لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
پریاپیسم - Priapism
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

پرياپيسم (به انگليسي: Priapism) بيماري غير شايعي است که آلت تناسلي جنس مذکر به مدت طولاني در حالت نعوظ باقي مي‌ماند و معمولاً دردناک و بدون ميل جنسي يا تحريک جنسي است. 60% موارد بي دليل و 40% همراه با بيماريهاي زمينه‌اي (مثل لوسمي ,بيماري سلول داسي، سرطانهاي لگني، و عفونتهاي لگني) ,صدمات آلت، صدمه به طناب نخاعي يا مصرف دارو است. امروزه، شايعترين علت آن تزريقات داخل جسم غاري جهت درمان ناتواني جنسي است.
 
عوارض
بدترين عارضه پرياپيسم، ناتواني جنسي است که بعد از پرياپيسم طولاني (چند روز) شايع است. تشخيص سريع (در عرض چند ساعت) و درمان فوري از بروز اين عارضه جلوگيري مي‌کند.

علائم

بيماراني که پرياپيسم با جريان کم دارند معمولاً با تاريخچه نعوظ دردناک آلت که از چند ساعت قبل شروع شده است مراجعه مي‌کنند. جسم غاري به علت پرخوني، سفت و در لمس حساس است. ناحيه گلنس و جسم اسفنجي نرم هستند. اکثر مولفين، علت اصلي پرياپيسم را انسداد فيزيولوژيک در تخليه وريدي مي دانند که منجر به تجمع خون غليظ با O2 کم CO2 زياد در داخل جسم غاري مي‌گردد. اگر اين روند براي چند روز ادامه يابد، ادم و تورم نسجي بينابيني و فيبروز جسم غاري ايجاد مي‌شود که در نهايت منجر به بروز ناتواني جنسي در بيمار خواهد شد.

درمان

راه اول
پرياپيسم از اورژانسهاي اورولوژي است. تجويز مسکن و تنقيه با محلول نمکي سرد مي‌تواند موجب رفع نعوظ شود. از بيحسي نخاعي يا اپيدورال هم مي‌توان استفاده کرد و با سوزن بزرگي از طريق گلنس، خون موجود در جسم غاري را تخليه نمود. اضافه کردن مواد آدرنرژيک به محلول شستشوي جسم غاري کمک کننده است
 
راه دوم
قابل اطمينان ترين راه جراحي زير بي هوشي عمومي است. در برخي مراکز آمبوليزاسيون زير هدايت اشعه ايکس سرخرگ پودندال نتايج خوبي داشته است.