستند، با اين حال پيشنهاد بر اين است که افرادي که دچار ميگرن هستند اقداماتي پيشگيرانه‌اي را در خصوص کيفيت هوا و نور محيط‌هاي دروني انجام دهند. همچنين عواملي نظير رژيم غذايي نامناسب،اضافه وزن،بو ها و حتي تششع وسايل الکترونيکي ارتباطي نظير تلفن هاي همراه،رايانه‌هاي همراه و استفاده بيش از اندازه از صفحه نمايش‌هاي قديمي موسوم به CRT نيز تاثير زيادي بر بروز سردرد‌ها دارد.

علائم

ميگرن نوعاً با سردردهاي شديد خود محدود، و پي در پي ظاهر مي‌شود که با علايم خودکارهمراه است .حدود 15-30% افراد مبتلا به ميگرن تجربه درک اورا را دارند و کساني که اين علايم پيش درآمدي ميگرن را دريافت مي‌کنند نسبت به کساني که فاقد اين علايم هستند بيشتر مبتلا به ميگرن مي‌شوند..شدت درد، طول مدت سردرد و تناوب حمله‌ها در افراد مختلف متفاوت است..ميگرني که بيش از 72 ساعت طول بکشد را در اصطلاح وضعيت ميگرني مي‌نامند.. براي ميگرن چهار مرحله را مي‌توان در نظر گرفت، البته افراد مبتلا به ميگرن الزاماً همه اين مراحل را تجربه نمي‌کنند
  • پيش نشانه، که چند روز يا چند ساعت قبل از سردرد بروز مي‌کند
  • اورا، که بلافاصله قبل از بروز سردرد ظاهر مي‌شوند
  • مرحله درد، که به آن مرحله سردرد نيز گفته مي‌شود
  • پس اثر، عوارض پس از پايان حمله ميگرني
 
مرحله پيش نشانه
پيش نشانه يا علايم اخطار دهنده در حدود 60% از کساني که مبتلا به ميگرن هستند ديده مي‌شوداين علايم دو ساعت تا دو روز قبل از شروع درد يا اورا در فرد بروز مي‌کنند ممکن است اين نشانه‌ها شامل طيف گسترده‌اي از پديده‌ها باشد از جمله: تغيير خلق و خو، زود رنجي، افسردگي يا سرخوشي، خستگي، ولع مصرف مواد غذايي خاص، سفتي عضلات (بخصوص عضلات گردن)، يبوست يا اسهال، و حساسيت به بو يا صدا.اين مسئله مي‌تواند در افراد مبتلا به ميگرن همراه با علايم پيش درآمدي يا بدون اين علايم بروز کند
 
مرحله پيش درآمدي
اورا پديده عصب شناختي کانوني و گذرايي است که قبل يا در طول سردرد اتفاق مي‌افتد. آ‌ن‌ها به تدريج در طي چند دقيقه ظاهر مي‌شوند و به طور کلي کمتر از 60 دقيقه طول مي‌کشند. اين علايم مي‌توانند ماهيتا ديداري، حسي يا حرکتي باشند و بسياري از افراد بيش از يکي از آ‌‌ن‌ها را تجربه مي‌کنند..عوارض ديداري رايج ترين آ‌ن‌هاست و بيشتر از 99% افراد مبتلا به ميگرن و خصوصاً بيش از نيمي از آنها دچار اين عارضه مي‌شوند..اختلالات ديداري غالباً شامل اخگربيني (قسمتي از تغيير موضعي در ميدان ديد که چشمک مي‌زند.) اين علايم نوعاً در نزديک کانون بينايي آغاز مي‌شوند و سپس به صورت خط‌هاي کج و معوجي که در شکل ديوار قلعه نشان داده شده است به اطراف گسترش مي‌يابند.معمولاً اين خطوط سياه و سفيد هستند اما برخي از افراد خط‌هاي رنگي هم مشاهده مي‌کنند. برخي افراد قسمتي از ميدان ديد خود را از دست مي‌دهند که به نابينايي يک سويه معروف است در حاليکه برخي در اين شرايط تجربه تاري ديد دارند.
 
