لیست بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

آنفلوآنزای خوکی - Pig Influenza
نام های دیگر: آنفلوانزا،Swine flu،Pig Flu
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

آنفلوآنزاي خوکي بيماري تنفّسي خوک‌ها است که از ويروس آنفلوآنزاي نوع «A» نشأت مي‌گيرد. ويروس آنفلوآنزاي خوکي (SIV) به بيماري آنفلوآنزايي اشاره دارد که توسط اورتوميکسوويروس‌هايي ايجاد مي‌شود که در ميان خوک‌ها بوم‌گير هستند.
آنفلوآنزاي خوکي يک بيماري ويروسي است که معمولاً خوک را مبتلا مي‌کند امّا هرساله مواردي از ابتلاي انسان به اين بيماري، به ويژه از راه تماس با اين جانور، گزارش مي‌شود.
اين بيماري در انسان از طريق تماس با فرد مبتلا نيز سرايت مي‌کند و نشانه‌هاي معمول آن تب، سرگيجه، خشکي مفصل‌ها، حالت تهوع و در موارد پيشرفته، بيهوشي و مرگ است.
موارد انساني آنفلوآنزاي خوکي ابتدا بيشتر در افرادي رخ مي‌داد که در فاصله نه چندان دوري در نزديکي خوک‌ها به‌سر مي‌برند اما الان ويروس از انساني به انسان ديگر منتقل مي شود.

علائم

علائم آنفلوآنزاي خوکي در ميان انسان‌ها به آنفلوآنزاي انساني شباهت دارد. اين علائم شامل تب، سرفه، گلودرد، سردرد، احساس سرما و خستگي مي باشد.
برخي از افراد نيز پس از مبتلا شدن به اين بيماري دچار اسهال و استفراغ مي‌شوند. به علت اين شباهت ها پزشکان قادر به تشخيص قطعي آنفلوآنزاي خوکي نيستند، و تشخيص قطعي آن فقط با انجام تست لابراتواري ممکن است.
4 علامت اصلي تب بالاي 38 درجه، سردرد، گلودرد و سينه درد و سرفه از علائم اصلي اين بيماري هستند که اگر کسي 2 تا 3 علامت ذکر شده را داشته باشد مشکوک به بيماري آنفلوآنزاي نوع A است. اسهال، استفراغ، تهوع، کوفتگي عضلات، عطسه و آبريزش بيني از علائم فردي اين بيماري است که چنانچه با 2 تا 3 علامت اصلي همراه باشد فرد مشکوک به اين بيماري است.

درمان

در بسياري از موارد اين آنفلوآنزا هم مانند ساير انواع آنفلوآنزا ممکن است بهبود خودبخود داشته باشد. با وجود اين استفاده از داروهاي ضدويروس هم شدت بيماري را کم مي‌کند و هم از بروز عوارض بعدي بيماري جلوگيري مي‌کند.
چهار داروي آنتي ويروس آمانتدين، ريمانتدين و اوسلتاميوير (Tamiflu) و زاناميوير (Relenza) براي درمان آنفلونزاي خوکي در آمريکا داراي مجوز مي‌باشند. در مورد آنفلونزاي خوکي که درسال 2009 در مکزيک شيوع پيداکرد، دونوع اوسلتاميوير (oseltamivir) و زاناميوير (zanamivir) توسط «مرکز درمان و پيشگيري از بيماري‌ها» در آمريکا توصيه شده است، چرا که ويروس جديد در مقابل آمانتادين و ريمانتادين مقاوم گزارش شده است.