لیست بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

اسکولیوز - Scurvy
نام های دیگر: کژ پشتي
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

اگر در يک فرد سالم ستون مهره‌ها را از روبرو يا پشت نگاه کنيد به صورت يک خط راست ديده مي‌شود. بيماري کَژپُشتي يا اسکوليوز (به انگليسي: Scoliosis) انحراف جانبي ستون مهره‌ها (به راست يا چپ) مي‌تواند به علت ناهنجاري مادرزادي (مثلاً نوروفيبروماتوز) يا اسکوليوز اکتسابي (مثلاً بيماري راشيتيسم) ايجاد شود.
 
اختلال در عملکرد عضلات که ماهيچه‌آسيبي (ميوپاتي) خوانده مي‌شود به نوع خاصي از کژپشتي منجر مي‌شود که به آن کژپشتي ماهيچه‌آسيبي Myopathic مي‌گويند. ديستروفي‌هاي عضلاني جزو اين گروه قرار مي‌گيرند.
ممکن است کژپشتي به علت اختلال عملکرد عصب ايجاد شود که بنام کژپشتي عصب‌آسيبي Neuropathic شناخته مي‌شود.
 
مسئله مهمي که بايد در انحراف جانبي ستون فقرات توجه داشته باشيم اين است که جهت حرکت زوائد خاري spinous processes به سمت تقعر مي‌باشد درحاليکه دنده‌ها و جسم مهره‌ها برخلاف زوايد خاري چرخشي به طرف تحدب دارند. اين پديده (چرخش دنده‌ها به سمت تحدب) باعث ايجاد برجستگي در سمت تحدب مي‌گردد که به آن کوهان خلفي posterior hump گفته مي‌شود.

علائم

به هرگونه انحراف ستون فقرات کژپشتي مي‌گويند که به دو صورت C و S وجود دارد. در نوع C يک قوس و در نوع S دو قوس غيرنرمال ايجاد مي‌شود. ميزان قوس در افراد مبتلا به اين بيماري متفاوت مي‌باشد که خود اين مسئله نوعي از درجه‌بندي را ايجاد مي‌کند. در کژپشتي به دليل عدم قرينگي و غيرطبيعي بودن ستون فقرات، نيروهاي وارده به آن حتي درصورت طبيعي بودن باعث فشار به عضلات، رباطها، ديسک‌هاي بين مهره‌اي و مفاصل بين مهره‌اي پشتي Facet Joints مي‌گردد و درنتيجه منجر به تشديد درد در ستون فقرات به‌ويژه ناحيه کمر مي‌شود.
 
البته طبقه‌بندي کژپشتي به دو صورت غيرساختماني Mobile و ساختماني Fixed نيز ممکن است که جهت نوع درمان مهم است. در نوع غيرساختماني که برگشت‌پذير نيز خوانده مي‌شود درصورت خم کردن تنه به جلو و يا دراز کشيدن اصلاح مي‌شود. وضعيت‌هاي نادرست، کمردردها ي شديد به خصوص فتق ديسک، برخي از تومورها و اختلاف طول اندامها مي‌توانند اين حالت را ايجاد کنند. در نوع ساختماني برخلاف نوع غيرساختماني در حالت خم شدن به جلو انحراف و قوس ازبين نمي‌رود. اسکوليوز ساختماني به دليل نقص عضو، برخي از بيماري‌هاي عضلاني، بعضي از ناهنجاري‌ها ي مادرزادي، بيماري‌هاي عصبي (فلج مغزي، پوليوميلبت، سيرنگوميلي و...) و گهگاه به دلايل ناشناخته در کودکان، نوجوانان و جوانان به وجود مي‌آيد.
 
کژپشتي با توجه به نوع آن، ميزان انحراف، سن بيمار و... نياز به وسايل کمکي، فيزيوتراپي و يا عمل جراحي دارد. اين بيماري که بيشتر در دختران نوجوان پديد مي‌آيد علل مختلفي دارد که شايعترين آن کژپشتي ناشناخته‌علت Idiopathic مي‌باشد.

درمان

درمان اين بيماري به دو روش مي‌باشد: درمان جراحي و درمان غير جراحي که درمان غير جراحي شامل فيزيوتراپي و بريس مي‌باشد.
 
بيماراني که نياز به عمل جراحي دارند شامل:
  • اگر در سن رشد ميزان انحراف بيشتر از 40 درجه باشد
  • اگر انحراف جانبي در سنين رشدي به صورت پيشرونده ادامه يابد
  • اگر بيشتر از 50 درجه پس از پايان رشد باشد