لیست بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

کیست تخمدان - Ovarian cyst
نام های دیگر: cystic ovarian mass
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

کيست تخمدان بيماري است که از تشکيل يک يا چندين کيست غير طبيعي در تخمدان سرچشمه مي‌گيرد.
کيست هاي تخمدان ساکهايي حاوي مايع هستند که درون تخمدان يا روي آن رشد ميکنند. انواع مختلفي از کيستهاي تخمدان وجود دارد که شايعترين آن کيست هاي فوليکولي است که در يکي از فوليکولهاي توليدکننده تخمک ايجاد ميشود. کيست‌هاي ساده (فوليکولي) با رشد قسمتي از تخمدان و تجمع مايع داخل آن مشخص مي‌شوند، اندازه آنها معمولاً بالاي 3 سانتي‌متر است و نبايد با فوليکول تخمک که در زمان تخمک‌گذاري گاهي حتي به اندازه 25 ميلي‌متر مي‌رسد، اشتباه شوند. بيشتر اين کيست‌ها خودبه خود يا با مصرف قرص‌هاي پيشگيري از بارداري در خلال 6 تا 8 هفته از بين مي‌روند و اغلب موجب بروز مشکلي نميشوند البته گاه موجب درد شکمي ميشوند.
کيستهاي مرکب با حضور تيغه يا سپتوم در داخل کيست در سونوگرافي مشخص مي‌شوند که آن‌ها را به حفره‌هاي متعدد تقسيم مي‌کند؛ به طوري که کيست چند حفره‌اي ايجاد مي‌شود

علائم

اين بيماري مي‌تواند موجب دردهاي شديد شکمي، اختلالات قاعدگي و...شود. کيست تخمدان شما ممکن است حين معاينه لگني يافت شود . اگر پزشک به وجود کيست مشکوک باشد، اغلب تست‌هايي را براي تعيين دقيق وجود آن و نوع آن درخواست مي‌کند.عموما پزشک به سايز کيست و محتواي داخلي آن ( جامد يا مايع يا مخلوط ) به منظور درمان کيست توجه مي‌کند . کيست‌هاي پر از مايع معمولا سرطاني نيستند . ولي کيست‌هاي پر شده از مواد جامد و يا مخلوط جامد و مايع احتياج به آزمايشات بعدي براي تعيين وجود سرطاني بودن کيست دارند. معمولاً با سونوگرافي قابل تشخيص است و بجز در موارد حاد که نياز به جراحي مي‌يابد با اقدامات تسکيني و دارو مشکل قابل حل است.

درمان

معمولا قبل از دوران يائسگي به دليل وجود قائدگي کيست ها نيازي به عمل جراحي ندارند و تحت نظر پزشک از بين مي روند. اما در دوران يائسگي بعضي اوقات پزشک با معاينات خود متوجه بزرگ شدن کيست مي شود و پيشنهاد عمل جراحي براي برداشتن کيست را مي دهد.معمولا خانم هاي 50 تا 70 ساله بيشتر در خطر کيست هاي بد خيم و سرطاني هستند.