مرحله درد
علايم پيش درآمدي حسي دومين نوع متداول اين علايم است که حدود 30-40% افراد مبتلا به اورا آن را تجربه مي‌کنند. . غالباً در يک طرف دست يا بازو خواب رفتگي احساس مي‌شود و به بخش‌هايي از بيني و دهان که در همان سمت قرار دارند گسترش مي‌يابد. معمولاً بعد از اينکه احساس خارش با از بين رفتن پوسيشن سنس رفع شد احساس بي حسي بروز مي‌کند.ساير علايم مرحله پيش درآمد مي‌تواند شامل: اختلالات زباني يا گفتاري، احساس چرخش دنيا، و در موارد نادري مشکلات حرکتي باشد. علايم حرکتي نشان مي‌دهند که ميگرن از نوع نيمه فلج است، و اين ضعف غالباً برخلاف ساير نشانه‌هاي پيش درآمدي بيش از يک ساعت طول مي‌کشد..به ندرت اتفاق مي‌افتد که نشانه پيش درآمدي با سردرد همراه نباشد، که آن را ميگرن خاموش گويند.
 
از قديم سردرد دردي است که در يک طرف سر و به صورت ضربان دار آغاز شده و از دردي ملايم به دردي شديد تبديل مي‌شود. اين درد به تدريج آغاز مي‌شود و با افزايش فعاليت جسمي شدت مي‌گيرد.البته در بيش از 40% موارد اين درد مي‌تواند در هر دو طرف سر باشد و معمولاً با گردن درد همراه است. دردي که در دو طرف سر وجود دارد بيشتر در افرادي رايج است که ميگرن بدون علايم پيش درآمدي دارند. چندان رايج نيست که در ابتدا درد از پشت يا بالاي سر آغاز شود..در بزرگسالان اين درد معمولاً 4 تا 72 ساعت طول مي‌کشد و در جوانان اين زمان معمولاً کمتر از يک ساعت خواهد بود. تناوب حمله‌ها متفاوت است، از چند بار در طول مدت زندگي گرفته تا چندين بار در هفته، يا متوسط يک بار در ماه.
 
اين درد معمولاً با حالت تهوع، استفراغ، حساسيت به نور، حساسيت به صدا، حساسيت به بو، خستگي و زودرنجي همراه است.در ميگرن بازيلار، ميگرني که همراه با علايم عصبي مربوط به ساقه مغزي يا با نشانه‌هاي عصب شناختي در هر دو طرف بدن است, عوارض شايع شامل: يا احساس چرخيدن دنيا، سردرگمي، و گيجي مي‌باشد.تهوع تقريباً در 90% افراد اتفاق مي‌افتد و استفراغ در حدود يک سوم ديده شده است. . بنابراين بسياري از اين افراد به دنبال جايي تاريک و خلوت هستند.علايم ديگر مي‌تواند شامل: تاري ديد، گرفتگي بيني، اسهال، تکرر ادرار، رنگ پريدگي، يا عرق کردن باشد. . تورم يا حساسيت پوست سر و همچنين سفت شدن گردن نيز مي‌تواند اتفاق بيفتددر افراد سالخورده اين علايم کمتر ديده مي‌شوند.
 
پس اثر
ممکن است بعد از آنکه سردرد اصلي تمام شد عوارض ميگرن براي چند روز باقي بماند؛ که به آن پس اثر ميگرني گويند. بسياري گزارش کرده‌اند که در ناحيه‌اي که ميگرن بروز کرده بود احساس درد شديدي داشته‌اند، و برخي نيز گفته‌اند که بعد از تمام شدن سردرد براي چند روز در فکر کردن مشکل دارند. ممکن است بيمار احساس خستگي يا "خماري" سردرد، مشکلات شناختي، عوارض گوارشي، تغيير خلق و خو، و ضعف داشته باشد. . طبق يک گزارش خلاصه "برخي از افراد بعد از حمله احساس طراوت و سرخوشي دارند، درحاليکه عده‌اي ديگر گفته‌اند که احساس افسردگي و بي قراري مي‌کنند."

درمان

پيشگيري
درمان‌هاي پيشگيرانه ميگرن عبارتند از: مصرف دارو و مکمل‌هاي غذايي، اصلاح سبک زندگي و جراحي. براي افرادي که سردرد آنها بيش از دو روز در هفته بروز مي‌کند، توانايي تحمل داروهاي ويژه درمان حملات حاد را ندارند يا افراد مبتلا به حملات شديد که کنترل آنها مشکل است، پيشگيري توصيه مي‌شود..
هدف، کاستن بسامد، درد و/يا مدت بروز ميگرن و افزايش کارآيي روش‌هاي درمان است. دليل ديگر براي پيشگيري، پرهيز از سردردهاي ناشي از مصرف بيش از حد دارو است. اين يک مشکل متداول است و ممکن است به بروز سردردهاي مزمن روزانه شود.
 
