لیست بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

افتادگی دریچه میترال - Mitral valve prolapse
نام های دیگر: Barlow syndrome
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

افتادگي دريچه ميترال يک نوع اختلال در کار دريچه ميترال قلب است. اين لت‌ها بزرگ مي‌شود و به سمت داخل دهليز چپ کشيده مي‌شوند که گاهي اوقات طي انقباض ناگهان با صدا بسته مي‌شوند و ممکن است منجر به برگشت خون به دهليز چپ (پس‌زني) شود. افتادگي يا پرولاپس دريچه قلب در واقع همان سندروم افتادگي دريچه ميترال به طرف دهليز چپ طي انقباض قلب است. در اين حالت يک يا هر دو دريچه ممکن است خوب بسته نشوند که باعث بازگشت (پس‌زني) خون مي‌شود. اين پس زني خون مي‌تواند منجر به مورمور يا سوفل قلبي (صداي غيرطبيعي در قلب که مربوط به جريان خون غيرطبيعي است) شود. پس‌زني ميترال معمولاً حالت خفيفي دارد.
 
دريچه ميترال بين دهليز چپ و بطن چپ قرار گرفته‌است و شامل دو لت (لنگه)است.وجه نامگذاري اين دريچه به خاطر شباهت آن به ميتر، يعني کلاهي است که اسقف‌هاي کاتوليک در مراسم خود مي‌پوشند. به طور طبيعي لت‌هاي اين دريچه طي انقباض بطن چپ (سيستول) به وسيله تارهاي نگه‌دارنده محکم بسته نگه داشته مي‌شوند.

علائم

افتادگي دريچه ميترال ممکن است نشانه خاصي را در پي نداشته باشد. شايع‌ترين علائم آن عبارت‌اند از: تپش قلب که معمولاً مربوط به انقباضات ناقص بطني است، اما ضربات مافوق بطني (ضربان غيرطبيعي که در بالاي بطن‌ها شروع مي‌شود) نيز تشخيص داده شده‌اند.
در برخي موارد نادر بيماران ممکن است تپش‌هايي را تجربه کنند بدون آن که ناهماهنگي ضرباني مشاهده شود.- درد قفسه سينه: اين درد مربوط به افتادگي متفاوت از درد قفسه سينه مربوط به بيماري عروق کرونر است و گاهي روي مي‌دهد. معمولاً درد قفسه سينه مانند آنژين صدري نيست اما مي‌تواند موذي و ناتوان‌کننده باشد.
معمولاً افتادگي لتهاي دريچه ميترال باعث نارسايي قلبي نمي‌شود، اما در موارد نادري که پس زدن خون از بطن چپ به دهليز چپ وجود داشته باشد، دهليز چپ و بطن چپ ممکن است بزرگ شوند که اين پيآمد مهم و نادري در بيماري پرولاپس ميترال است که احتياج به درمان اختصاصي دارد .
يکي از شکايتهايي که ممکن است براي بيماران افتادگي دريچه ميترال رخ دهد، شکايتهاي اضطرابي است که غالباً بصورت اضطراب منتشر و يا گذرهراسي (آگورافوبيا) رخ مي دهد .

درمان

درمان دارويي
افتادگي دريچه ميترال در اکثر بيماران بدون علامت است و نياز به هيچ گونه درماني ندارد اما در صورتي که علايم ايجاد شود پزشک مي‌تواند براي درمان درد، اختلال ريتم قلبي و يا ساير عوارض دارو تجويز کند. بعضي از اين داروها عبارتند از:
  • بتا بلوکرها جهت کاهش ضربان قلب.
  • آسپرين
  • متوپرولول
  • داروهاي آنتي کواگولانت (رقيق کننده‌هاي خون) مانند وارفارين (کومادين) که از انعقاد خون جلوگيري مي‌کند. اين دارو در صورتي بيمار داراي سابقه فيبريلاسيون دهليزي باشد تجويز مي‌شود.
 
درمان جراحي
  • ترميم دريچه (Valve repair)
  • تعويض دريچه (Valve replacement)
 
حاملگي
اکثر زنان حامله که داراي پرولاپس دريچه ميترال هستند، يک زايمان موفق و بدون عارضه را سپري مي‌کنند. اگرچه بعضي پزشکان در صورتي که ريسک عفونت دريچه در حين زايمان بالا باشد، به بيماران آنتي بيوتيک تجويز مي‌کنند