لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
پارکینسون - Parkinsons Disease
نام های دیگر: PD
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

بيماري پارکينسون (به انگليسي: Parkinson’s Disease) يا PD، براي اولين بار توسط دانشمند بريتانيايي دکتر جيمز پارکينسون (James Parkinson) در سال 1817 ميلادي توصيف شد و بنابراين نام اين بيماري به او تعلق يافت.
اين بيماري همان لرزش در وضعيت استراحت است که شيوع آن بيشتر در سنين پيري است اما در جوانان هم ديده مي‌شود شيوع آن در تمام مناطق دنيا يکسان است يعني درصد شيوع بيماري با تغيير در منطقه خيلي فرق نمي‌کند بطور کلي اين بيماري بر اثر از بين رفتن سلول‌هاي ترشح کننده ماده‌اي به نام دوپامين (که يک انتقال دهنده عصبي) است رخ مي‌دهد. افزايش نسبت استيل کولين به دوپامين در عقده‌هاي قاعده‌اي مغز موجب علائم ترمور، سفتي عضلات و کندي حرکات مي‌شود.

علائم

پارکينسون بر اساس دو علامت يا بيشتر از چهار علامت اصلي بيماري مشخص مي‌شود. ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، کندي حرکات، سختي و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل اين چهار علامت اصلي را تشکيل مي‌دهند.
در مراحل اوليه بيماري، ارتعاش اندام ملايم و معمولاً در يک طرف بدن وجود دارد و احتياجي نيز به درمان ندارد اما با پيشرفت بيماري فردي که دست لرزان خود را در جيب يا پشت خود پنهان مي‌کند يا چيزي را براي کنترل ارتعاش مدام در دست مي‌گيرد، ديگر قادر به پنهان کردن لرزشهاي شديد اندام به ويژه به هنگامي که مي‌خواهد تمرکز بيشتري به خود دهد نيست.
چهار علامت شايع بيماري ارتعاش دست و پا در حالت استراحت (لرزش بيمار همزمان با ارتعاش دست و پا در حالت استراحت) آرام شدن حرکت (براديکينسيا / Bradykinesia) سختي حرکت (و خشک شدن) دست و پا يا بدن تعادل بد (تعادل ضعيف) در حالي که دو يا بيشتر از اين علايم در بيمار ديده شود، مخصوصاً وقتي که در يک سمت بيشتر از سمت ديگر پديدار شود، تشخيص پارکينسن داده مي‌شود مگر اينکه علايم ديگري همزمان وجود داشته باشد که بيماري ديگري را نمايان کند. بيمار ممکن است در اوايل، بيماري را با لرزش دست و پا يا با ضعيف شدن حرکت احساس کند و دريابد که انجام هر کاري بيشتر از حد معمول طول مي‌کشد و يا اينکه سختي و خشک شدن حرکت دست و ضعف تعادل را تجربه مي‌کند. اولين نشاني‌هاي پارکينسون مجموعه‌اي متفاوت از ارتعاش، براديکنسيا، سفت شدن عضلات و تعادل ضعيف هستند. معمولاً علايم پارکينسون ابتدا در يک سمت بدن پديدار مي‌شوند و با گذشت زمان به سمت ديگر هم راه پيدا مي‌کنند.
تغييراتي در حالت صورت و چهره روي مي‌دهد، از جمله ثابت شدن (fixation) حالت صورت (ظاهراً احساسات کمي بر چهره نمايان مي‌شود) و يا حالت خيرگي چشم (به دليل کاهش پلک زدن). علاوه بر اين‌ها، خشک شدن شانه يا لنگيدن پا در سمت تحت تأثير قرارگرفته عوارض ديگر (عادي) اين بيماري است. افراد مسن ممکن است نمايان شدن يک به يک اين نشانه‌هاي پارکينسون را به تغييرات افزايش سن ربط بدهند، ارتعاش را به عنوان «لرزش» بدانند، براديکنسيا را به «آرام شدن عادي» و سفت شدن عضلات را به «آرتروز» ربط بدهند. حالت قوز (stooped) اين بيماري را هم خيلي از اين افراد به سن يا پوکي استخوان (osteoporosis) ربط مي‌دهند. هم بيماران مسن و هم بيماران جوان ممکن است بعد از بيش از يک سال که با اين عوارض روبرو بوده‌اند براي تشخيص به پزشک مراجعه کنند.

درمان

اين بيماري درمان قطعي ندارد اما داروهايي مثلاً لوودوپا (levodopa) آمانتادين، بي‌پريدن و سلژيلين در درمان آن تجويز مي‌شود. گاه از جراحي نيز استفاده مي‌شود. البته نقش کاردرماني و فيزيوتراپي در اين زمينه بسيار زياد است زيرا مانع پيشرفت بيماري و محدوديت عملکرد مي‌شود. تحقيقات جديد نشان داد خوردن مواد غذايي حاوي نيکوتين مانند فلفل و گوجه فرنگي به کاهش پارکينسون منجر مي‌شود. محققان آمريکايي دريافتند: خوردن موادغذايي حاوي (حتي مقدار کم) نيکوتين، مانند فلفل و گوجه فرنگي، ممکن است خطر ابتلاء به بيماري پارکينسون را کاهش مي‌دهد. دکتر «سوزانسيرلس نيلسن» و همکارانش در دانشگاه واشنگتن در سياتل 490 نفر را که به تازگي به بيماري پارکينسون در درمانگاه دانشگاه مغز و اعصاب يا سازمان حفظ سلامت منطقه‌اي تشخيص داده شده بودند را مورد بررسي قرار دادند.
 
از طرفي ديگر 644 نفر از افراد بدون شرايط عصبي به عنوان گروه شاهد مورد استفاده قرار گرفت.
در اين تحقيقات، شرکت‌کنندگان پرسشنامه‌اي در رابطه با رژيم‌غذايي و استفاده از توتون و تنباکو را پر کردند.
محققان دريافتند که مصرف سبزيجات به طور کلي خطر ابتلاء به بيماري پارکينسون تأثير نمي‌گذارد، اما مصرف سولاناسه خوراکي-خانواده گياه گلدار با برخي از گونه‌هاي توليد غذاهايي که منابع خوراکي از نيکوتين هستند- خطر ابتلاء به بيماري پارکينسون را کاهش داده است. اين تحقيقات همچنين نشان داد که فلفل در کاهش بيماري پارکينسون قوي‌تر عمل کرده است. در اين مورد سيگار و قليان که منبع سرشار از نيکوتين هستند کمک قابل توجهي براي پيشگيري از اين بيماري مي‌کنند؛ ولي به دليل خطر ابتلاء به بيماري‌هاي خطر ناک ديگر که توسط سيگار و قليان در بدن ايجاد مي‌شود، استفاده از اين دخانيات توصيه نمي‌شود.
 
به تازگي محققان بيمارستان مک لين آمريکا با استفاده از داروهاي درمان مالاريا، موفق به توقف بيماري پيشرونده پارکينسون شدند. اين تحقيقات نشان مي‌دهد که مغز داراي يک گيرنده پروتئيني به نام Nurr1 است که از سلول‌هاي دوپامين محافظت مي‌کند. دو مورد از داروهاي درمان مالاريا که به تأييد سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA) رسيده است، اين گيرنده پروتئيني را مورد هدف قرار مي‌دهد. در واقع جسم سياه پيام‌هاي عصبي را از طريق نخاع به عضلات مختلف ارسال مي‌کند و اين فرايند از طريق ماده شيميايي دوپامين صورت مي‌گيرد. استفاده از اين داروها فرايند انتقال پيام عصبي به عضلات را تسهيل مي‌کند.