دارو
داروهاي پيشگيري از ميگرن در صورتي موثر تلقي مي‌شوند که بسامد يا شدت حملات ميگرني را به ميزان حداقل 50% کاهش دهند. دستورالعمل‌ها نسبتاً در رتبه‌بندي توپيرامات، ديوالپروکس/والپروات سديم، پروپرانولول و متوپرولول سازگار هستند زيرا از بالاترين سطح شواهد براي استفاده از خط اول برخوردارند. هر چند، توصيه‌هاي مربوط به کارآيي گاباپنتين متغير هستند. تيمولول نيز براي پيشگيري از ميگرن و براي کاهش بسامد و شدت حملات ميگرني موثر است، در حالي که فرواتريپتان براي پيشگيري از ميگرن دوران قاعدگي موثر است. آمي تريپتيلين and venlafaxine are probably also effective.تاثير بوتوکس براي افراد مبتلا به ميگرن‌هاي مزمن و نه افراد دچار ميگرن‌هاي دوره‌هاي ثابت شده است.
البته برخي پزشکان تاثير بوتوکس در درمان بيماري ميگرن را موقتي مي دانند. دکتر سيد محمدحسن پاکنژاد دبير علمي چهارمين کنگره بين المللي سردرد اعتقاد دارد: اثر روش نوين درمان سردردهاي ميگرني مزمن به کمک تزريق بوتاکس موقتي است و بيش از چهارماه دوام ندارد.
 
درمان‌هاي جايگزين
ثابت شده است که عصاره ريشه پتاسيت هيبريدوس (بتربور) براي پيشگيري از ميگرن موثر است.
طب سوزني براي درمان ميگرن موثر است. استفاده از طب سوزني "واقعي" موثرتر از طب سوزني ساختگي نيست، هر چند هم طب سوزني "واقعي" و هم ساختگي ظاهراً از مراقبت مستمرموثرتر هستند و تاثير نامطلوب آنها نسبت به درمان با داروهاي پيشگير، کمتر است. تاثير فيزيوتراپي و ماساژ و استراحت در پيشگيري از سردردهاي ميگرني به اندازه پروپانولول يا توپيرامات است. هر چند، پژوهش در زمينه روش‌شناسي با مشکل روبرو شده است. شواهد تجربي براي مزاياي: منيزيم، کوآنزيم Q(10)، ريبوفلاوين، ويتامين B(12) و گل مينا گل مينا وجود دارد، هر چند، آزمايش‌هايي با کيفيت بهتر بايد براي تاييد اين نتايج اوليه به عمل آيد. از ميان داروهاي جايگزين، مصرف بتربور موثرتر بوده است.
 
ابزارها و جراحي
ابزارهاي پزشکي، مانند بيوفيدبک و شبيه‌ساز عصبي در زمينه پيشگيري از ميگرن موثر واقع مي‌شوند، به‌ويژه در صورتي که مصرف داروهاي متداول ضد ميگرن منع شده باشد يا مصرف زياد دارو مضر باشد. بيوفيدبک به افراد کمک مي‌کند تا برخي از پارامترهاي رواني را آگاهانه کنترل کنند و به استراحت بپردازند و ممکن است براي درمان ميگرن مفيد واقع شود. شبيه‌سازي عصبي از شبيه‌سازهاي عصبي مشابه ضربان‌سازها براي درمان ميگرن‌هاي مزمن استفاده مي‌کند و نتايج اميدوار کننده‌اي در موارد شديد به همراه داشته است. جراحي ميگرن که شامل برداشتن فشار از عصب‌هاي خاص اطراف سر و گردن است، ممکن است گزينه‌اي براي افرادي باشد که مشکل آنها با مصرف دارو رفع نمي‌شود.
 
سبک زندگي
با تغيير در سبک زندگي مي‌توان، تعداد دفعات حملات ميگرني و شدت آنها را کم کرد. اين تغييرات شامل، ورزش منظم، کاهش وزن، رژيم غذايي سالم، اجتناب از محرک‌هاي سردرد ميگرني همچون بوها و غذاهاي خاص که در شما ايجاد ميگرن مي‌کند، مي‌باشند.
 
درمان بدون عارضه ميگرن با کمک زنجبيل
به اندازه يک نخود پودر زنجبيل را در يک کاسه ماست ترکيب کرده و همراه با غذا ميل کنيد. اين کار را هر روز تکرار کنيد تا از ميگرن پيشگيري شود.